Köpeklerde Ağız ve Diş Bakımı

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de ağız ve diş sağlığı, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için oldukça fazla önem taşımaktadır. Özellikle evcil olarak beslenen köpeklerde bu daha fazla önem taşımaktadır. Sokaklarda yaşayan veya yabani köpekler doğal ortamlarında sıklıkla kemik gibi sert yapıda gıdalar tükettiğinden ağız ve diş sağlıkları daha iyi durumdadır. Fakat evde beslenen köpeklerde genelde hazır mamalar kullanıldığından diş sağlığına daha fazla önem verilmesini gerektiriyor. Bozulan diş sağlığı, diş eti ve ağız problemlerininde kaynağı olmaktadır. Bu nedenle bu iki kavram iç içedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir

  • Sağlıklı bir yaşam için beslenme oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığı bozuk olan köpeklerde mutlaka beslenme ile ilgili sorunlarda ortaya çıkacaktır.
  • Genel olarak ağız ve diş problemlerinde stres meydana gelecektir. Bu hem köpeğinizi hem de sizi huzursuz edecektir.
  • Yapılan bazı çalışmalarda ağız ve diş sağlığının böbrek, karaciğer gibi organlar üzerine de etki ettikleri tespit edilmiştir.

Tüm bunlar ve bunun gibi başka sebeplerden dolayı köpeklerde ağız ve diş sağlığına dikkat etmemiz gerekir.

Köpeklerde Ağız ve Diş Temizliği

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de ağız ve diş temizliğinin temeli diş fırçalanmasıdır. Köpeklerde düzenli olarak dişlerin fırçalanması riskleri minimum seviyeye indirecektir. Fırçalama ile birlikte sütlü kemikler ve bazı oyuncaklarda diş sağlığı üzerine olumlu etkiler yapmaktadır. Bunların kombine olarak uygulanması oldukça faydalı olacaktır.

Köpeklerde Dişlerin Fırçalanması

Köpeklerde dişlerin fırçalanmasında köpekler için özel olarak üretilmiş olan diş fırçaları ve köpek diş macunları kullanılmalıdır. Bu ürünleri veteriner hekiminizden temin edebilirsiniz. Köpeğinizin ırkına ve boyutuna uygun bir diş fırçası seçimi oldukça önemlidir. Yine macun seçimi de önemlidir. Mutlaka köpekler için özel üretilmiş olan diş macunları kullanılmalıdır. İnsanlar için üretilmiş olan diş macunları köpeklerde kesinlikle kullanmamak gerekiyor.

Köpeğinizin dişlerini günde 1 kez fırçalamanız oldukça yararlı olacaktır. Fakat bu sizi zorlayabilir. Bu nedenle her gün fırçalayamıyorsanız bile sıklıkla fırçalamaya özen gösterin.

Dişleri fırçalamak oldukça basittir. Ama ilk başlarda köpeğiniz bu durumu çok sevmeyebilir. Çok fazla sıkmadan yavaş yavaş alıştırmak faydalı olacaktır. Diş fırçasının üstüne küçük bir miktarda macun alarak dişleri birkaç dakika boyunca aynı insanlarda olduğu gibi fırçalamanız yeterli olacaktır. Ağız içerisini insanlardaki gibi yıkamaya gerek yoktur. Köpekler için özel hazırlanmış olan macunlar kullanıldığı sürece bu durum sıkıntı yaratmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu