VetBilgi

Yavru Serçe Bakımı ve BeslenmesiYavru Serçe Bakımı ve Beslenmesi

Serçeler günlük yaşantımızda en çok karşılaştığımız, en çok iç içe olduğumuz kanatlı hayvanlar arasında yer almaktadır. Serçeler yuvalarını genellikle çatı kenarlarına, herhangi bir duvarda yer alan deliklere ve bazen ağaçlara yaparlar. Yumurtadan çıkan yavrular ise bir süre anne bakımına muhtaçtır. Anne serçe yavrusuna en iyi şekilde bakar ve onu besler. Fakat bazen istenmeyen durumlar olabilir. Yavru serçe yuvadan düşebilir veya annesi ondan bazı nedenler ile ayrılabilir. Bu durumda eğer bir yavru serçe ile karşı karşıya kaldıysan onu hayatta tutmak için neler yapmalısınız? Bunu biliyor musunuz?

Öncelikli olarak yerde bir yavru serçe görürseniz muhtemelen yuvası yakın bir yerdedir. Yuvasını bulmayı ve onu yuvasına yerleştirmeyi deneyin. Bu en iyi çözümdür. Tabi ki her zaman şansımız bu kadar olmayabilir. Eğer yavru serçe şanslı ise tekrar yuvasına kavuşur. Bazen bu mümkün olmayabiliyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Siz yuvayı bulamamış olabilirsiniz. Yuvaya koymuş olsanız bile genetik bir kusurdan dolayı anne yavruyu kabul etmemiş ve tekrar yuvadan atmış olabilir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket ise onu bir veteriner hekime götürmek olacaktır.

Yavru Serçenin Yalnız Kalmasının Nedenleri

  • Çeşitli sebepler ile (Bu sebepler genellikle kalıtsal hastalıklar ve genetik bozukluklardır.) anne serçenin yavruyu yuvadan atması.
  • Yavru kuşun uçabileceğini düşünerek yuvadan atlaması.
  • Herhangi bir canlı tarafından (kedi, martı vb.) saldırıya uğraması ve sonuçta yuvadan düşmesi.
  • Yuvada olmasına rağmen annesinin yuvaya uğramaması veya anne serçenin başına bir iş gelmesi.
  • İnsanlar tarafından yuvaların bozulması.

Yavru Serçe İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak yavru serçe için mevsime göre değişmek ile beraber ideal sıcaklıklar ve zemini yumuşak bir ürün ile kaplı bir yuva hazırlayın. Yavru serçeyi bu yuvaya yerleştirin. Yuvayı ise sakin, gürültü olmayan bir alana alarak korkmasını ve ürkmesini engelleyin.

Yavru serçe yuvadan başka bir ortama geldiği için kendisini huzursuz hissedecek ve strese girecektir. Stresi engellemek için özellikle ilk dakikalarda yalnız bırakın. Sonrasında ise yine çok sıkmadan onunla ilgilenin.

Yavru serçe için uygun bir ortam ve onun için bir yuva hazırladıktan sonra yapmanız gereken serçe yavrusunu beslemek olacaktır. Normalde anne serçe yavrusunu gün içerisinde sık sık besler. Tabi ki bizim beslememiz anne serçe kadar mükemmel olmayacaktır. Yavru serçenin yaşına göre uygun bir beslenme programı belirleyebilirsiniz.

Neler Verilebilir?

Bunun için veteriner hekimden yardım alabilirsiniz. Fakat dekstroz çözeltisi uygun bir besindir. Özellikle ilk aşamada kullanılabilir. Bunun yanında civciv yemlerini ıslatarak verebilirsiniz. Ayrıca çeşitli tahılları, bisküvileri ezerek ve su ile karıştırarak verebilirsiniz. Aynı zamanda yavru kuşlar için veteriner hekimlerden temin edebileceğiniz özel besinlerde vardır. Bunlarıda kullanabilirsiniz.

Tabi ki bu besinleri nasıl vereceksiniz, bu konudan bahsedelim. En kolay yol enjektör ile vermektir. Enjektörün iğnesini çıkarıp besini içerisine koyun ve çok yavaş olacak şekilde yavru serçenin ağzına sıkın. Burada çok yavaş ve küçük miktarlar ile bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kuşun ağzına besini ve özellikle hazırladığınız biraz katı kıvamdaki mamaları vermek için kulak çöpü gibi ürünleride kullanabilirsiniz.

Ara ara kontrol ederek serçe tam anlamı ile uçana kadar ona bakabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ