Kedi ve Köpeklerde Ksilazin Kullanımı ve Dozu

Ksilazin veteriner hekimlikte başta sedatif özelliği olmak üzere; hipnotik, analjezik, kas gevşetici özellikleri ile genellikle anestezi öncesi premedikasyonda kullanılır. Ksilazin bir tiazin türevidir. Etkisini alfa-2-adrenerjik reseptörleri uyarark gösterir. Güçlü bir alfa-2-adrenerjik reseptör agonistidir.

Kedi ve köpeklerde ksilazin sedasyon amacının dışında kusturma amacı ilede kullanılmaktadır. Güçlü kusturucu özelliğe sahiptir. Hayvan türlerinin hassasiyetleri farklıdır. Sığırlar özellikle hassastır. Eğer kusturma amacı ile kullanılmayacaksa mümkünse kedi veya köpeğe uygulama öncesinde 12 saat boyunca yiyecek verilmemelidir. Anestezi öncesi premedikasyon amacı ile uygulandığı takdirde tam olarak etki göstermesi beklenmeli ve sonrasında ketamin uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca kedi ve köpekler ilacın etki ettiği süre boyunca ısı kaybından korunmalıdır.

Yan etki olarak kalp ritim bozukluğu, vücut ısısında denge bozuklukları, paradoksal heyecanlanma belirtileri, hiperglisemi ve poliüri görülebilir. Kusmanın görülebileceğini zaten söylemiştik.

Ksilazin Doz Önerileri

(Bu doz önerileri bazı kaynaklardan derlenmiştir. Kesin dozlar değildir.)

Kedilerde; 1-3 mg/kg intramuskuler
Köpeklerde; 1-2 mg/kg intramuskuler

Kedilerde; 0.5-1 mg/kg intravenöz
Köpeklerde; 0.5-1 mg/kg intravenöz

Not: Bu sayfada yer alan bilgiler kesin bilgiler değildir. Sadece ön görüş olması açısından verilmektedir. Aynı zamanda bu bilgiler sadece veteriner hekimler için verilmektedir. İlaçların etkileri, dozları, kullanım şekilleri; hastanın ırkına, yaşına, genel sağlık durumuna ve diğer birçok faktöre göre değişebilmektedir. Bu nedenle bu bilgiler sadece veteriner hekimler tarafından ve hasta muayene edildikten sonra uygun görülürse kullanılır. Veteriner hekimler muayene sonrası hastaya göre en uygun tedavi yöntemini, ilacı ve ilaç dozunu belirleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu