Irklara Göre İdeal Kedi Ağırlıkları

Sahip olduğunuz kedi ırkının ideal ağırlığını yani kilosunu bilmek oldukça önemlidir. Kedinizin aşırı zayıf mı yoksa tam tersi aşırı kilolu mu olduğu çeşitli sorun ve hastalıkların bir göstergesi olabilmektedir. Tüm dünyada yüzlerce farklı kedi ırkı vardır. Bu ırkların ideal ağırlıkları ise birbirinden farklıdır. Köpeklerde bu farklılık çok daha büyük olsa da, kedi ırkları arasında da ideal ağırlık arasında farklılıklar söz konusudur. Kedileri başlıca küçük, orta ve büyük kedi ırkları sınıflandırabiliriz. Küçük kedi ırkları genellikle 2.5 ile 3.5 kg ağırlığa sahiptir, orta ırklarda ideal ağırlık 3.5 ile 5.0 kilogram arasındayken, büyük kedi ırklarının ortalama ağırlıkları 5.0 kilogramdan fazladır. Her ne kadar bilinen kedi ırklarının arasında ağırlık olarak çok farklılık olmasa da, ortama kilosunu bilmek ve buna göre takip etmek mantıklı olacaktır.

İdeal Kedi Ağırlığı Neden Önemlidir?

Başta insan olmak üzere birçok canlıda olduğu gibi kedilerde de ideal bir ağırlık aralığı vardır. Bu aralığın dışında kalmak her zaman olmasa da, sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Yani zayıflık veya kilo bir sorunun habercisi olabilmektedir. Eğer durum şiddetli ise mutlaka altında bir sorun yatmaktadır.

Aynı zamanda kedinizi belirli aralıklar ile takip etmekte fayda vardır. Haftalık veya sizin belirlediğiniz aralıklar ile kedinizin ağırlığı ölçmek, gidişatı görmek açısından önemlidir. Yani kediniz kilo mu alıyor yoksa veriyor mu bunu bilmek önemlidir. Hem önlem almak hem de beslenme programını düzenlemek açısından kontrolün önemi çok büyüktür. Başlıca aşağıdaki nedenlerden kaynaklı kilo takibi ve ideal kiloyu bilmek gerekir.

 • Herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının belirlenmesi.
 • Kronik hastalıklar, iç parazitler gibi vücut ağırlığını etkileyen durumların tespit edilmesi.
 • Beslenme programının takibi ve gerektiğinde değiştirilmesi.
 • Endokrin sistemi takip etmek ve sorunların belirlenmesi.

Kedilerde Aşırı Zayıflık

Kedilerde aşırı zayıflık iki farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Bunlar yavaş gelişen ve hızlı gelişen şekildedir. Yavaş gelişen zayıflık doğuştan itibaren kedinin büyüme geriliği ve sürekli olarak kilosunun olması gerekenden az olması ile alakalıdır. Çoğunlukla altında ciddi bir sağlık sorunu yatmıyor olsa da, sağlık sorunlarının ortaya çıkması bu tarz kedilerde daha kolaydır. Bu tür zayıf kedilerde bağışıklık sistemi de daha zayıftır. Hızlı gelişen zayıflık ise genellikle ciddi bir sorun ile bağlantılıdır. Enfeksiyonlar, sindirim sistemi sorunları, karaciğer ve böbrek hastalıklar buna neden olabilir. Hızlı bir şekilde aşırı zayıflama kediler için oldukça sıkıntılı bir durumdur ve acil şekilde müdahale edilmesi gerekir.

Kedilerde Aşırı Zayıflık Nedenleri

 • Beslenme düzensizlikleri ve beslenme eksikliği
 • Stres, depresyon gibi psikolojik sebepler
 • İştahsızlık ve iştahsızlığa neden olan tüm durumlar
 • İç parazitler (Kedilerde İç ve Dış Parazitlerin Belirtileri)
 • Enfeksiyonlar
 • Aşırı fiziksel aktivite
 • Metabolizmanın hızlı olması ve metabolizmayı hızlandıra durumlar
 • Sindirim sistemi hastalıkları

Kedilerde Aşırı Kilo

Aşırı kilo yavruluk döneminden itibaren görülebileceği gibi daha ileri yaşlarda da görülebilir. Özellikle kısırlaştırma sonrası aşırı kilo alımı kedilerde sık karşılaştığımız bir durumdur. Kedilerde aşırı kilo çeşitli kronik hastalıklardan, endokrin sistem sorunlarından ve beslenme hatalarından kaynaklanabilir. Aşırı kilolu kediler ilk etapta sıkıntı yaşamıyor gibi görünse de yaşamlarının ileri dönemlerinde sıkıntı yaşamaları muhtemeldir. Bu nedenle aşırı kilo sorunu söz konusu ise altında yatan birincil neden belirlenmeli ve gerekli tedavi yapılmalı ya da önlemler alınmalıdır.

Kedilerde Aşırı Kilo Nedenleri

 • Beslenme düzensizlikleri ve yanlış besleme
 • Diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklar
 • Endokrin sistem bozuklukları
 • Hormon eksiklikleri veya fazlalıkları
 • Kısırlaştırma
 • Kullanılan çeşitli ilaçlar

İdeal Kedi Ağırlığı Nedir?

Kediler yeni dünyaya geldiklerinde ortalama olarak 150 ile 250 gram arasındadır. Irklara göre değişmekle beraber ortalama 10-12 aylık olduklarında kediler yetişkinliğe ulaşmış olurlar. Yetişkin kediler gençlik dönemlerinde biraz daha zayıf olsa da, orta yaşlara geldiklerinde biraz daha kilo alırlar. Aşağıdaki listede sizlere ırklara göre olması gereken ideal kedi ağırlıklarını vereceğiz.

Kedi IrkıEn Az (kg)En Fazla (kg)
Tekir Kedi3.2 kg4.8 kg
İran Kedisi3.5 kg5.5 kg
British Shorthair4.0 kg6.0 kg
American Shorthair3.8 kg5.6 kg
Norveç Orman Kedisi3.5 kg4.5 kg
Van Kedisi3.8 kg5.5 kg
Bengal Kedisi3.5 kg6.0 kg
Siyam Kedisi3.6 kg5.8 kg
Ragdoll Kedisi3.8 kg7.0 kg
Munchkin Kedisi2.8 kg4.2 kg
Scottish Fold3.8 kg5.2 kg
Savannah Kedisi4.8 kg8.5 kg
Sibirya Kedisi5.1 kg7.4 kg
Exotic Shorthair4.0 kg5.5 kg
Maine Coon5.4 kg8.2 kg
Ankara Kedisi3.5 kg5.2 kg
Mavi Rus Kedisi3.2 kg6.8 kg
Birman Kedisi3.8 kg6.5 kg
Korat Kedisi2.7 kg4.5 kg
British Longhair4.1 kg6.0 kg
Bombay Kedisi3.9 kg6.4 kg
Sfenks Kedisi4.2 kg5.6 kg
Kinkalow Kedisi3.8 kg6.1 kg
Ragamuffin Kedisi3.6 kg7.2 kg
American Curl Kedisi3.2 kg4.5 kg
İdeal Kedi Ağırlıkları

Listede ülkemizde en çok beslenen kedi ırklarını vermeye çalıştık. Yukarıda verdiğimiz kilogram aralıkları yetişkin bir kedinin olması gereken minimum ve maksimum ağırlığı vermektedir. Bireysel olarak farklılıklar her zaman söz konusu olabilmektedir. Listede görmediğiniz veya merak ettiğiniz ırklar varsa aşağıdaki yorum bölümünden ya da “Soru Sor” bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu