VetBilgi
Köpek Eğitim Merkezi Çiftliği

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Online Pet Shop

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Kedilerde tüy dökülmesini fizyolojik ve patolojik olarak sınıflandırabiliriz. Özellikle mevsim geçişlerinde kediler normal olarak tüy dökmektedir. Bu tüy dökülmesinin şiddeti kedinin ırkına, genel durumuna, bakım ve beslenme koşullarına göre değişir. Bu süreç normal bir süreçtir ve patolojik tüy dökülmelerinden ayırmak gerekir. Diğer taraftan bazı problemlere ve hastalıklara bağlı olarak normal olmayan tüy dökülmeleride şekillenebilmektedir. Buradaki ayrımı veteriner hekim genel ve özel muayeneye ve gerektiğinde yardımcı teşhis yöntemlerini kullanarak yapar.

Kedilerde bölgesel olarak tüy dökülmelerine baktığımızda ise bu tarz dökülmeler genellikle patolojik bir nedenden kaynaklı dökülmelerdir. Çünkü özellikle mevsim geçişlerinde görülen normal tüy dökülmeleri genellikle belirli bir bölge dışında tüm vücutta görülür. Özellikle uzun tüylü ırklarda başlangıçta kafa ve boyun bölgesinde bu tarz dökülmeler görülsede vücudun geneline baktığımızda her bölgede dökülmeler görülmektedir. Zaten bu dönemlerde kedinin tüylerini kontrol ettiğimizde genel bir matlık ve cansızlık göze çarpar. Birçok kedi sahibi bu durumu rahatlıkla anlar.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmeleri

Dediğimiz gibi bu tarz tüy dökülmeleri genellikle bir problemin veya hastalığın habercisidir. Burada ayırmamız gereken nokta bazı ırklarda özellikle kulak ve göz çevresinde görülen tüylerin dökülmesi veya bu bölgelerde tüy olmaması normal bir durumdur. Özellikle kısa tüylü kedi ırklarında kulak çevresinde tüyler oldukça seyrek ve dökülmüş bir görünümde olabilir. Bunu patolojik bir durumdan ayırmanın en kolay yolu tüy dökülmesi dışında kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık gibi ekstra belirtilerin olmamasıdır. Kulak ve göz çevresindeki bu tüyler bazı ırklarda belirli dönemlerde dökülür ve tekrar çıkabilir.

Bölgesel Tüy Dökülmesinin Nedenleri

Kedilerde bölgesel olarak tüy dökülmesine birçok faktör neden olabilir. Başlıca parazitler, mantarlar, çeşitli bakteriyel deri enfeksiyonları, endokrin sistem bozuklukları bağışıklık sistemi ile alakalı bozukluklar, stres, beslenme bozuklukları, alerjiler ve travmalar bu faktörler arasında sayılabilir.

Parazitler olarak kedilerde uyuz etkenleri, bit, pire ve keneler rol oynayabilir. Uyuz etkenleri olarak ise Demodex, Otodectes, Notodres ve Sarcoptes rol oynamaktadır. Bu etkenlerin hepsi ciddi tüy dökülmelerine neden olabilir. Genellikle bu etkenler tüy dökülmesinde rol oynadığında başlangıçta belirli bölgelerde tüy dökülmesi görülür ve giderek vücuda yayılmaya başlar. Otodectes aynı zamanda kulak uyuzu olarak bilinir ve bu bölgelerde tüy dökülmesi yoğun olarak görülür. Bununla beraber kaşıntı, kızarıklık ve daha ciddi olgularda ciddi deri enfeksiyonları kendisini gösterir. Pirelerden kaynaklı tüy dökülmeleri ise özellikle karın ve bacaklarda görülür.

Mantar enfeksiyonları vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Burada enfeksiyona neden olan mantar türü oldukça önemlidir. Mantar enfeksiyonlarında ilk tüy dökülmeleri genellikle baş bölgesinde, burunda, kulak ve göz çevresinde görülmektedir. Daha sonrasına ise bu lezyonlar patiler, tırnak araları, boyun gibi yerlerdede görülür. Dediğimiz gibi vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Fakat genellikle mantar enfeksiyonları yüz bölgesinde başlamaktadır.

Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı olan tüy dökülmeleri ise genellikle ikincil olarak ortaya çıkar. Bir travma sonrası veya herhangi bir faktör sonrasında şekillenen bakteriyel enfeksiyonlarda etkilenen bölgede tüy dökülmesi görülür. Müdahale edilmediği takdirde bu dökülme giderek yayılabilir.

Endokrin sistem rahatsızlıklarında ise tüy dökülmesi genellikle sırt ve karın bölgelerinde simetrik olarak meydana gelmektedir.

Stres, beslenme, alerji gibi etkenlere bağlı olarak şekillenen tüy dökülmeleri genellikle genel bir tüy dökülmesi olarak kendisini gösterir. Fakat özellikle ajerjik kökenli tüy dökülmeleri bazen vücudun belirli bir bölgesini etkileyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. blank Nazan Doğrul dedi ki:

  6 yaşındaki kısır erkek siyam kedimin yaklaşık 1 senedir karın alt bölümü ve arka patilerinde bölgesel dökülmeler oluştu. Veterineri Biotin hapı verdi. Mamasına ilave edip veriyordum. Önceleri yiyordu ve yeniden tüylenme oluştu. Fakat artık yemiyor ve yeniden dökülme başladı. Ne yapabilirim? Lütfen bana yardım edin.

 2. blank Özlem dedi ki:

  Nazan hanım, aynı durum benim kedimdede var. Siz çözüm bulabildiniz mi?

 3. blank Nilay dedi ki:

  Benim kediminde durumu aynı, çözüm bulursanız bilgimiz olsun.

 4. blank Emine Şapaloğlu dedi ki:

  Kedimin boyun bölgesinde tüyleri döküldü, tamamen derisi görünüyor ve kızarıklık var. Yardımcı olur musunuz? Ne yapabilirim?

 5. blank Faraday dedi ki:

  Kedide genelde bu dökülme protein ağırlıklı yiyecekler mamalar yediği için oluyor. Bir hap vardı ama kedime kullanmadım. Tavuklu mamayı kestim ve asla tavuk vermedim. 2 haftada geçti.

 6. blank Metin dedi ki:

  Merhaba, kedimi kışırlaştırdıktan sonra ilk olarak kafasında mercimek kadar tüy dökümü oldu, daha sonra gözününde de sıkıntıları oldu. Sırtındaki tüyler dökülmeye başladı. Pamuk gibi olan tüyler sert ve kalın cıktı. Hala devam ediyor ameliyat olduğu bölgede, 3 ayı geçmesine rağmen çok seyrek olarak çıkıyor. Bu konuda yardımlarınızı istiyorum, saygılar.

 7. blank Aslı dedi ki:

  Benim 14 aylık british shorthair kedimin kulak arkasında, para seklinde tüy dökülmesi oluşmuş ve kaşımaktan orayı tahriş etmiş. Hemen veterinere gittim, mantar dedi aşı yaptı ve biotin verdi. Başladık, inşallah o açıklık kapanır. Oğluma nazar değdirdiler.

 8. blank Ayşegül Kanat dedi ki:

  Sekiz yaşında sarman cinsi kedimin kuyruğa yakın sırt bölgesinde tüy dökümü var. Bulunduğumuz yerde veteriner yok danışarak Travazol krem kullanıyorum fakat biraz daha büyüdü. Ne yapabilirim?

 9. blank Zühal dedi ki:

  Merhaba, kedimin boyundan kulağa kadar olan tüyleri döküldü, şimdi kızarıklık var. Travazol krem kullandım 1 hafta ama geçmiyor. Ne yapabilirim?

BİR YORUM YAZ