Köpekler İçin Tasma Eğitimi

Köpekler en sevilen ve tercih edilen evcil hayvanlar içindedirler. Sadık birer dost olmaları, sevgi dolu ve itaatkar olmaları nedeni ile birçok hayvandan önce tercih edilme durumları da vardır. İnsanlar ile yaşamaya ve eğitime çok müsait olan bu akıllı yaratıklar, etkileyici zekaları ile de dikkat çekiciler. Köpekler üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde artık onların eğitimleri ile ilgili çok özel ve etkin bilgilere sahibiz. Bu neden ile basit bazı teknikleri kullanarak, onların eğitim süreçlerinde sizler de başarılı olabilirsiniz.

Köpek eğitiminde en önemli faktörlerden birisi kesinlikle tasma kullanımıdır. Sosyalleşmesi açısından ve tuvalet alışkanlığından dolayı, köpeklerin düzenli olarak dışarı çıkartılması gerekir. Bu neden ile yanınızda duruşu ve kontrollü bir evcil hayvanın olmasını tercih edersiniz. Tasma kullanımı da bu bakımdan önemlidir.

Köpeklerde Tasma Kullanım Aşamaları

Öncelikle onun tasmaya çok kolay alışması için eve geldiği ya da 50-60 günlük olduğunda, ince, hafif ve sıkı olmayan ayarlanabilir tasma takmaya başlamak en uygun davranış olacaktır. Bu şekilde onunla yaşamaya daha hızlı adapte olur.

Boyun boşluğunda iki parmağınızı sokup, rahat bir şekilde hareket ettirebiliyorsanız, sıkıntı olmaz. Ama sıkışma sezerseniz bir parça genişletebilir ya da daha büyüğünü deneyebilirsiniz.

Tasma ile yürüyüş alıştırmalarına evinizde ufak turlar atarak başlayabilirsiniz. Yanınızdan gelmesine, tasmaya ve size itaat etmesine özen göstermelisiniz.

Sokak çalışmalarınızda asla sizi arkasından koşturmaya, yönetmeye çalıştığında izin vermeyin. Patronun siz olduğunu ona hissettirmelisiniz. “Hayır” kelimesi ile aynı anda tasmayı da çektiğinizde ses ve fiziksel komutu algılayacak, daha sonra sadece tasmayı biraz çektiğinizde, bunun hayır olduğunu anlayacaktır.

Tasma tutuş şekliniz, köpeğiniz için önemlidir.

Köpeğinizi solunuza alın, tasma sağ elinizde olsun. Gerektiği kadar tasmayı gevşetin, gevşek olan kısımdan sol eliniz ile tutun. Bu ikili tutuş, yapılan araştırmalarda köpeklerin en fazla itaat ettiği doğru tasma tutuş şeklidir. Bu neden ile onu sol elinizde ki boş ip ile kontrol ettiğinizde, nesnel değil, direk sizin elinizden komut alacağı için daha uygun bir yürüyüş şekli olacaktır. Ayrıca onun sizin önünüzde değil, yanınızda ya da biraz gerinizde olmasına dikkat edin.

Tasma seçiminde ise kesinlikle köpeğin cinsi, kilosu ve yaşı gibi faktörler önemlidir. Mümkün oldukça ayarlanabilir tasma kullanmanız, onun daha rahat dolaşmasına, bir yerde durduğunuzda ise bağlayabilmenize ve hareket imkanına kavuşmasına olanak sağlar.

Onları incitmeyecek, ama sert bir kontrol mekanizması ile tasma eğitimini sizler de başarılı şekilde aşabilirsiniz. Ciddi sorun yaşamanız durumunda ise uzman veteriner hekim desteğine başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu