VetBilgi

2021 Yılı Kedi Aşı Ücretleri ile İç ve Dış Parazit Uygulaması Fiyatları


2021 Yılı Kedi Aşı Ücretleri ile İç ve Dış Parazit Uygulaması Fiyatları

Kedilerin sağlıklı ve hastalıklardan uzak yaşam sürmesi için aşılamalar oldukça önemlidir. Yine hem kedinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için iç ve dış parazit tedavileri de çok önemli bir konudur. Kedinizin yaşadığı ülke ve bölgeye göre farklı aşı uygulamaları önerilebilir. Ülkemizde genel olarak kedilere karma, kuduz, lösemi (FeLV) ve FIV aşıları yapılmaktadır. Aşı programları hakkında veteriner hekiminizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yine iç ve dış parazitler ile mücadele amacı ile düzenli olarak antiparaziter uygulamalar yapılması gerekir.

Biliyoruz ki her kedi sahibi tüm aşıları ve parazit tedavilerini düzenli olarak yaptırmak ister. Fakat tabi ki bu uygulamaların ekonomik bir boyutu da vardır ve kedi sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisidir. Bu konumuzda sizlere 2021 yılı içerisinde uygulanacak olan kedi aşı fiyatları ve antiparaziter uygulamaların ücret tarifesini vereceğiz. Bunun öncesinde şunu belirtmek gerekir. Veteriner hekimlerin uygulayacağı ücret tarifeleri bağlı bulundukları Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmek ve veteriner hekimler bu tarifeye uymak zorundadır.

2021 Kedi Karma Aşı Ücreti

Bu aşı kedilere veteriner hekim tavsiyesi ile kedilere 8 haftalık yaştan itibaren uygulanmaya başlanabilir. İlk uygulamalar 3 hafta ara ile 2 veya 3 doz şeklinde yapılır ve sonraki yıllarda tek doz şeklinde devam eder. Bu aşı kedilerde oldukça yaygın olarak görülen Feline Panleukopenia, Feline Enfeksiyöz Rhinotracheitis ve Calicivirüs hastalıklarına karşı yapılmaktadır. Kedi karma aşı ücretleri 120-150 TL arasında değişmektedir.

2021 Kedi Kuduz Aşısı Ücreti

Kuduz hastalığını bilmeyen yoktur. Özellikle evde yaşayan kediler için risk oldukça az olsa bile; hastalığı düşündüğümüzde bu riske kesinlikle değmez. Özellikle belirtiler ortaya çıktıktan sonra geri dönüşü imkansızdır. Aynı zamanda insanlara bulaşabilen zoonoz bir hastalıktır. Kedilere kuduz aşıları 3 aylık yaştan itibaren tek doz yapılır ve her yıl tekrar edilir. Kuduz aşısı fiyatları 100-125 TL arasındadır.

2021 Kedi Diğer Aşıların Ücretleri

Aşı denildiğinde herkesin aklına ilk olarak karma ve kuduz aşısı gelmekle beraber farklı aşılar veteriner hekim önerisi ile uygulanabilir. Kedilere uygulanan diğer aşılar ve ücretleri aşağıda yer almaktadır.

  • Lösemi (FeVL) Aaşısı : 120-150 TL
  • FIV Aşısı : 150-200 TL
  • Mantar Aşısı : 150-200 TL
  • Tetanoz Aşısı : 150-200 TL

2021 Kedi İç ve Parazit Uygulaması Ücretleri

Düzenli olarak iç parazit uygulamaları oldukça önemlidir. İç parazitler kedinizin sağlığına zarar verdiği gibi bazı türleri insan sağlığı içinde risk oluşturmaktadır. Kedilere genel olarak 3 ayda 1 kez uygulama yapılması gerekir. İç parazit uygulamaları ile aşıları birbiri ile karıştırmamak gerekir. İç parazit uygulamaları koruyucu değildir, mevcuttaki sorunu çözmek için kullanılır. 2021 yılı için kedilere uygulanacak iç parazit ilaçlarının ücretleri enjektabl iç parazit ilaçlarında 60-80 TL, oral yolla uygulanan ilaçlarda ise 50-70 TL’dir.

Dış parazit uygulamaları da yine kedilere düzenli olarak yapılmalıdır. Dış parazit uygulaması fiyatları kediler için 2021 yılında 50-70 TL arasında değişmektedir.

Önemli Not

Dediğimiz gibi her ilde ve bölgede fiyatlar farklılık gösterebilir. Asgari fiyatları Veteriner Hekimler Odası belirlemektedir. Bazı odaların asgari fiyat listelerini derleyerek bu konu ön bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Net fiyatlar için veteriner hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ