Kedilerde Kısırlaştırma Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Kedilerde kısırlaştırma ile ilgili olarak yapılan birçok bilimsel araştırma ve çalışmalarda bu uygulamanın sağlık açısından birçok avantajı olduğu kanıtlanmıştır ve ortaya çıkarılmıştır. Fakat buna rağmen birçok kedi sahibi ve hayvansever bu duruma hala mesafeli yaklaşmaktadır. Bizde bununla ilgili olarak kedilerde kısırlaştırma ve kısırlaştırmanın avantajları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Dişi Kedilerde Kızgınlık

Ortalama olarak bir dişi kedi 6-8 aylık olduğunda erişkinliğe ulaşır ve hamile kalabilir. Dişi bir kedi yılda 4 kere kızgınlığa girebilmektedir. Kızgınlık döneminde birçok davranış değişikliği ortaya çıktığından dolayı bu durum hem kedi için hem de sahibi için oldukça can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Dişi kediler kızgınlık döneminde erkek kedilerin dikkatini çekmek amacı ile idrar ile kokular yayabilir, farklı sesler çıkarabilir, çiftleşmek amacı ile evden kaçmaya çalışabilir. Eğer kedi gebe kalırsa ortalama 2 ile 10 arasında yavru doğurabilir.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

Bu uygulama genellikle ovariohisterektomi adı verilen bir operasyon ile yapılmaktadır. Bu operasyon ile dişi kedinin yumurtalıkları, yumurta kanalı, rahim bölgesi ve serviks adı verilen bölgesi vücuttan alınarak uzaklaştırılır. Bu uygulama aslında karın bölgesinin açıldığı ciddi bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Ovariohisterektomi dışında birkaç yöntem daha bulunmaktadır. Fakat günümüzde neredeyse her operasyonda bu yöntem tercih edilmektedir.

Dişi kediler 8 haftalık yaştan itibaren kısırlaştırılabilir. Fakat genel sağlık durumunda ciddi bir problem bulunmayan kedilerde her yaşta bu operasyon yapılabilir. Fakat erişkinliğe henüz geçmemiş olan kedilerde yapılacak olan operasyon ile meme kanseri başta olmak üzere birçok sağlık sorunu riski çok çok büyük ölçüde azaltılmış olur.

Erkek Kedilerde Kızgınlık

Yaklaşık olarak 6 aylık olduklarında erişkinliğe geçerler. Dişi kedilerde olduğu gibi belirli bir kızgınlık dönemleri yoktur. Çevresinde kızgın bir dişi kedi olduğu sürece her zaman çiftleşebilir. Erişkinlik dönemine geçiş yapan kedilerde çeşitli davranış değişiklikleri görülebilir. En sık gördüğümüz değişiklikler bölgelerini işaretlemeleri ve agresif davranış sergilemeleridir.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Aslında bu işleme kastrasyon ismi de verilmektedir. Bu uygulama orşiektomi denilen operasyon ile yapılır. Bu operasyon ile testisler, epididimis ve sperm kanalları cerrahi olarak çıkarılır. Bu operasyon esnasında genel anestezi uygulanabileceği gibi, bazı hekimler sedasyon ile beraber lokal anestezi yöntemini tercih etmektedir.

Kedilerde Kısırlaştırmanın Avantajları

  • Dişi kedilerde en önemli hususlardan birisi kızgınlık belirtilerinin ortadan kalkıyor olmasıdır. Kızgınlık belirtiler hem kedi için hemde sahibi için oldukça sorunlu olabiliyor. Bu belirtilerin ortadan kalkmasını sağlar. Farklı sesler çıkarma, evden kaçma, yüksekten atlama gibi sorunlar minimum düzeye iner.
  • Yumurtalık ve rahim kanseri riski oldukça azalacaktır.
  • Meme kanseri riski azalacaktır. Özellikle erişkinlik öncesi yapılan kısırlaştırma operasyonlarında bu risk neredeyse yok olmaktadır.
  • Plansız yavru kedilerin doğması ve kontrol dışı çoğalma engellenecektir.
  • İdrar ile işaretleme gibi çeşitli problemler ortadan kalkacaktır veya azalacaktır.
  • Daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarına katkı sağlayacaktır. Yapılan birçok bilimsel çalışmada kısırlaştırılmış kedilerin daha uzun süre yaşadıkları belirlenmiştir.
  • Kavga etme, kontrol dışı hareket etme, agresiflik gibi sorunlar azalacaktır.
  • Erkek kedilerde testis ve prostat hastalıkları riski ortadan kalkacak veya oldukça azalacaktır.

Kediler insanlardan yaklaşık olarak 45 kat daha fazla üreme yeteneğine sahiptir. Bu durumda oldukça hızlı üreme ve çoğalma yetenekleri vardır. Kedilerin sayısının çoğalmasının bir sakıncası yoktur ama yeni doğan kedilerin bakımları ve beslenmeleri için insanlara ihtiyaçları vardır. Sayılarındaki hızlı artış sonucunda sağlıklı ve iyi koşullarda bakım şansları düşmektedir. Bunu kontrol altına alabilmek için kısırlaştırma en önemli adımdır.

Yapılan çalışmalara ve kliniklere gelen hastalara baktığımızda kısırlaştırılmamış olan kedilerde sağlık sorunları daha fazladır. Kısırlaştırma birçok travma (yüksekten düşme veya atlama, trafik kazası vs.) ve hastalığın oluşmasının önüne geçmektedir ve riski azaltmaktadır.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Fiyatlar illere ve kedinin cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Kedi kısırlaştırma fiyatları aynı zamanda cinsiyete göre değişmektedir. Dişi kediler için ortalama fiyatlar 500-700 TL, erkek kediler içinse 300-450 TL civarındadır.

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası

Yukarıda söylediğimiz gibi dişi kedilerde operasyon genel anestezi ile yapılmaktadır. Erkek kedilerde ise genel anestezi dışında, sedasyon ve lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Operasyon erkek kedilerde 10-30 dk, dişi kedilerde ise 20-60 dk kadar sürmektedir. Genellikle aynı gün kediler taburcu edilmektedir. Operasyon sonrasında yara bölgesinin korunması ve yakalık takılması oldukça önemlidir. Yara bölgesinin iyileşmesi ortalama 7-10 gün sürmektedir. Bu süreçte günlük olarak yara bölgesinin bakımı ve genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Akıntı, şişme gibi herhangi bir aksilik görüldüğünde hemen veteriner hekim ile iletişime geçmekte fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu