Geveze Lori Papağanı Hakkında Bilgi

Bu papağanın latince ismi Lorius garrulus’dur. Anavatanı Endonezya’dır. Doğal yaşam alanları Maluku’nun ormanlarıdır. Yaklaşık olarak 30 cm boya ulaşabilen geveze lori papağanları aşırı gürültülü olmaları ile bilinir. Belki de tek olumsuz özellikleri budur.

Genel Özellikleri

Papağangiller familyasında yer alır. 3 farklı alt türü vardır. Bunlar; Lorius garrulus flavopalliatus, Lorius garrulus garrulus ve Lorius garrulus morotaianus’dur. Ortalama yaşam süreleri 25 yıldır. Yavrular 28 günlük bir kuluçkadan sonra yumurtadan çıkarlar ve tüylenmeleri 3 ayı bulur. Birçok lori kırmızı başa ve turuncu gagaya sahiptir. Gözlerinin çevresinde bir grilik vardır. Sırt bölgelerinde yer alan sarı tüylerin özellikleri ve sıklığı değişmektedir. Ayaklar ve pençeler ise gri renktedir.

Beslenme

Doğal ortamlarında geveze loriler; tohumlar ve meyveler ile beslenirler. Ev ortamında bakıldıklarında yine buna uymak gerekir. Az miktarda meyve, az yeşil sebze ve az miktarda tohum ile beslenmelidir. Bunun yanında un kurtları gibi canlılar da verebilirsiniz.

Bakım

Evde bakımları kolaydır ama geniş alanlara ihtiyaç duyarlar, buna dikkat etmek gerekir. Oldukça meraklıdırlar ve ilgi çekicidirler. Konuşmaları kolaydır. Kolaylıkla kelimeler öğrenerek tekrar edebilirler.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. İyi günler, birkaç sorum olacaktı. Geveze loriler kolay eğitilebilir mi? Birde geveze lori almak istiyorum. Nereden alabilirim?

      1. Nasıl ulaşırız? Numaramı bırakıyorum ararsanız ya da mesaj atarsanız sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu