Kafes Kuşlarında Kuş Kumunun Önemi

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki kuşlarda taşlık olayı vardır. Yediği yemi taşlıkta mekanik olarak sindirir. Bu yüzden yemlerinde ve diyetlerinde kum, kalamar kemiği, kuş kömürü gibi ürünlerin olması kuşlar için büyük önem taşır. Bunun yanında kuşlarımıza yumurta kabuklarınıda verebiliriz.

Yumurta Kabuğunun Kuş İçin Hazırlanması

Öncelikli olarak yumurta kabuklarını ılık su ile yıkayıp, biriktiriyoruz. Bu kabukları tekrar yıkadıktan sonra 2 gün kurumaya alıyoruz. Kuruyan yumurta kabuklarını ise 200 derecedeki fırında 5-6 dakika tutarak sterilize ediyoruz.

Bu işlemden sonra yumurta kabuklarını ezerek direk kullanabiliriz. Bunun yanında bu kabukları ezerek kum, kömür veya isterseniz kalamar kemiği ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Küçük ilaçlık veya kumluk diye tabir edilen yere bu ürünleri koyabilir ve kuşunuzun taşlığının ihtiyaç duyduğu mekanik yemleri sağlayabilirsiniz.

Neden Önelidir?

Bu hem yemden tasarruf etmek için hemde kuşlar için gereklidir. Sağlıklı yumurtalar içinde çoğu üreticinin püf noktalarından birisi budur. Kuşların kalsiyum ihtiyacı için çok faydalıdır. Sağlıklı kas ve kemik yapısı için gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu