VetBilgi

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi


Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Kedilerde tüy dökülmesini fizyolojik ve patolojik olarak sınıflandırabiliriz. Özellikle mevsim geçişlerinde kediler normal olarak tüy dökmektedir. Bu tüy dökülmesinin şiddeti kedinin ırkına, genel durumuna, bakım ve beslenme koşullarına göre değişir. Bu süreç normal bir süreçtir ve patolojik tüy dökülmelerinden ayırmak gerekir. Diğer taraftan bazı problemlere ve hastalıklara bağlı olarak normal olmayan tüy dökülmeleride şekillenebilmektedir. Buradaki ayrımı veteriner hekim genel ve özel muayeneye ve gerektiğinde yardımcı teşhis yöntemlerini kullanarak yapar.

Kedilerde bölgesel olarak tüy dökülmelerine baktığımızda ise bu tarz dökülmeler genellikle patolojik bir nedenden kaynaklı dökülmelerdir. Çünkü özellikle mevsim geçişlerinde görülen normal tüy dökülmeleri genellikle belirli bir bölge dışında tüm vücutta görülür. Özellikle uzun tüylü ırklarda başlangıçta kafa ve boyun bölgesinde bu tarz dökülmeler görülsede vücudun geneline baktığımızda her bölgede dökülmeler görülmektedir. Zaten bu dönemlerde kedinin tüylerini kontrol ettiğimizde genel bir matlık ve cansızlık göze çarpar. Birçok kedi sahibi bu durumu rahatlıkla anlar.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmeleri

Dediğimiz gibi bu tarz tüy dökülmeleri genellikle bir problemin veya hastalığın habercisidir. Burada ayırmamız gereken nokta bazı ırklarda özellikle kulak ve göz çevresinde görülen tüylerin dökülmesi veya bu bölgelerde tüy olmaması normal bir durumdur. Özellikle kısa tüylü kedi ırklarında kulak çevresinde tüyler oldukça seyrek ve dökülmüş bir görünümde olabilir. Bunu patolojik bir durumdan ayırmanın en kolay yolu tüy dökülmesi dışında kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık gibi ekstra belirtilerin olmamasıdır. Kulak ve göz çevresindeki bu tüyler bazı ırklarda belirli dönemlerde dökülür ve tekrar çıkabilir.

Bölgesel Tüy Dökülmesinin Nedenleri

Kedilerde bölgesel olarak tüy dökülmesine birçok faktör neden olabilir. Başlıca parazitler, mantarlar, çeşitli bakteriyel deri enfeksiyonları, endokrin sistem bozuklukları bağışıklık sistemi ile alakalı bozukluklar, stres, beslenme bozuklukları, alerjiler ve travmalar bu faktörler arasında sayılabilir.

Parazitler olarak kedilerde uyuz etkenleri, bit, pire ve keneler rol oynayabilir. Uyuz etkenleri olarak ise Demodex, Otodectes, Notodres ve Sarcoptes rol oynamaktadır. Bu etkenlerin hepsi ciddi tüy dökülmelerine neden olabilir. Genellikle bu etkenler tüy dökülmesinde rol oynadığında başlangıçta belirli bölgelerde tüy dökülmesi görülür ve giderek vücuda yayılmaya başlar. Otodectes aynı zamanda kulak uyuzu olarak bilinir ve bu bölgelerde tüy dökülmesi yoğun olarak görülür. Bununla beraber kaşıntı, kızarıklık ve daha ciddi olgularda ciddi deri enfeksiyonları kendisini gösterir. Pirelerden kaynaklı tüy dökülmeleri ise özellikle karın ve bacaklarda görülür.

Mantar enfeksiyonları vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Burada enfeksiyona neden olan mantar türü oldukça önemlidir. Mantar enfeksiyonlarında ilk tüy dökülmeleri genellikle baş bölgesinde, burunda, kulak ve göz çevresinde görülmektedir. Daha sonrasına ise bu lezyonlar patiler, tırnak araları, boyun gibi yerlerdede görülür. Dediğimiz gibi vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Fakat genellikle mantar enfeksiyonları yüz bölgesinde başlamaktadır.

Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı olan tüy dökülmeleri ise genellikle ikincil olarak ortaya çıkar. Bir travma sonrası veya herhangi bir faktör sonrasında şekillenen bakteriyel enfeksiyonlarda etkilenen bölgede tüy dökülmesi görülür. Müdahale edilmediği takdirde bu dökülme giderek yayılabilir.

Endokrin sistem rahatsızlıklarında ise tüy dökülmesi genellikle sırt ve karın bölgelerinde simetrik olarak meydana gelmektedir.

Stres, beslenme, alerji gibi etkenlere bağlı olarak şekillenen tüy dökülmeleri genellikle genel bir tüy dökülmesi olarak kendisini gösterir. Fakat özellikle ajerjik kökenli tüy dökülmeleri bazen vücudun belirli bir bölgesini etkileyebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. Nazan Doğrul dedi ki:

  6 yaşındaki kısır erkek siyam kedimin yaklaşık 1 senedir karın alt bölümü ve arka patilerinde bölgesel dökülmeler oluştu. Veterineri Biotin hapı verdi. Mamasına ilave edip veriyordum. Önceleri yiyordu ve yeniden tüylenme oluştu. Fakat artık yemiyor ve yeniden dökülme başladı. Ne yapabilirim? Lütfen bana yardım edin.

  1. VetDestek dedi ki:

   Aslında tüy dökülmesinin altında yatan nedeni belirlemek gerekir. Bu tarz dökülmeler stres veya endokrin sistem sorunları kaynaklı olabilir. Tabi ki farklı nedenleri de söz konusu olabilmektedir. En doğrusu altında yatan nedeni belirlemek ve buna göre bir tedavi uygulamaktır.

 2. Özlem dedi ki:

  Nazan hanım, aynı durum benim kedimdede var. Siz çözüm bulabildiniz mi?

 3. Nilay dedi ki:

  Benim kediminde durumu aynı, çözüm bulursanız bilgimiz olsun.

 4. Emine Şapaloğlu dedi ki:

  Kedimin boyun bölgesinde tüyleri döküldü, tamamen derisi görünüyor ve kızarıklık var. Yardımcı olur musunuz? Ne yapabilirim?

 5. Faraday dedi ki:

  Kedide genelde bu dökülme protein ağırlıklı yiyecekler mamalar yediği için oluyor. Bir hap vardı ama kedime kullanmadım. Tavuklu mamayı kestim ve asla tavuk vermedim. 2 haftada geçti.

 6. Metin dedi ki:

  Merhaba, kedimi kışırlaştırdıktan sonra ilk olarak kafasında mercimek kadar tüy dökümü oldu, daha sonra gözününde de sıkıntıları oldu. Sırtındaki tüyler dökülmeye başladı. Pamuk gibi olan tüyler sert ve kalın cıktı. Hala devam ediyor ameliyat olduğu bölgede, 3 ayı geçmesine rağmen çok seyrek olarak çıkıyor. Bu konuda yardımlarınızı istiyorum, saygılar.

 7. Aslı dedi ki:

  Benim 14 aylık british shorthair kedimin kulak arkasında, para seklinde tüy dökülmesi oluşmuş ve kaşımaktan orayı tahriş etmiş. Hemen veterinere gittim, mantar dedi aşı yaptı ve biotin verdi. Başladık, inşallah o açıklık kapanır. Oğluma nazar değdirdiler.

 8. Ayşegül Kanat dedi ki:

  Sekiz yaşında sarman cinsi kedimin kuyruğa yakın sırt bölgesinde tüy dökümü var. Bulunduğumuz yerde veteriner yok danışarak Travazol krem kullanıyorum fakat biraz daha büyüdü. Ne yapabilirim?

  1. VetDestek dedi ki:

   O bölgedeki tüy dökülmelerinin birçok sebebi olabilir ama özellikle pire anlamında bir muayene etmek gerekir. Tüylerinin arasına dikkatli bakarak pire sorunu olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Eğer pire söz konusu ise veteriner hekimlerden uygun tedavi önerisini alabilirsiniz.

 9. Zühal dedi ki:

  Merhaba, kedimin boyundan kulağa kadar olan tüyleri döküldü, şimdi kızarıklık var. Travazol krem kullandım 1 hafta ama geçmiyor. Ne yapabilirim?

  1. VetDestek dedi ki:

   Mantar olduğuna emin olduktan sonra bu kremi kullanmak gerekir. Aynı zamanda mantarsa bile bunun tedavisi biraz uzun sürebilmektedir.

 10. Filiz Ateş dedi ki:

  Kedim 9 aylık, 1 aydır sol arka bacağının arkasında tüy dökülmesi ve deri altında sertlikler oluştu. Bize yol gösterir misiniz?

  1. VetDestek dedi ki:

   Bunun nedenini net olarak söylememiz mümkün değil ama ciddi bir durum olabilir. Veteriner hekim muayenesi gerekmektedir.

 11. Can dedi ki:

  3 yaşında tekir beyaz kedimin sadece arka bacaklarında dirsek yerlerinde tüy dökülmesi başlamış. Kaşıntı yok, kulakları, göbeği ve burnu kırmızı durumda. Mevsimsel tüy dökülmesi başladığı için veteriner hekim önerisi ile malt kullanmaya başladık. Hafta da 1 şeklinde verdim, 2. haftasında bu durum oluştu. Alerji olabileceğini söylediler. Maltı kestik, fakat net tanı koymadılar. Hangi kan testlerini yaptırmam gerekir. Parazit olmasından şüpheleniyorum. Dışkısında herhangi bir parazit görmedim fakat gözle görülecek erginliğe ulaşmamış olabilir henüz. Hekim değişikliğine gitmeli miyim? Görüşünüz nedir?

  1. VetDestek dedi ki:

   Merhaba açıkcası anlattığınız tabloya göre neden alerji gibi görünüyor. Ama bunu net olarak belirlemek için muayene etmek ve bazı testler yapmak gerekir. Son zamanlarda yaptığınız mama değişimi, verdiğiniz bir besin veya evde kullandığınız bir temizlik ürünü bile bu alerjinin kaynağı olabilir.

 12. Merve dedi ki:

  Merhaba, bir Van kedim var 1 haftadır sol arka bacağında uzunlamasına tüy dökülmesi var. Yani mantarın dairesel değilde uzunlamasına olan hali gibi ve kızarık. Veterinerimiz net bir şey söyleyemedi çünkü kedim epey hırçındır tam bakamadılar. Mantar için sprey verdi 2 gündür kullanıyoruz ama dökülme devam ediyor. Alerjik olabilir diye ekstra her şeyle temasını kestik sadece kuzu maması ve su veriyoruz. Ciddi bir şey midir? Cevaplarsanız çok sevinirim… 🙏

 13. Ahsen dedi ki:

  Merhaba benim kedimin sadece sol patisinde bölgesel 2 yerde tüy dökülmesi oldu, direkt deri gözüküyor. Bu kesin mantar mıdır ya? Sol patiye birkaç seans lazer terapi gördü, taktıkları şeyden bir şey bulaşmış olabilir mi? Son zamanda mama değişikliği yaptık ondan da olabilir mi?

  1. VetDestek dedi ki:

   Merhaba, belirli bir bölgede ortaya çıkıyor olması, direk olarak derinin görünüyor olması mantar açısından şüphe uyandırabilir. Fakat kesin teşhis laboratuvarda deri kazıntısının incelenmesini ya da diğer mantar teşhis yöntemlerini öneririz. Yani mantar olma ihtimali var ama kesin diyemeyiz. Mantar farklı şekillerde bulaşmış olabilir ya da sadece farklı nedenler ile vücuttaki etkenler aktif hale gelmiş olabilir. Mama değişikliğinden olduğunu düşünmüyoruz. Bu tarz dökülmeler genellikle bölgesel olmaz, daha yaygın şekilde görülür.

 14. Nihal dedi ki:

  Merhaba, kedimin gözlerinden kulaklarına doğru olan bölgede ki tüylerinde seyrelme var. Neden olabilir acaba?

  1. VetDestek dedi ki:

   Merhaba, net olarak sebebi söylemek mümkün değil ama bu bölgedeki tüy dökülmelerinin mantar kaynaklı olma ihtimali daha yüksek. Bazense hiçbir neden olmadan bu bölgede tüylerde seyrelme olabiliyor.

  2. Huriye dedi ki:

   Merhaba, benim 1.5 yaşındaki Norveç Orman Kedimin boynunun alt kısmında tüy döküldü. Beyaz ama kaşınma, kızarma yok. Acaba ne yapmalıyım? Hiç dışarı çıkmadı. Ben 1 aylıkken aldım, o gün bugün evden dışarı çıkmadı. Ne yapmama lazım?

 15. Anıl dedi ki:

  Merhaba, 1.5 yaşında kısır dişi kedim var. 3 ay önce kedimde göbek tarafında tüy dökülmeleri başladı. Veterinere gittiğimizde Allederm ilaç verdi ve geçmezse hormon testi yapmamız gerektiğini söyledi. 3 aylık süreçte dökülmeler arttı ve şu an kedimin yüzde 60’lık kısmı kel. Sadece sırtında ve kafasında tüy kaldı. Bacakları kuyruğu göbek ve yan tarafları nerdeyse tamamen kelleşmiş durumda. Hormon testine gitti ve bütün değerleri normal çıktı. Sizce sorun ne olabilir?

  1. VetDestek dedi ki:

   Merhaba, açıkcası deri hastalığı veya dış parazit gibi bir sorunu yoksa (Bunları tespit etmek kolaydır.) akla hormon ile alakalı sorunlar gelir. Veteriner hekiminiz bu konuda doğru olanı yapmış ama değerler normalse maalesef bizimde görmeden, buradan söyleyebileceğimiz çok fazla bir şey yok.

 16. Betül Karasu dedi ki:

  Merhaba, bir süredir beslediğim bir sokak kedisinin kulak ve burun çevresinden başlayarak bölgesel tüy dökülmeleri başladı. Deri görünüyor ve kızarıklıklar var o kel kalan bölgelerde, çok endişeleniyorum. Nasıl bir tedavi uygulayabilirim? Öğrenciyim maddi açıdan uygun bir tedavi yöntemi söyleyebilir misiniz lütfen?

BİR YORUM YAZ