Kedilerde Kanserin Başlıca Belirtileri

Kanser insanlarda olduğu gibi kedilerde de oldukça sık görülen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Aynı zamanda kötü huylu tümör olarak bilinen kanserin tanımını yapacak olursak; düzensiz ve kendi başına bölünüp, çoğalan normal hücrelerin gelişimini ve görevlerini etkileyen, aynı zamanda bulundukları bölge dışına yayılabilen hücreler topluluğudur. Kanser hücreleri üredikleri dokudaki yapıları ve dokunun görevlerini etkiler. Müdahale edilmediği takdirde hızlı bir şekilde çoğalır. Bulundukları doku dışına çıkarak bir süre sonra tüm vücudu etkilemeye başlar.

Kanser hastalarında tedavinin başarılı olabilmesi için en önemli kriterlerden birisi erken tanıdır. Kanser hücreleri erken tespit edildiklerinde ve lokal olarak yakalandıklarında tedavi ve tedavide başarı şansı daha yüksektir. Bu nedenle kanserin erken tanısının sağlanması için belirtilerinin iyi bilinmesi ve bu belirtiler gözlendiğinde acil olarak muayene edilmesi gerekir. İnsanlar içinde kedi ve köpekler içinde durum böyledir.

Sizler için kedilerdeki kanserlerin başlıca belirtilerinden bahsedeceğiz. Bu belirtilerden bir veya birkaçını görüyor olmanız kedinizin kanser olduğu anlamına gelmez ama en azından bir muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

İlk olarak maddeler halinde belirtileri vereceğiz, daha sonra ise detaylandırma yapacağız.

 • Kedinizde herhangi bir nedene bağlanamayan, nedensiz kilo kaybı ve zayıflama görülür.
 • Kediniz sürekli olarak olarak halsizdir, sürekli yatma isteği vardır ve hareket etmek istemez.
 • Vücut ısısı genellikle yüksek seyreder. Nedeni açıklanamayan yüksek ateş vardır.
 • Deri üzerinde, çeşitli yerlerde küçük veya büyük kitleler görülmeye başlar.
 • Öksürük, salya akıntısı, kanlı tükürük gibi belirtiler görülebilir.
 • Kediniz idrar veya dışkısını yaparken normal dışı davranışlar gözlemlenebilir.
 • İdrar veya dışkı normal görüntüsünün ve kıvamının dışında olabilir.
 • Karın bölgesinde şişlik, gerginlik ve ağrı olabilir.
 • Vücuttaki lenf yumrularında büyümeler görülebilir.
 • Yemek yerken ve su içerken güçlük çekebilir, aynı zamanda yutkunma güçlüğü görülür.
 • Çeşitli bölgelerde dokunmalara karşı ağrı tepkisi verebilir.
 • Özellikle ağız veya burundan kan gelebilir.
 • Genital organlarda normal dışında şişlik vb. görüntüler oluşabilir.

Tabi ki bu nedenler çeşitli kanser türlerine göre farklı şekilde görülür. Bazı kanser türlerinde ilk etapta herhangi bir belirti görülmezken, neredeyse son aşamaya kadar belirtiler gizli kalabilir. Yine bazı kanser türlerinde yukarıda saydığımız belirtilerden sadece bir tanesi görülürken, bazı kanser türlerinde ise neredeyse hepsi görülebilir. Aynı zamanda kanserin etkilediği organ veya dokuya göre ekstra birçok belirtinin özellikle ileri aşamalarda görülmesi muhtemeldir.

Aşırı Kilo Kaybı

Kedilerde birçok kanserin ilk belirtileri arasında nedeni belirlenemeyen kilo kaybı yer alır. Başta sindirim sistemi doku ve organlarını etkileyen kanser türlerinde bu görülür. Mide kanseri, yemek borusu kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri, bağırsak kanseri bu belirtinin görüldüğü kanser türleri arasında sayılabilir. Kansere bağlı olarak şekillenen kilo kayıplarında kedinin iştahı genellikle normaldir. Fakat buna rağmen zayıflama görülür.

Yüksek Ateş

Kanser durumunda sık görülen belirtiler arasında yüksek ateşte yer alır. Özellikle kanserin ileri aşamalarında bu belirti daha belirgin hale gelir. Bunun yanında kan kanseri ve lenf kanseri olan kedilerde bu belirti ilk dönemlerde de görülebilir. Bunun yanında karaciğer kanseri ve böbrek kanseri bu belirtinin görüldüğü kanser türleri arasında öncelikli olarak sayılabilir. Genellikle kanser hücrelerine karşı gelişen savunma ve bağışıklık mekanizması sonucunda yüksek ateş görülür.

Halsizlik ve Keyifsizlik

Hemen hemen her kanser türünde kedilerde görülen bir belirtidir. Kanserin türüne göre bazen erken dönemlerde, bazense geç dönemlerde ortaya çıkar. Kan kanseri, bağırsak kanseri ve mide kanseri olan kedilerde erken dönemlerde halsizlik ve keyifsizlik başlar.

Kedilerde Kanser Belirtileri

Yukarıda başlıca görülen belirtileri sıraladık. Fakat kanserin türüne göre çok fazla belirti kendisini gösterir.

Kedilerde Meme Kanseri: En sık görülen kanser türleri arasında yer alır. Genellikle memede küçük bir şişlik ile başlar. Bu şişlik yavaş yavaş büyür. Müdahale edilmediği takdirde ceviz veya elma büyüklüğüne kadar ulaşabilir.

Kedilerde Akciğer Kanseri: Primer olarak akciğer kanseri gelişebileceği gibi birçok kanser türü ilk metastazını yani yayılmasını akciğere yapar. Akciğer kanserinin belirtileri arasında öksürük, kanlı öksürük, ağızdan kan gelmesi, aşırı salya akıtma öncelikli olarak sayılabilir.

Kedilerde Cilt Kanseri: Cildi etkileyen bir kanser türü olan cilt kanserinde; deri üzerinde çeşitli büyüklükte lezyonlar ve kitleler görülür. Bazen birkaç noktada bu lezyonlar görülürken bazen vücudun birçok bölümüne yayılmış halde görülmektedir.

Kedilerde kansere neden olan faktörler, kanserin belirtileri, kanserin nasıl anlaşılabileceği, kanser için tedavi seçenekleri, kedilerde tümör ameliyatları, kedilerde kanser ilaçları ve kanser sonrası bakım hakkında tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu