Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağalarının Beslenmesi

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları hem etçil hemde otçul beslenen bir canlı türüdür. Genç kaplumbağalar genellikle protein oranı daha fazla olan hayvansal ürünler ile beslenirken yani etçil özellikleri ağır basarken, yaşlandıkça otçul özellikler daha ağır basmaktadır. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası bakımını üstlenmiş olan kişilerin öncelikli olarak bunu bilmesi gerekmektedir.

Bu kısa bilgiyi verdikten sonra gelelim beslenmenin detaylarına ilk olarak kaç öğün besleme yapılmalıdır? Buna açıklık getirelim. Küçük yani 10 cm ve daha küçük boyutta olan kaplumbağaları günde 1 öğün beslemek uygun olacaktır. Bundan daha büyük boyutta olanları ise 2 veya 3 günde 1 öğün olacak şekilde besleyebilirsiniz.

Beslenme programına geçecek olursak 3 ama başlıkta bunu söyleyebiliriz. Diyet özel kaplumbağa yemleri, hayvansal besinler ve bitkisel besinlerden oluşmalıdır. Bunun 4’de 1’lik kısmı yemden, 4’de 1’lik kısmı hayvansal besinlerden ve kalanı ise bitkisel besinlerden meydana gelmelidir.

Yem olarak çok fazla yem çeşidi görmek mümkündür. Yem seçiminde kaliteli olmasına ve kaplumbağanızın ihtiyacını karşılayacak düzeyde besin maddesi içermesine önem verin. Bunun için veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz.

Hayvansal besin olarak çok fazla seçenek mevcuttur. Fakat bunların bir kısmını temin etmek kolay olmayabilir. Siz temin edebileceğiniz kadar çeşit ile beslemeye çalışın. Su piresi, karides, su salyangozları, tubifeks hariç kan kurtları, cırcır böceği, solucanlar ve tavuk eti bu amaç ile kullanabileceğiniz besinler arasındadır.

Bitkisel olarak ise ağırlığı sebzelere vermek üzere sebze ve meyveler ile besleyebilirsiniz. Marul, kıvırcık, taze fasulye, havuç kullanabileceğiniz sebzeler arasındadır. Elma, çilek, muz ve kirazı ise meyve olarak tercih edebilirsiniz.

Vitamin ve minareller kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının beslenmesinde önemlidir. Bu nedenle haftada bir veya iki kere veteriner hekiminizin önereceği bu tarz bir katkı maddesini kullanabilir ve mineral bloklar kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu