Kedilerde Solunum Güçlüğü Nedenleri

Kedilerde solunum sistemi rahatsızlıkları sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasındadır ve solunum sistemi ile ilgili birçok problemin ve hastalığın en önemli ve ilk belirtisi genellikle solunum güçlüğüdür.

Kedilerde solunum güçlüğünün nedenlerine geçmeden önce solunum sisteminden kısaca bahsedelim. Solunum sistemi burun (ve ağız), gırtlak, yutak, soluk borusu ve akciğerlerden meydana gelmiştir. Dış ortamdan hava burun (veya ağız) vasıtasıyla alınır. Gırtlak ve yutaktan sonra soluk borusu aracılığı ile akciğerlere gelir. Akciğer ise havanın içerisinde yer alan oksijeni alarak kanın oksijen oranını artırır ve kirli olarak adlandırdığımız kandan ise karbondioksiti çıkarır. Bu döngü tersine dönerek karbondioksit bakımından zengin olan hava yine soluk borusu, gırtlak, yutak ve burun (veya ağız) aracılığı ile dış ortama bırakılır.

Solunum sistemi hayati bir sistemdir ve sürekli olarak çalışması gerekir. Çalışmadığı durumda canlılık sonlanır. Fakat bazen çeşitli nedenlerden dolayı bu sistemde aksamalar ve problemler ortaya çıkabilir. Nefes alıp vermeden yaşanan zorluklar dispne olarak adlandırılır. Yine çok kısa aralıklar ile fakat derin olmayan soluk alıp verme olayıda takipne olarak adlandırılmaktadır.

Kedilerde başta solunum sistemi ile ilgili sıkıntılar olmak üzere bazı nedenlere bağlı olarak solunum güçlüğü şekillenebilmektedir.

Kedilerde Solunum Güçlüğü Nedenleri

Burun: Burun solunum sisteminin ilk organı olarak sayılabilir. Dışarıdan havanın alınmasını ve yine dışarıya havanın verilmesini sağlar. Burun yapısı ile ilgili doğmasal anomaliler (burun deliklerinin bir kısmının kapalı veya dar olması gibi), tümörler, burun bölgesindeki enfeksiyonlar ve burun kanaması solunum güçlüğünede sebebiyet verebilmektedir.

Yutak, Gırtlak ve Üst Soluk Borusu: Bu bölgelerdeki doğmasal anomaliler, tümörler ve enfeksiyonlar solunum güçlüğüne neden olabilir. Ayrıca özellikle yutak ve gırtlakta yabancı cisim vakaları ile sıkça karşılaşmaktayız. Bunlarda solunum güçlüğünün önemli sebepleri arasındadır.

Alt Soluk Borusu ve Akciğerler: Özellikle akciğer ile ilgili en sık karşılaşılan problemler enfeksiyonlardır. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bakteriyel, viral veya mantar kaynaklı enfeksiyonlar ile paraziter durumlar şiddetine göre ciddi solunum güçlüğüne sebep olur. Yine bunun yanında akciğer tümörleri, akciğerde ödem ve kanama gibi durumlarda solunum güçlüğünün önemli nedenleri arasındadır.

Diğer Nedenler: Diğer nedenler başlığı altında birçok neden sayılabilir. Fakat önemli olanları sizler ile paylaşacağız.

  • Bazı alerjiler ciddi solunum güçlüğüne sebep olabilir.
  • Diyafram ile ilgili sıkıntılar yine solunum güçlüğünün önemli sebepleri arasındadır.
  • Göğüs zarının enfeksiyonu veya göğüs zarı ile ilgili diğer problemler solunum güçlüğüne sebep olabilir.
  • Kalp ile ilgili problemler ve kalp kurdu solunum güçlüğünün önemli sebeplerinden birisidir.
  • Bazı karın organları ile ilgili problemler (örneğin karaciğer büyümesi) dolaylı yoldan solunum güçlüğüne sebep olur.

Kedilerde solunum güçlüğüne neden olabilecek bazı önemli durumları sizler ile paylaştık. Bunlar dışında birçok faktörden kaynaklı olarak böyle bir durumun şekillenebileceğini göz önünde bulundurmakta yarar vardır.

Eğer solunum sitemi ile ilgili bir anormallik belirlerseniz en kısa sürede veteriner hekime başvurmanızda yarar vardır. Çünkü solunum sistemi ve solunum sistemi organları hayati önem taşımaktadır ve problemlerine acilen önlem almak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu