Kakadu Papağanları Hakkında Genel Bilgiler

Kakadu papağanları, Cacatuidae (Kakadugiller) familyasında yer alan papağanlara verilen genel bir isimdir. Anavatanları Avustralya, Güney Pasifik Adaları, Solomon Adaları ve Malakka Yarımadası bölgeleridir. Şu ana kadar tespit edilen 17 farklı türü vardır. Ağaçlarda yaşarlar ve ağaç kavuklarına yuva yaparlar. Geniş sürüler halinde hareket ederler. Ortalama yaşam süreleri 20-50 yıl arasında değişmektedir. Sultan papağanları bu familyanın en bilindik türüdür. Bunun dışında palmiye kakadusu, sarı kuyruklu kakadu, pembe kakadu, goffin kakadusu gibi türleri mevcuttur.

Renkleri genellikle beyazdır. Fakat farklı renk özelliklerine sahip türleride mevcuttur. Siyah ve pembe renk, beyaz dışında en yaygın olan renklerdir. Dış görünüşteki en önemli özelliklerinden birisi başlarında yer alan kalkık tüyleridir. Bu tüyler bazı kakadu türlerinde sürekli kalkık dururken, bazıları ortamın durumuna göre kaldırmaktadır. İnsanlar ile ilişkisi en iyi olan papağan türüdür.

Genel Karakter Özellikleri

Dediğimiz gibi insanlar ile en iyi ilişki kuran papağan türüdür diyebiliriz. Oldukça sevecendir ve kendisini sevdirmeyi sever. Aynı zamanda oyuncudurlar ve çevreye karşı meraklıdırlar. Bununla beraber ilgi isterler, bunu da unutmamak gerekir. Kakadular kemirmeyi çok severler, bu nedenle ev ortamında bakıldıklarında yeterince oyuncak ile ona oyun ortamı sağlamalısınız.

Sahibine karşı oldukça fazla bağımlılık sergiler. Bu konuda davranış eğitimi oldukça önemlidir. Aksi takdirde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Konuşma Yetenekleri

Genel olarak kakadular konuşma yeteneği çok gelişmiş papağan türleri değildir. Eğitim verildiği takdirde tabi ki konuşurlar. Fakat, hem eğitim verilmesi zordur hem de kelime dağarcıkları dardır. Yine de çok iyi eğitim ile onlarca kelime öğrenenleri vardır.

Kakadularda Beslenme

Diğer papağan türleri ile beslenmeleri yakındır. Doğada genellikle tohumlar ve meyveler ile beslenirler. En çok sevdikleri meyveler; böğürtlen, çilek, dut ve üzüm gibi meyvelerdir. Evde besleyenler için diyetin yaklaşık %30’u tohumlardan ve çekirdekten geri kalanı ise meyvelerden oluşmalıdır.

Genel Bakım Koşulları

Kakadular evde beslenmesi zor türlerden birisidir. Çünkü onlara geniş alanlar ve zengin oyuncak seçenekleri sunmalısınız. Çok büyük kafeslerde beslenmelidir. Yada kafes ile beraber serbest dolaşmalıdır. Serbest dolaştıklarında ise aşırı merakları bazen sorunlar çıkmasına neden olabilir. Yine de evde besleyecekler için dediğimiz gibi geniş alanlar ve oyuncaklar olmazsa olmazlardandır. Bu konuya dikkat etmenizde yarar vardır.

Kakadu fiyatları türlerine göre çok değişiklik gösterir. Bir sultan papağanı 100 TL civarındayken 10-15 bin TL’lik kakadu türleri de vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu