Kediler Ortalama Kaç Yıl Yaşar? Irklara Göre Kedi Yaşam Süreleri

Kedilerde yaşam süresini etkileyen oldukça fazla faktör vardır. Genetik, ırk, bakım koşulları, yaşadığı ortam, çevresel faktörler ve beslenme bunlardan en önemlileridir. Birçok kedi sahibi kedisinin veya kedilerin yaşam süresini merak etmektedir. Dediğimiz gibi bunu etkileyen oldukça fazla faktör olsa da, en azından yapılan bilimsel çalışmalar ve araştırmalar neticesinde bazı sonuçlar elde edilmiştir.

Kediler çok çeşitli özelliklerde ve boyutlarda dünyaya gelir. Bu nedenle, farklı kedi ırklarının farklı yaşam beklentileri ve süreleri vardır. Bazı kedi ırklarının beklenen yaşam süreleri 10-12 yıl civarındayken, bazı ırklar için 20 yıl normal sayılabilmektedir. Bu oldukça büyük bir farktır. Bu nedenle bu konuda ırkları ayrı ayrı incelemek en doğrusu olacaktır. Bunun yanında tamamen çevresel faktörler, bakım koşulları ve beslenme ile yaşam süresini uzatmak mümkündür.

Kedilerde Yaşam Sürelerini Etkileyen Faktörler

Hepiniz tahmin ediyorsunuzdur ki yaşam süresini etkileyen oldukça fazla faktör vardır. Bu faktörlere bağlı olarak yaşam süresi ciddi anlamda uzayabilir veya kısalabilir. Bu faktörlerden önemli olan bazılarına kısaca göz atalım.

Irk ve Genetik Faktörler

Yaşam süresini etkileyen en önemli faktördür. Dünya’da yüzlerce farklı kedi ırkı mevcuttur. Bu ırkların her birisinin farklı özellikleri vardır. Dış görünüş ile beraber hastalıklara yatkınlık, genetik bozukluklar, bağışıklık sistemi gibi kriterlerde ırktan ırka değişmektedir. Tüm bunlar yaşam süresini de etkilemektedir. Zaten konumuzda ırklara göre yaşam sürelerini ayrı ayrı vereceğiz.

Bakım ve Besleme Faktörleri

Tüm canlılar için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir şekilde yaşamı devam ettirebilmek, hastalıklardan uzak kalmak için bakım koşulları ve beslenmeyi çok ön planda tutmak gerekir. Kedilerde çok fazla faktör sağlığı dolayısı ile yaşam süresini etkilemektedir. Stres, doğru ve düzenli beslenme, uygun hava koşulları, temiz ve hijyenik çevre bunlardan bazılarıdır. Kediler için koşullar ne kadar optimum olursa yaşam süresi o kadar uzayacaktır.

Bağışıklık ve Hastalık Faktörleri

Sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşam ortalama ömrün artmasındaki en önemli kriterlerden birisidir. Birçok hastalık veya sağlık sorunu erken ölümlere ve yaşam süresinin kısalmasına neden olur. Bu nedenle bağışıklık sistemi ile aşılama kedilerde hastalıklardan korunmak için önemlidir. Özellikle yavru kedilerde ciddi seyreden ve maalesef ölümlere neden olabilen çok sayıda hastalık vardır. Bu tür hastalıkların önüne geçmek ve etkisini azaltmak için aşılamanın önemi çok büyüktür.

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Yukarıda söylediğimiz faktörleri mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Günümüz şartlarında kedilerin ortalama yaşam sürelerine baktığımızda evlerde beslenen evcil kedilerin ortalama yaşam süresi 11-15 yıl kadardır. Sokaklarda yaşayan kedilerde bu süre çok daha kısadır. Bunun en büyük nedeni sokakta yaşayan kedilerin hastalıklar ile karşılaşma şanslarının çok daha yüksek olması ve travmalar (trafik kazaları, yüksekten düşme, kavgalar vb.) ile sık karşılaşmalarıdır.

Sokaklarda yaşayan kedilerde yavru ölümlerinin oranı çok yüksektir. Anne sütünün yeterince alınmaması, bağışıklık sisteminin zayıf olması, hastalık bulaşma riskinin çok yüksek olması, aşılama yapılmaması sokaktaki yavru kedilerin başlıca handikaplarıdır. Tüm bu ve benzer faktörler bir araya geldiğinde sokaklarda doğan kedilerin erişkinliğe ulaşma ihtimalleri maalesef çok düşük kalmaktadır.

Irklara Göre Kedi Yaşam Süreleri

Sizlere “Kediler Ortalama Kaç Yıl Yaşar?” konumuzda kedilerdeki yaşam süreleri ile ilgili bilgiler vermiştik. Bu konumuzda olayı biraz daha detaylandırmak ve ırklara göre yaşam sürelerini vermek istedik. Aşağıdaki listede popüler kedi ırklarını ve bu ırkların ortalama yaşam sürelerini görebilirsiniz. Merak ettiğiniz ve aşağıda yer almayan bir kedi ırkı varsa, bununla ilgili olarak yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

IrkOrtalama Yaşam Süresi
Abyssinian9-15 Yıl
American Bobtail13-15 Yıl
American Curl15+ Yıl
American Shorthair15-20 Yıl
American Wirehair7-12 Yıl
Australian Mist14-19 Yıl
Balinese18-22 Yıl
Bengal12-16 Yıl
Birman12-16 Yıl
Blue Chartreux12-15 Yıl
Bombay15-20 Yıl
British Shorthair12+ Yıl
Burmese16-18 Yıl
Burmilla10-15 Yıl
California Spangled9-16 Yıl
Ceylon13-16 Yıl
Chantilly-Tiffany14-16 Yıl
Colorpoint Shorthair12-16 Yıl
Cornish Rex11-15 Yıl
Cymric8-14 Yıl
Devon Rex9-15 Yıl
Domestic12-14 Yıl
Egyptian Mau13-16 Yıl
European Shorthair15-22 Yıl
Exotic Shorthair12-14 Yıl
German Rex9-14 Yıl
Havana Brown12-15 Yıl
Himalayan15+ Yıl
Japanese Bobtail15-18 Yıl
Javanese10-15 Yıl
Korat15+ Yıl
LaPerm10-15 Yıl
Maine Coon12-15 Yıl
Manx8-14 Yıl
Munchkin12-14 Yıl
Nebelung15-18 Yıl
Norwegian Forest14-16 Yıl
Ocicat10-15 Yıl
Oriental10-15 Yıl
İran Kedisi15+ Yıl
Pixiebob11-13 Yıl
Ragdoll12-17 Yıl
Russian Blue15-20 Yıl
Scottish Fold13-16 Yıl
Selkirk Rex10-15 Yıl
Siamese15-20 Yıl
Siberian11-15 Yıl
Singapura9-15 Yıl
Snowshoe12-15 Yıl
Sokoke9-15 Yıl
Somali10-12 Yıl
Sphynx13-15 Yıl
Tonkinese10-16 Yıl
Tekir Kedi11-14 Yıl
Ankara Kedisi12-18 Yıl
Van Kedisi12-17 Yıl

Kedinin Ömrünü Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Tüm kedi sahipleri bu evcil dostlarının oldukça uzun yaşamasını isterler. Tabi ki bu durumu etkileyen çok fazla faktör ve kriter vardır. Bunlar ile ilgili olarak yukarıda uzun uzun anlatım yaptık. Şimdi ise kedinizin yaşam süresini uzatabilecek bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Tabi ki en önemlisi kedinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşamını devam ettirmesidir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

  • Eğer bir kediye sahipseniz ve kediniz doğum yaptıysa ilk saatler ve ilk birkaç gün çok önemlidir. Bu dönem eğer sizin kontrolünüz altındaysa yeni doğan yavru kedilerin anne sütünü almasını mutlaka sağlayın. Bu yavru kedinin bağışıklığı ve tüm yaşam boyunca sağlığı için çok çok önemlidir. Ayrıca yavru kedilerin en az 45 gün anne sütü alması da yaşam süresini çok olumlu etkileyecektir.
  • Kedinizin sağlık kontrollerini düzenli yaptırın ve çok önemli bir konu; aşılarını aksatmayın. Veteriner hekimler bu konuda sizlere daha detaylı bilgiler verecektir. Ama ortalama 45 günlük yaştan itibaren kedilere aşı uygulamaları başlar. Bu aşılar sayesinde kediniz birçok şiddetli ve ölümcül hastalıktan korunur.
  • Bakım ve besleme koşullarını en iyi şekilde tutmaya çalışın. Kaliteli mamalar kullanın. Ev yemeklerinden, kalitesiz mamalardan ve farklı besinlerden uzak durun. Aynı zamanda kedinizin bulunduğu ortamın ona uygun ve hijyenik olmasına dikkat edin.
  • Kedinizin mutlu ve stresten uzak olması çok önemlidir. Kediniz ile bol bol vakit geçirin, onunla oyunlar oynayın, psikolojik sorunlar ile karşılaşmasını engelleyin.

Tüm canlılar sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömrü hak etmektedir. Bu konuda biz insanlar tüm önlemleri almalı, onlar için gerekli şartları sağlamalıyız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu