Kafes Kuşları İçin Taban Malzemeleri

Kafes kuşlarında taban malzemesi çok fazla dikkat edilmeyen bir husus olsada; oldukça önemli olan noktalardan birisidir. Bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan birisi kafes tabanına gazete kağıdı serilmesidir. Gazete kağıdında yer alan boyalar; zehirli sanayi boyalarıdır. Bu boyalar zamanla dışkılarla beraber çözülür. Eğer kuşunuz bir şekilde bu boyayı yediği zaman zehirlenme meydana gelebilir. Zehirlenmeler sonucunda ise birçok farklı sorun ve ölüm oluşabilir.

Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Öncelikle olarak ızgara kuşlarımızın dışkıya basmalarını önlemek için önemli ve gereklidir. Mısır granülü kullanımı yaygın olmakla beraber, zeolitte taban malzemesi olarak kullanılabilir. Zeolit emici özelliği olan bir taş türüdür. Birçok kez yıkayıp kullanılabilir. Mısır granülüde öyledir. Fakat çok fazla tavsiye edilmez. Kullanmak isterseniz; yüksek sıcaklıkta sterilize edilmiş, toz yapmayan ürünler vardır. 1 cm kalınlığında kafes tabanına serip, üstüne mısır granülü serebilirsiniz. Kuşlar yese bile bir sorun yaşanmaz, 4-5 günde bir olacak şekilde temizlenir ve temizlenen kısımlara tekrar aynı miktarda eklenir.

Bunun yanına anasonlu ve biberiye kokulu taban malzemelerini kullanabilirsiniz. Bu ürünler kötü koku oluşumunu engeller, aynı zamanda kuşlar için bir zararı yoktur. Aksine özellikle solunum sistemi için rahatlatıcı etkileri vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu