Kedi Kumunun Kokusunu Önlemek!

Kediler doğaları gereği tuvalet ihtiyaçlarını toprakta küçük bir yer açarak giderirler. Evlerde beslenen kedilerde bu içgüdüye sahip olduğundan dolayı; evlerde kedi kumu kedinin tuvalet ihtiyacını gidermesi için kullanılmaktadır. Evde beslenen kedilerin çok büyük bir kısmı iç güdüleri gereği bu kumu kullanırlar. Nadir olarak bazı kedi sahipleri farklı eğitimler vererek tuvalet ihtiyaçlarını farklı şekilde giderme yollarına gitmiştir. Bizim konumuz kedi kumları…

Evlerdeki kediler için özel tuvalet kapları içerisine çeşitli özelliklere sahip kumlar konulur. Bununla ilgili çok fazla çeşitte tuvalet kabı ve kum çeşidi görmeniz mümkündür. Bu kedi kumları ile ilgili en çok gelen şikayet ise kokudur. Çeşitli nedenler ile bu kumlarda daha doğrusu kedinin tuvalet alanında kötü koku şekillenebilir. Bunun farklı sebepleri vardır ve çeşitli yöntemler ile bu kokulardan kurtulmanız mümkündür. Bu konumuzda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikli olarak bir konudan bahsetmek istiyorum. Kedi kumunun kötü kokması sizi rahatsız edebilir. Fakat bu durum sizi ettiği kadar kedinizide rahatsız edecektir. Bunun sonucunda ise tuvaletini kum dışına yapma gibi farklı problemlerde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle bu konuya dikkat etmeli ve eğer koku problemi varsa çözüm bulmalısınız.

Kedinin Kumunun Kokmasının Nedenleri

Bununla ilgili farklı nedenler saymak mümkündür. Fakat en büyük neden kum temizliğinin yeterince veya doğru olarak yapılmaması ya da kumun düzenli olarak değiştirilmemesidir. Bunlar kumun kötü kokmasının en büyük sebepleridir. Kedi kuma tuvaletini yaptıktan sonra en kısa sürede uygun bir kepçe yardımı ile bu tuvaleti uzaklaştırmak gerekir. Aksi takdirde koku kaçınılmaz olacaktır. Yine kumun belirli aralıklar ile tamamen değiştirilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak kumun çeşidi ve miktarı size yol gösterecektir.

Diğer bir neden uygun kumların kullanılmamasıdır. Piyasada çok farklı kedi kumları görmek mümkündür. Bu kedi kumları arasında gerçekten çok kaliteli olanlar vardır. Fakat bunların yanında kalitesi düşük ve koku yapacak kumlarda maalesef mevcuttur. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

Diğer bir neden ise aslında direk kum ile alakalı olmasada burada bahsetmemiz gereken bir nedendir. Tuvalet kabının uygun olmaması kokunun önemli nedenlerinden birisidir. Özellikle idrarı tutacak şekilde ahşap vb. malzemelerden üretilmiş olan tuvalet kapları kokuya neden olabilir.

Bunlar dışında kedinin dışkının üstünü örtmemesi, beslenme bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklı olarak kötü koku meydana gelebilir.

Kedi Kumunun Kokusu Nasıl Önlenir?

  • Kedi kumu sürekli olarak temiz olmalıdır ve tuvaletler en kısa sürede uzaklaştırılmalıdır.
  • Belirli aralıklar ile kum tamamen değiştirilmelidir.
  • Kaliteli kedi kumları kullanılmalıdır.
  • Kum kabı uygun bir ortama konulmalıdır.
  • Kum kabı seçimine özen gösterilmeli ve kum kabı belirli aralıklar ile yıkanmalıdır.
  • Kedinin beslenmesine önem verilmelidir.
  • Eğer bir hastalık söz konusu ise tedavisi konusunda en kısa sürede bir veteriner hekime danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her tuvaletini yaptığında anında almayın annemin arkadaşı öyle yapıyordu. Artık kedi alışmış bir kere alamamış işte kedi de temiz yere yaptığı için alışmış kirli olduğu için halıya yapmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu