Köpeklerde Arı Sokması ve Yapılacaklar

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerdede arı sokması durumu ile sıkça karşılaşmaktayız. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu durum kendisini daha fazla göstermektedir. İnsanlarda arı sokmaları genellikle el, kol ve yüz çevresinde olmaktadır. Köpeklerde ise arı sokmaları genellikle yüz bölgesinde meydana gelmektedir. Köpekler dışarı çıktıklarında çevreye karşı oldukça meraklıdır ve koklamayı sever. Çevrede hareketli bir nesne olarak arıyı gördüğündede merak ile onu kovalar ve koklamaya çalışır ve bunun sonucu bazen maalesef arı sokması ile biter. Bu durum nedeni ile köpeklerde arı sokmaları genellikle yüz özelliklede burun bölgesinde meydana gelmektedir. Bu bölgelerdeki arı sokmaları diğer yerlerdeki arı sokmalarına karşı daha tehlikelidir. Patilerde arı sokmasınada yine çok rastlanır. Tabi ki bunun dışında vücudun diğer bölgelerindede arı sokmalarına rastlayabiliriz.

Köpeklerde Arı Sokması Belirtileri

Köpeklerde arı sokması esnasında meydana gelecek ilk belirti; köpeğinizin sokmanın etkisi ile acı hissetmesi ve ani tepki vererek ses çıkarmasıdır. Eğer köpeğinizin yanındaysanız bir durum olduğunun farkına varırsınız. Eğer arı sokması durumunu daha geç fark ederseniz lokal alerji belirtilerini görürsünüz. Köpekledede insanlara benzer şekilde arı sokan bölgede şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı ve kaşıntı görülür. Siz bunu rahatlıkla fark edersiniz.

İnsanlarda olduğu köpeklerdede bazı köpekler arı sokmasına karşı aşırı duyarlıdır ve çok daha ciddi durumlar olabilir. Hatta bazen bu arı sokmaları ölüm ile bile sonuçlanabilir. Ayrıca köpeklerde arı sokmaları genellikle yüz özelliklede burun çevresinde meydana geldiğinden dolayı; nefes almada zorlanma gibi durumlarda şekillenebilir.

Köpeklerde Arı Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak köpeğinizi arının soktuğunu görürseniz arının soktuğu yeri biliyorsunuzdur ve belirtiler ortaya çıkmadan ön müdahale şansınız vardır. Köpeğinizi sakin bir yere aldıktan sonra arı sokan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Olayın ciddi bir boyuta ulaşmaması için ön müdahaleden sonra vakit geçirmeden en kısa sürede bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır. Alerjinin daha fazla şiddetlenmemesi için gerekli uygulamalar yapılacaktır. Özellikle yüz bölgelerindeki arı sokmalarında şişlik ciddi bir boyuta ulaşırsa sonuçları kötüleşebilir. Bu nedenle bu tarz sokmalarda mutlaka veteriner hekimler tarafından uygulamalar yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu