Kuşlar İçin Yuva Malzemesi ve Yumurta Doluluğu

Bildiğimiz üzere kuşlarımızı üretim sezonunda çok fazla rahatsız etmemeliyiz. Çift kuşlar, genellikle bir gün arayla yumurtalarını bırakır. Kuluçka süresi her kuş türünde farklılık gösterir. Genel olarak kuşlar 3. yumurtadan sonra yumurtaya yatmaya başlarlar. Bu süre zarfında rahatsız etmemek gerekir.

Yuvalık Malzemesi

Kuşlarınız için çeşitli yuvalık malzemeleri vardır. Yuvalık malzemesi olarak genellikle talaş ve benzeri malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Bu tür malzemeler çeşitli bakteri ve parazitlerin taşıyıcısı olabilir. Uygun bir yuvalık malzemesi için kurumuş otları kullanabilirsiniz. Otları kısa bir süre 200 derece fırında sterilize ederek kullanmak hastalık riskini ortadan kaldıracaktır.

Yumurta Doluluk Kontrolü

Yumurta doluluğuna bakmak için yumurtayı sürekli olarak ele almak ve kontrol etmeye çalışmak tehlikeli olabilir. Yumurta kontrol lambaları vardır. Eğer devamlı bir üretim söz konusu ise bu lambalardan alınabilir. Eğer siz kuşu rahatsız eder ve sürekli yumurtalara ellerseniz; kuşunuz yumurtayı kırabilir. Bunun sonucunda kuluçka bozulur. En son çare olarak normal kuluçka süresinde eğer yavrular çıkmamış olursa ve yumurtalara bakmak zorunda kalırsanız; ellerinizi iyi bir şekilde yıkamalısınız. Ellerinizde herhangi bir koku ve sabun kokusu olmamalıdır. Ellerinizi temiz bir şekilde yıkadıktan sonra yumurtaları kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu