Rimadyl Palatable Tablet

Rimadyl tablet, non-steroid antienflamatuar özelliğine sahip bir ilaçtır. Köpeklerde ağrı kesici özelliğinden en çok faydalanılan carprofen etken maddesini içermektedir. İlaç Dünya’nın en büyük ilaç şirketlerinden birisi olan Pfizer tarafından üretilmektedir. Rimadyl Palatable Tablet, her tablette 20 mg ve 50 mg etken madde içeren şekilde piyasadadır. Küçük ırklarda 20mg’lık, büyük ırklarda ise 50 mg’lık tabletleri kullanabilirsiniz. NSAID kullanımı köpeklerde ciddi takip edilmesi gereken bir uygulama olduğundan mutlaka veteriner hekim kontrolünde ve önerisi ile kullanılmalıdır.

VetBilgi İlaç Kimliği
İlaç Adı: Rimadyl
Farmasötik Şekli: Tablet
İlaç Grubu: Non-Steroid Antienflamatuar
Etken Madde: Carprofen
Üretici Firma: Pfizer

FORMÜLASYONU

Her tablet etken madde olarak, farklı formlarda 20 ve 50 mg carprofen içermektedir.

ENDİKASYONLARI

Köpeklerde osteoarthritis gibi, akut ve kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarında ağrı ve yangıyı azaltmak için kullanılır. Ayrıca köpeklerde operasyon sonrası oluşan ağrının giderilmesinde de kullanılır.

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; önerilen doz 2-4 mg/kg canlı ağırlık/gündür. Günde bir kez ya da gerekli dozun eşit olarak ikiye bölünerek günde iki kez verilmesi
şeklinde uygulanabilir. Uygulama oral yolla yapılır. Alınan klinik cevaba göre, azaltılmış 2 mg/kg canlı ağırlık/gün doz 7. günden itibaren günlük tek uygulama olarak verilebilir. Tedavinin süresi alınan cevaba bağlı olacaktır, ancak 14 günlük tedaviden sonra hayvanın durumu veteriner hekim tarafından tekrar gözden geçirilmelidir. Operasyon sonrası Rimadyl enjeksiyonluk çözeltinin uygulanması ile oluşturulan analjezik ve antienflamatuvar etkiyi uzatmak için 4 mg/kg canlı ağırlık/gün dozda 5 güne kadar uygulanabilir.

UYARILAR

Deneysel olarak osteoarthritis oluşturulmuş köpeklerde karprofenin terapotik dozuyla 8 hafta süreyle yapılan tedavinin, kronik olarak arthritisten etkilenen köpek kıkırdağı üzerine zararlı bir etkisi olmadığı gösterilmiştir. İlave olarak, karprofenin terapotik dozlarının arthritisli köpek kıkırdağından elde edilen kondrositlerde invitro koşullarda proteoglikan sentezini arttırdığı kanıtlanmıştır. Proteoglikan sentezinin arttırılması kıkırdak dokusundaki dejenerasyon ve rejenerasyon oranları arasındaki farkı daraltarak kıkırdak kaybını yavaşlatacaktır. Belirtilen doz ve tedavi süresi aşılmamalıdır. Bu ilacın 6 haftalıktan küçük ve yaşlı hayvanlarda kullanımı yan etki riskini arttırabilir. Eğer böyle bir kullanım gerekli olursa, daha düşük doz uygulanmalı ve hayvanlar tedavi boyunca dikkatlice gözlenmelidir. NSAID’Ier fagositoz’un inhibisyonuna neden olabilirler, bu nedenle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan yangısal infeksiyonlarda eş zamanlı antibakteriyel tedavi de uygulanmalıdır. İlacın böbrek üzerine etkisini arttırabileceğinden diüretik ile tedavi edilen hayvanlara uygulanmamalıdır.

AMBALAJ ŞEKLİ

Her iki form da (20 mg ve 50 mg) 30 tablet içeren beyaz renkli plastik kaplar içerisinde sunulmaktadır.

DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ

Üretim tarihinden itibaren 36 aydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu