Kedi Tuvalet Eğitimi ve Kedi Kumları

Yavru kediler anne kedileri taklit ederek günlük alışkanlıklarını kazanırlar. Bu alışkanlıklara kedi tuvalet eğitimi de dahildir. Ancak 3 haftalık olduklarında yavrular bu alışkanlıkları kazanmaya başlarlar. Annesini kaybetmiş olan bir yavru kedinin bu tür alışkanlıkları edinebilmesinde de sizin yardımınıza ihtiyaç vardır.

Yavru kedilerin tuvalet kullanma dönemlerinde işlerini kolaylaştırmak için daha alçak olarak tasarlanmış tuvaletler tercih edilmelidir. Bu kedi tuvaletlerinin ön kısımları diğer cephelerine göre daha alçaktır. Böylelikle içeri girip çıkarken yavru kediler zorlanmazlar.

Yavru kediler katı gıdaya geçtiklerinde yani 4 ile 6 haftalık olduklarında anne kedi onları temizlemeyi bırakır. Bu dönemde kedi tuvaletini de yavru kedilerin yaşam alanına yakın tutmak lazımdır. Ayrıca kedi tuvaletinin içine koyacağınız kedi kumunun da tozsuz olmasına dikkat edin. Aksi halde tozlar küçük kedilerin ciğerlerinde yer edinir ve sağlık sorunlarına neden olur.

Kedi Kumu Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kedi kumunu, tuvalet kabının içerisine yaklaşık 7 cm olacak şekilde doldurun. Kedilerin kullanımı sonrasında da her gün düzenli olarak kedi kum küreği yardımıyla temizleyin. Temizlediğiniz bu kumları da tuvalete değil muhakkak çöpe atmalısınız. Aksi halde tuvaletiniz tıkanabilir. Eğer kalın taneli kedi kumu kullanacaksanız da kedi kumunun yüksekliği 9 cm civarında olmalıdır. Çünkü kediler tuvaletini yaptıktan sonra eşelemeyi, tuvaletin üzerini kapamayı severler. Onların bu ihtiyacını karşılamak da oldukça önemlidir.

Kediler Kedi Kumu Yer Mi?

Yavru kediler doğaları gereği meraklı canlılardır. Bu merakları kedi kumunu yemeye kadar gidebilir. Bu yüzden sağlık sorunu yaşamamak adına bitkisel bazlı organik kedi kumu tercih etmenizde yarar vardır. Bitkisel kedi kumları saf bitkisel elyaf içerir. Herhangi bir sağlık problemi olmadan sindirilebilir. Kediler bu kumu yeseler de bunun bir yemek olmadığını ilk seferinde anlayabilirler.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Verirken Nasıl Davranılmalı?

Eğer tuvalet eğitimi verirken ısrarcı ve sabırlı olmazsanız yavru kediniz tuvaletini kedi kumu kabı yerine farklı yerlere yapabilir. Fakat yine de kedinize kızmamalı, onu herhangi bir şekilde cezalandırmamalısınız. Aksi takdirde kedinizin psikolojisi bozulabilir. Bu durum da diğer davranışsal problemlere neden olabilir.

Kediler son derece hassas hayvanlardır. Eğer bir davranışlarını negatif duygu ile ilişkilendirerlerse bu davranışlarını kolay kolay düzeltmek istemezler. Bu yüzden yavru kedinize tuvalet ve temizliği alışkanlığı edindirirken onu şefkat ve sevgi sözcükleriyle motive etmenizde yarar vardır. Hatta olumlu davranışları neticesinde onları kedi ödül mamasıyla dahi ödüllendirebilirsiniz. Bu tür ödüllendirmeler sevimli dostunuzu mutlu eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu