Yavru Kedi Mamaları Tavsiye ve Yorumlar

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bakım ve beslenmeleri oldukça önemlidir. Her kedi sahibinin bu konuya özen göstermesi gerekmektedir. Bakım ve beslenme ile alakalı olarak en önemli konulardan birisi mama seçimidir. Özellikle yavruluk dönemindeki beslenme ve mama seçimi kedinin tüm yaşamını etkileyecek olan bir husustur. Bu nedenle yavru kedi mamalarını bilmek, kediniz için uygun ve sağlıklı bir mama seçmek önemlidir.

Eğer bir kedi sahibiyseniz ve kuru mama kullanıyorsanız. Veteriner kliniklerinde, petshoplarda, marketlerde mamalar dikkatinizi çekmiştir. Onlarca farklı mama çeşidini görmüşünüzdür. Tabi ki bu mamaların ortak özellikleri vardır. Fakat bunun yanında her bir mamanın kendine ait özelliği, artısı veya eksisi bulunmaktadır. Bu nedenle bilinçli bir kedi sahibi kedi mamalarını iyi tanımalı, bilgi sahibi olmalıdır.

Yavru Kedi Mamaları

Yavru kedi mamalarını başlıca 3 sınıfta değerlendirmek mümkündür. Profesyonel mamalar, orta düzey mamalar ve ekonomik mamalar olarak sınıflandırabiliriz. Tabi ki besin değerleri, bu değerleri elde etmek için kullanılan ürünlere baktığımızda profesyonel mamalar olarak adlandırılan mamalar en ideal olanıdır. Eğer ekonomik anlamda gücünüzde yetiyorsa mutlaka bu mamaları kullanmanızı öneririz. Diğer mama çeşitleri ise özellikle sokakta yaşayan kediler için veya ekonomik durumu çok iyi olmayan kişiler için kullanılabilir.

Yeni Yavru Kedi Mama Seçimi

Eğer yeni bir yavru kedi sahiplendiyseniz ilk yapmanız gerekenlerden birisi uygun bir mama seçmek olacaktır. Öncelikli olarak mama seçiminde dikkat etmeniz gereken husus; kedinizin besin ihtiyaçlarını karşılayan bir mama olmalıdır. Mamada bulunan protein, yağ, vitamin, mineraller ve bunların oranları oldukça önemlidir.

Yavru Kedi Besin İhtiyaçları

Protein: Yavru kedinizin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi ve büyümesi için protein olmazsa olmazdır. Protein miktarı önemlidir. Bunun yanında protein kaynakları da önemlidir. Yavru kediler için %30 ve üzerinde protein içeren mamalar tercih etmelisiniz. Yine protein kaynağı olarak kırmızı et, tavuk eti, balık eti gibi hayvansal ürünlerin kullanılmış olması tercih sebebidir.

Yağ: Kedinizin özellikle enerji ihtiyacının karşılanmasında yağ önemlidir. Seçeceğiniz mamada ideal yağ oranı %18-20 arasında olmalıdır. Günlük ihtiyaç duyduğu kalorinin büyük kısmını kediler yağlardan karşılar.

Yağ Asitleri: Özellikle beyin, kalp, göz gibi doku ve organların gelişimi için yağ asitlerinin önemi büyüktür. Özellikle omega-3 ve omega-6 açısından zengin olan mamalar seçmeye özen gösterin.

Vitamin ve Mineraller: Yine kedinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi, yaşamını sürdürmesi ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için vitamin ve mineraller önemlidir. Kedinizin ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineralleri içeren mama seçmeye özen gösterin.

Yavru Kedilerde Kuru Mamaya Geçiş

Tabi ki yavru bir kedi dünyaya geldiğinde bir süre anne sütü ile beslenmesi uygundur. Kediler genellikle 45-60 gün arasında annelerini emerler ve bu dönemin özellikle ilk yarısında anne sütü yeterli olur. Bu süreçte hem annenin, hemde yavruların tüketebileceği bir mama seçmeniz doğru olacaktır. Anne kedinin önünde sürekli olarak kuru mama olacağından yavru kedilerde 30-35 günlük yaştan itibaren kuru mama tüketmeye başlayacaktır ve 45. günden sonra tüketim miktarı artacaktır. Bu günden itibaren dilerseniz anne ile ayırabilirsiniz yani sütten kesebilirsiniz.

Yavru Kedi Kuru Mamaları

Piyasada onlarca markaya ait olan yavru kedi maması bulmak mümkündür. Tabi ki bu mamaların özellikleri ve besin değerleri de farklıdır. Dolayısı ile fiyatları da farklıdır. Biz sizlere profesyonel seri olarak nitelendirilen ve en çok tercih edilen yavru kedi mamalarından birkaçını tanıtacağız. Sizlerde kullandığınız memnun olduğunuz veya olmadığınız kedi mamalarını aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması

Profesyonel seri mamalar arasında en çok tercih edilenlerden birisi Royal Canin’in yavru kediler için üretmiş olduğu mamadır. 1 yaşına kadar olan kedilerin kullanımları için uygundur. 400 gr, 1 kg, 2 kg, 4 kg ve 10 kg’lık paketlerde satılmaktadır. Yüksek derecede sindirilebilir protein içeriği sayesinde kedinizin ihtiyaç duyduğu proteinleri almasını sağlar.

Ana bileşen olarak kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, pirinç, bitkisel protein izolat, hayvansal yağlar, mısır unu, hidrolize hayvansal proteinler, buğday unu, mısır gluten, mayalar ve ilgili parçalar, pancar küspesi, bitkisel lifler, balık yağı, soya yağı ve mineraller içermektedir. Önemli besin değerlerine baktığımızda ise, protein oranı %36, yağ oranı, diyetsel lif oranı %2,3 ve kalsiyum oranı %1,2’dir.

Pro Plan Original Kitten Yavru Kedi Maması

Nestle çatısı altındaki markalardan birisi olan Pro Plan ülkemizde en çok tercih edilen kedi ve köpek maması markalarından birisidir. Yavru kediler için özenle üretilmiş olan Pro Plan Original Kitten maması da yavru kediler için en çok kullanılan mamalardan birisidir. 12 aylık yaşa kadar olan kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılayan mama sağlıklı büyüme konusunda garanti vermektedir.

Mamanın içeriğinde bulunan başlıca maddeler arasında; tavuk eti, kurutulmuş hayvansal protein, pirinç, mısır glüteni,hayvansal yağ, mısır nişastası, buğday gluteni, sakatat, balık yağı, kolostrum, yumurta ve mineraller yer almaktadır. Besin içeriğine baktığımızda ise; ham protein oranı %38.8, ham yağ oranı %17.5-22.5, ham selüloz oranı %2.5, ham kül oranı %8.5, kalsiyum oranı % 1.1-1.9’dur.

Hill’s Science Plan Kitten Yavru Kedi Maması

Kedi ve köpek maması denildiğinde akla ilk gelen markalardan birisi Hill’s markasıdır. Hill’s yavru kediler için farklı ana bileşenlere sahip birkaç mama üretmektedir. Hill’s Science Plan Kitten Food with Tuna ve Hill’s Science Plan Kitten Food Chicken bunlar arasında en çok satanlardır.

Hill’s ürettiği yavru kedi mamalarında yüksek kaliteli protein ve özenle seçilmiş malzemelere odaklanmaktadır ve bu konuda oldukça başarılıdır. İçerdiği başlıca malzemeler farklı çeşitlerde farklı oranlarda yer alsa da; tavuk ve hindi unu, mısır, hayvansal yağ, ton balığı unu, mısır glüten unu, dijest, keten tohumu, mineraller, kurutulmuş pancar posası, balık yağı ve bitkisel yağlardır. Protein oranı %39.4-39.6, yağ oranı %25-25.5, kalsiyum oranı ise %1.34-1.44’dür.

En İyi Yavru Kedi Mamaları

  • Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması
  • Pro Plan Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması
  • Hill’s Science Plan Kitten Yavru Kedi Maması
  • N&D Tahılsız Tavuklu Etli ve Narlı Yavru Kuru Kedi Maması
  • True Instinct Original Düşük Tahıllı Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması
  • Advance Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

NOT

Sizler için talep geldikçe ve soru soruldukça yeni mamalar hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Sizlerde yorum ve besin değeri hakkında bilgi almak istediğiniz mamaları aşağıdaki yorum bölümünden veya “İletişim” bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız memnun kaldığınız veya kalmadığınız yavru kedi mamaları hakkındaki yorumlarınızı aşağıdan yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu