Kedimizi Beslerken Ne Tarz Mamalar Tercih Etmeliyiz?

Küçük dostunuzu beslerken onun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, dengeli ve sağlıklı kedi maması çeşitlerini seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz mama kediniz için gerekli tüm besinleri içermelidir. Mama seçiminizi yaparken dikkate almanız gereken birçok faktör var. Bunlar arasında ilk sırada gelenler kedinizin yaşı, kilosu ve özel sağlık gereksinimleridir.

Kedinizin Temel İhtiyaçlarını Bilin

Kediniz için protein, yağ, vitamin ve mineral dengeli bir kedi maması seçebilirsiniz. Ancak kedinizin yaşına, ihtiyacına ve aktivitesine göre kalori ihtiyacı değişecektir. Küçük dostlarımız doğuştan etoburlardır. O yüzden kedi maması tercihi yaparken mutlaka yeterli hayvansal yağları ve proteinleri tükettiğinden emin olun.

Kedi Maması Tercihinde Su Dengesinin Önemi

Su, kediler için oldukça önemlidir. Özellikle kuru mama ağırlıklı bir diyet tercih ettiyseniz kediniz kendisi için gerekli olan su miktarına her zaman ulaşamayabilir. Bu tarz durumlarda yaş kedi maması çeşitleri oldukça işinize yaracaktır. Bu tarz mamaların içerisinde en az %70 oranında su bulunmaktadır. Kuru mamanın yanında gün içerisinde yaş mama da vererek kedinizi hem mutlu edebilir hem de su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

Karışık Diyetin Avantajları

Kedi maması çeşitleri genel olarak üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar: Kuru kedi maması, yaş kedi maması ve konserve kedi maması çeşitleridir. Yaş ve kuru mamayı beraber kullanmanın birçok avantajı vardır. Kuru kedi mamasında yaş mamaya göre daha çok kalori yoğunluğu vardır. Yaş mama ise taze kokusu ve lezzetiyle kedinizin iştahını açabilir. Bu iki mamayı beraber kullandığınız bir diyet ıslak mamanın su içeriği ve kuru mamanın da yoğun içeriğiyle kedinizin sağlığını koruyacaktır. Ayrıca kuru mamalar kediler için özellikle diş sağlıkları bakımından oldukça faydalıdırlar. International Cat Care, kedilerde bu karışık diyetin uygulanmasını tavsiye ediyor. Hem ıslak hem de kuru mama ile beslenen bir kedi bu iki çeşit mamanın faydalarından yararlanabilir. Bu aynı zamanda kedinizin tek bir mamaya alışmasını da önler. Kediler seçici canlılar oldukları için ileride mama değişimi gerçekleştirmek istediğinizde zorluk yaşamazsınız. Araştırmalara göre karma diyetle beslenen kedilerin sadece kuru mamayla beslenen kedilere göre obizeteye yakalanma riskleri daha azdır.  

 Kaliteli Mama Markalarını Tercih Edin

Kedinizin sağlığı için kaliteli ve lisanslı kedi maması markalarını tercih edin. Yüksek kaliteli mamalar protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral olarak dengeli içeriklere sahip olacaktır. Hayvansal protein ve yağ içeren mamaları tercih edin. Bunun dışında kedilerin bitki bazlı yiyeceklerden alamayacağı Taurin gibi aminoasitleri de içeren kaliteli mamaları tercih edebilirsiniz. Taurin, kedilerin göz ve kalp sağlığı için çok önemli bir içeriktir.

Kedinizin Özelliklerini Belirleyin

Kedinizin temel ihtiyaçlarını öğrenmek için öncelikle onun özelliklerini bilmeniz sonrasında mama tercihinizi yapmanız lazım. Öncelikle kedinizin yaşına göre mamaları sıralayın. Özellikle yavru kediler yetişkinlere göre daha fazla protein ve kaloriye ihtiyaç duyarlar. 12 aya kadar olan kediler yavru kedi sayılabilir. 1-7 yaş arası kediler ise yetişkin kedileri ifade eder. Bu yaştan sonraki kediler içinse ‘Senior’ olarak geçen yaşlı kedi maması çeşitlerine geçebilirsiniz. Yaşlı kedilerde genel sağlık problemleri oluştuğu ve hareketsiz kaldıkları için özellikle Glukozamin ve yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Kısırlaştırılmış bir kedi dostunuz varsa ona uygun kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Güvenli Alışveriş

Kedinizin özelliklerini belirledikten sonra kedi maması tercihiniz için https://www.petlebi.com ‘u ziyaret edebilirsiniz. Buradan lisanslı mamalara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilir, almayı düşündüğünüz mamaların yorumlarını inceleyerek fikir sahibi olabilir ve sokaktaki canlar için de HAYTAP aracılığıyla yardım yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu