Köpeklerde İç Parazit ve Türleri

Köpekler sahiplerine çok sadık hayvanlardır. Bu yüzden sahiplerinin kıymetinin bilirler ve kendilerini sahiplerine oldukça sevdirirler. Fakat onları rahatsız eden iç parazitler, bazı problemlere sebep olabilir. Bu da köpeği rahatsız etmekte ve sahibini son derece üzmektedir. İç parazitler, vücudun çeşitli yerlerinde bulunabilirler. Örnek olarak bağırsaklar, akciğer, karaciğer, kalp ve diğer birçok organ sayılabilir. Dış parazitler genelde iç parazitler kadar tehlike içermemektedir. Fakat iç parazit söz konusu ise, bu bir köpek için ciddi anlamda sağlık problemi demektir ve tedavi gerektirir.

İç parazitler genelde sindirim sisteminde ve özellikle de bağırsaklarda görülür. İç organlara yerleşerek buralarda yaşayan parazitlerin genel adı iç parazit olarak nitelendirilir. Tüm yaşlardaki ve ırklardaki köpeklerde oluşabilir. Köpeklerde çiğ et yeme, parazit yumurtası içeren bölgeler ile temas gibi nedenler ile iç parazit rahatsızlığını ortaya çıkar. Köpekte sindirim sisteminde iç parazit oluştuğu zaman; köpeğin aldığı besinlere bu parazitler ortak olur. Bu nedenden dolayı gelişme geriliği, zayıflık gibi durumlar görülür.

Köpeğiniz her zamankinden daha halsiz ve sürekli gaz çıkartıyor ve gazı oldukça kötü kokuyorsa, bu ilk parazit belirtisi olabilir. Bu durumda hemen bir veterinere götürmeniz gerekebilir. Köpeğinizin karın kısmında şişkinlik varsa ve hareket ederken çabuk yoruluyorsa, iç parazit söz konusu olabilir. Bundan emin olmak için bir veterinere giderek, köpeğinizin durumu hakkında bilgi almanızda yarar vardır. Karın ağrısı gibi durumlarda köpeğiniz kıvranıyorsa ve kontrolsüz bir şekilde kakasını yapıyorsa, kaka türünün ishal olması söz konusu ise ve ishal ile birlikte kötü koku mevcut ise, derhal bir veterinere köpeğinizi götürüp tedavi ettirmelisiniz. Bunun sebebi iç parazit olabilir. Köpeğiniz, yediklerinden huylanıyorsa, yediği zaman kusuyorsa bu ciddi bir şekilde ilerlemiş bir iç parazit belirtisi olabilir.

Köpeklerde İç Parazit Türleri Nelerdir?

  • İnce Bağırsak Parazitleri
  • Kancalı Kurtlar
  • Yassı Kurtlar (Tenyalar)
  • Kalp Kurtları

Köpeklerde başlıca görülen iç parazit türleri bunlardır. Fakat bunların arasında en tehlikeli olan kalp kurtlarıdır. Kalbe yerleşerek kalpte var olan fonksiyonu düşürerek, kalbin yavaşlamasını hatta durmasına sebep olur. Kısacası ölüme sebebiyet verir. Çok dikkat etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu