Çankaya Belediyesi Hayvan Barınağı

Ankara ilimizde bulunan Çankaya Hayvan Barınağı, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük hayvan barınağı olma özelliğini taşımaktadır. Çankaya Belediyesi ilk hayvan barınağını 1996 yılında açtı. Zamanla artan ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalan bu barınak, 2008’de koşulları iyileştirilip kapasitesi artırılarak yeni yerleşkesine taşındı. Yeni barınak arasında Mühye Barınağı olarak bilinmektedir. Yukarıda’da dediğimiz gibi Türkiye’nin en büyük hayvan barınağıdır.

Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde şu an için hayvan sağlığı konusunda 10 veteriner hekim ve 1 veteriner teknikeri hizmet vermektedir. Aynı zamanda sokak hayvanlarının toplanması için 15 yakalama görevlisi; barınağın ve kafeslerin bakım ile temizliği için ise 10 personel görev yapmaktadır.

2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile tüm belediyeler sahipsiz hayvanlar için barınak ve rehabilitasyon merkezleri açmak zorunda kaldı. Çankaya Belediye’si bu kanundan önce 1996 yılında bu hizmetine başladı ve her geçen gün geliştirerek devam ediyor.

Barınak Tarafından Yapılan Uygulamalar

  • Sahipsiz sokak hayvanlarının toplanması.
  • Sokak hayvanlarının kısırlaştırma, aşılama ve küpeleme işlemleri.
  • Sokak hayvanı sahiplendirme işlemleri ve sahiplendirmeyi artıracak uygulamalar.
  • Sokakta yaşama gücü olan sokak hayvanlarının gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra en kısa sürede tekrar yerine bırakılması.
  • Sokaklarda popülasyonu dengede tutma.
  • Sokakta yaşayamayacak olan hayvanları barındırma.

Hafta içi ve hafta sonu sabah saat 10.00-12.00, öğleden sonra 13.00-16.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Yeşilkent Mahallesi 555. Cadde No: 86 Çankaya/Ankara
Telefon: 0312 442 37 18

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu