Guinea Pig (Ginepig) Çiftleşme ve Üreme

Evcil hayvanınızın sağlıklı bir şekilde çiftleşmesi ve üremesi için bu konuda sizlerinde bilgili olması gerekmektedir. Bu konumuzda sizlere guinea piglerde çiftleşme ve üreme hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni doğan guinea pigler yaklaşık olarak 3 aylık yaşa geldiklerinde üreme yeteneği kazanmış olurlar. Fakat bu yaşlardaki bir guinea pigin çiftlemesi ve yavru dünyaya getirmesi hem annenin hemde yavruların sağlığı açısından uygun değildir. Bu nedenle çiftleşme yaşına dikkat etmek gerekir. Erkek guinea pigler en az 6 aylık ve 800 gram ağırlığında; dişi guinea pigler ise en az 4 aylık ve 850 gram ağırlığında olmalıdır. Sağlıklı yavrular elde etmek ve doğum yapacak annenin sağlığını riske atmamak için bu oldukça önemli bir konudur. Yine dişi guinea piglerde vücut ağırlığı 1200 gramdan fazla olanlar için doğum risklidir. Bunuda göz önünde bulundurmak gerekir.

Eğer bir guinea pig çiftiniz varsa ve yavru almak istiyorsanız bakım koşulları ve kafesleride oldukça önemlidir. Kafesleri yeterince büyük olmalı ve tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Aynı zamanda doğum yağacak guinea pigler için özel bir doğum kafesi bulunmalıdır. Bu doğum kafesi 60x40x15 boyutlarında ahşap bir üründen yapılmış olabilir.

Guinea piglerde ortalama gebelik süresi 63-68 gün arasında değişmektedir. Bireysel farklılıklar ve bazı nedenlerde dolayı bu süre 58-75 gün arasında değişebilmektedir. Genellikle yavru sayısının az olduğu gebeliklerde gebelik süresi biraz daha uzamaktadır. Bir guinea pigin doğumu yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bazen bu süreç 90 dakikaya kadar çıkabilir.

Doğum İçin Uygun Ortam

Doğum yapacak anne guinea pig için uygun bir ortamın bulunması oldukça önemlidir. Bunun için en ideal olanı doğum kafesidir. Bu kafes sakin ve karanlık bir ortamda bulunmalıdır. Doğuma yakın süreçten itibaren doğum sonrasına kadar guinea pig rahatsız edilmemelidir. Gürültülü, aşırı ışık alan ortamlar sıkıntı yaratabilir.

Yavru Sayısı ve Yavruların Özellikleri

Guinea piglerde yavru sayısı genellikle 2 ile 6 arasında olmaktadır. Bu sayı daha yukarıları çıkabilmektedir. Ortalama olarak yeni doğan bir guinea pig yavrusu 50 ila 120 gram arasında değişmektedir. Buradaki en önemli faktörlerden birisi yavru sayısıdır. Yavru sayısı arttıkça ağırlıkları düşmektedir. Yavrular vücutları gelişmiş bir şekilde doğarlar ve hemen anne sütü içmeye başlarlar. Yaklaşık olarak 3-4 hafta boyunca anne sütü içmeye devam ederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu