Kedilerde Cilt Kaşıntısı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Kedilerde cilt kaşıntısı oldukça sık rastlanan bir durumdur. Birçok nedeni olan bu rahatsızlığın temel nedenini bulmak kedinizin sağlığı için önemlidir. Kaşıntı tek başına sorun olduğu gibi kaşınan bölgede yara oluşma ihtimali de ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Şimdi bu rahatsızlığa sebebiyet veren faktörlere ve çözüm yollarına bakalım.

Alerjiler

Kediniz iki şekilde alerjiye maruz kalabilir, bunlar gıda ve çevresel alerjilerdir. Gıda alerjisine az rastlanılsa da karşımıza çıkmaktadır. Çözüm olarak kedinizin menüsünde değişiklik yapmanız rahatsızlığı ortadan kaldırmakta yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kediniz bir besine karşı alerjik olabilir, böyle bir durumda o besini veya o besini içeren mamaları vermekten kaçınmanız gerekir. Bilginiz olması açısından tavuk, tavuk ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri en çok alerjiye neden olan gıdalardır.

Çevresel faktörleri tespit etmek biraz daha zordur. Çünkü kediniz birçok ürünle temas halindedir, deterjanlar, sabunlar, şampuanlar bu ürünlerden sadece bir kısmıdır. Bunun yanında evdeki tozlar, ev tozu akarları denilen küçük canlılarda alerjilere sebebiyet verebilir. Birçok nedeni olabileceği için veterinerinize başvurmak doğru bir karar olacaktır. Nedeni belli olduğu takdirde o üründe değişikliğe gitmeniz ve gerekli ilaçları kullanmanız kedinizi tekrar sağlığına kavuşturacaktır.

Kene ve Pireler

Dışarı sık çıkan veya evde köpek arkadaşı olan kedilerimiz de daha sık karşılaşılan bir kaşınma nedenidir. Dışarı ile kedinizin hiç bağlantısı olmasa bile siz bu tür dış parazitleri kedinize taşıyabilirsiniz. Kedinizin rutin bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanız bu rahatsızlığı erken fark etmenizi sağlayacaktır. Pireler tarafından ısırılan kedilerde kaşınma, ciltte kızarıklık hatta yara oluşumu gözlenebilir. Çeşitli ilaçlarla bu rahatsızlığın üstesinden gelinebilmektedir. Bu ilaçları kullanırken kediler için olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz, keza köpek ürünleri kediniz için zararlı olabilir.

Kuru Cilt

Kediniz, gıda yetersizliği, çevrelerindeki düşük nem ve yaş gibi nedenlerden dolayı kuru bir cilde sahip olabilir. Eğer kedinizin cilt kuruluğu gözle görülür düzeyde ve pul pul ise veteriner hekime götürmekte fayda vardır. Nedeninin tespit edilmesinden sonra bulunduğu ortama nemlendirici yerleştirmek, veteriner hekim önerisi ile nemlendirici kremler kullanmak ve gerekli vitamin takviyelerini vermek gibi çözümlerle tedavi edilebilir.

Deri Enfeksiyonları

Deride birçok nedenden kaynaklı farklı şekillerde adlandırılan enfeksiyonlar görülebilir. Bunları çok detaylı şekilde burada anlatmaya gerek yok, sitemizde bu konular ile alakalı detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Sonuç olarak deride görülen enfeksiyonlar birçok farklı belirti ile beraber kaşıntıya da sebebiyet verebilir.

Endokrin Sistem Hastalıkları

Vücudun normal şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için oldukça önemli olan endokrin sistemde bazen çeşitli sorunlar ve hastalıklar görülebilir. Endokrin sistem ile ilgili en sık karşılaşılan sorunlar genellikle hormon eksiklikleri ve fazlalıkları gibi sebeplerdir. Bazen endokrin sistem sorunları deri problemlerine ve kaşıntıya neden olabilir.

Mevsimsel Değişimler

Bizler gibi kediler de aydan aya değişen havaya, bitkilerdeki değişime alerji geliştirebilirler. Özellikle polenlerin ortaya çıktığı ilk bahar döneminde bu tarz alerjiler daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer kedinizin deri rahatsızlığının her yıl belirli dönemlerde yaşadığını görüyorsanız bunu veteriner hekiminize bildirmeli ve neden olan alerjiyi tespit ettirmelisiniz. Veteriner hekiminizin verdiği ilaçları ve spreyleri düzenli kullanmayla üstesinden gelinebilir.

Tüm bunlarda erken tanı oldukça önemlidir. Kedinizin cilt bakımını düzenli ve sık şekilde uygulamayı ve gerekli durumlarda veterinere götürmeyi unutmayın. Sağlık bir kedi içi sağlıklı bir cilt oldukça mühimdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu