Kedilerde Mama Seçiminin Önemi

Kedi Maması Seçimi Yaparken Yaşın Önemi Nedir?

Kedilerin ömürleri boyunca birçok evreden geçerler. 0-12 ay yavruluk dönemidir. Bu dönemde kedinizi vitamin ve mineral bakımından zengin olan yavru kedi mamalarıyla beslemeniz gerekmektedir. Kediniz yeterli kiloya ve yaşa ulaştığında mamasını değiştirebilirsiniz.

1 yaşından 7 yaşına kadar olan dönem yetişkinlik dönemidir. Kedinizi kısırlaştırana kadar yetişkin kediler için üretilmiş kedi mamalarıyla beslemeniz gerekmektedir. Protein olarak zengin mamalar kullanmanız kedinizin sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesine destek olacaktır.

7 yaşını geçmiş kediler artı yaşlı sayılmaktadır. Yaşlı kedilerde hareketsizlik ve dişlerde dökülme gözükebilir. Yaşlı kedi mamaları bu durumlara önlem alarak üretilmiş, hafif mamalardır.

Kedinizi 6 aylık evreyi sağlıklı bir şekilde geçtikten sonra kısırlaştırabilirsiniz. Kısırlaştırılmış kedinin metabolizması yavaşlar ve besin ihtiyaçları değişir. Kilo almaya daha meyilli bir vücudu olur. Kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilen mamaları tercih etmeniz kedinizin kilo kontrolü ve sağlığı için önemlidir. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının karbonhidrat oranı azaltılmıştır. Kediniz bu sayede mamayı daha kolay sindirir ve kilo kontrolü sağlanmış olur.

Kedinizin özel bir rahatsızlığı bulunuyorsa mutlaka bir veterinere danışarak mama seçimi yapmanız gerekir. Özel rahatsızlıklar için de üretilmiş kedi mamaları mevcuttur.

Kedi Mamasının İçeriğini Neye Göre Seçmeliyim?

Kedi mamaları protein içeriğine, tahıl miktarına ve ırklara göre de ayrılır. Bu özellikler açısından kedinize uygun olan mamayı tercih etmeniz önemlidir. Tüm kedi mamalarında ana bir protein içeriği mevcuttur. Tavuk, biftek, balık gibi içeriklerin hepsinin başka bir faydası bulunur. Örneğin; balık tüylere iyi gelir, kırmızı et enerji verir. Tahıl oranı da kilo kontrolü için önemlidir. Günlük hareketi fazla olan bir kedi tahılsız mamayı rahatlıkla sindirir. Fakat hareketsiz ve fazla kilolu bir kediye sürekli olarak tahılsız mama vermek metabolizmasına zararlı olabilir. Fazla kilolu kedilerde daha çok düşük tahıllı mama tercih etmeniz doğru olacaktır.

Kedi mamalarında ırka göre seçim yapmanız da mümkündür. Markaların ırklara göre üretilmiş kedi mamaları mevcuttur. Tüm bunların dışında şüphesiz ki en önemli durum kedinizin damak zevkidir. Severek yenen mama en yararlı ama sevilmeyen mamadan çok daha iyi bir mamadır. Önemli olan kedinizin özelliklerine uygun içerik tercih ederken damak zevkine de hitap etmektir.

Kedi maması araştırması yaparken birçok fiyat skalasıyla karşılaşırız. Markanın kalitesi fiyatla doğru orantılıdır fakat şunu unutmamalıyız ki kedinizin mamayı yeme ve sevme oranı çok daha önemlidir. Kediniz en kaliteli mamayı beğenmeyip yemezse bu mamanın kalitesinin bir önemi kalmayacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında, kedinize seçtiğiniz mama çok önemlidir ve bu seçim esnasında başvuracağınız kaynaklardan birinin de veterineriniz olmasında yarar vardır.

Doğru Mama Seçiminin Önemi

Kedi mamasının kedinize uygun olup olmadığını birçok şekilde anlayabilirsiniz. Kedinizin gün içerisinde enerjisi yerindeyse, oyun oynamasında bir değişiklik olmadıysa, halsiz gözükmüyor ve sık sık kusmuyorsa, tüylerinde ekstra bir dökülme ya da derisinde bir döküntü yoksa, her gün kabındaki mamayı bitiriyorsa, tuvalete çıkma alışkanlığında bir değişiklik olmadıysa tebrikler! Doğru mamayı seçmişsiniz gibi duruyor.

Tüm bu sağlık göstergeleri kedinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdüğünün kanıtıdır. Doğru mama seçimi kedinizin tüm yaşamını büyük ölçüde etkileyecektir.

Mama Değişimini Nasıl Yapmalıyım?

Mama değişimi yapılmasının birçok sebebi olabilir. Kedinizin yaşam evresi değiştirmesi, mamasını sevmemesi, mamadan sıkılması gibi sebepler yüzünden çok sık olmamak kaydıyla mamasını değiştirebilirsiniz.

Mama değişimi yapılırken keskin geçişler kedinizin metabolizmasını ve sindirim sistemini şaşırtabilir. Kusma ve ishal en sık görülen sonuçlardır. Mamayı değiştirmeden önce mutlaka eski mamasından 2 öğün kadar ayırmanız gerekir.

İlk gün eski mamasından 3/2 oranında yeni mamasından 3/1 oranında ekleyin. Bu yumuşak bir geçiş için idealdir. 2. gün oranı yarı yarıya çekebilirsiniz. 1 hafta içerisinde, tüm geçiş sürecini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede hem kediniz hem de metabolizması yeni mamaya kolayca alışacaktır.

Yaş Kedi Maması Kullanımı

Kedilerin en çok sevdiği mama şüphesiz ki yaş mamadır. Hem yeme kolaylığı hem de lezzet çeşitliliği, yaş mamaları kediler arasında popüler hale getirmektedir.

Bir paket tam öğün yaş mama kedinizin öğün ihtiyacını karşılayacaktır. Kedilerin çoğu sevdiği bir yaş mamayı sonuna kadar soluksuz yer, sık sık kuru mama ve yaş mama kullanımı kilo alımına sebep olabilir.

Kedinize yaş mama verdiğiniz günler mutlaka kuru mama miktarını yeniden düzenlemelisiniz. Yaş mamanın fazla tüketimi, kedinizin kuru mamadan soğumasına sebep olabileceği için kontrollü verilmesi önemlidir. Yaş mama tek başına yeterli bir besin olmayacaktır. Kedinizin sağlığı ve morali için haftada 2 kez sevdiği bir yaş mamayı güvenle yedirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu