Kedilerde Aşırı Uyku ve Uyuşukluk

Kediler her zaman ve her yerde uyumaları ile ünlü sevimli canlılardır. Evde baktığınız kedilerinizi birçok farklı yerde ve pozisyonda uyuyor olarak görmeniz mümkündür. Kedileri kuyrukları yüzlerinin üzerinde olacak şekilde sıkı bir daire şeklinde kıvrılmış veya kanepenin koluna yayılmış ve oldukça rahat bir şekilde uzanmış halde bulabilirsiniz. Bunun dışında beklemedik yerlerde; lavabolarda, saksılarda ve klavyede şekerleme yapar halde de görebilirsiniz. Bu kadar uykuyu ve uyumayı seven canlılar için endişelenmeye gerek var mıdır? Bunu bilmek için kedilerde uyku ile ilgili biraz daha detaya ihtiyaç vardır.

Kediler Ne Kadar Süre Uyur?

Kediler, insanlara göre daha fazla uykuya ihtiyaç duyan ve uyuyan canlılardır. Ortalama olarak yetişkin bir kedi gün içerisinde 12 ila 18 saat arasında uyur. Yavru kedilerde bu süre biraz daha uzundur ve birkaç aylık kediler genellikle 16 ila 20 saat arasında uyurlar.

Kedilerin uykusu döngülü şekildedir. Yani uyku süresinin tamamını tek uykuda geçirmezler. Yapılan bilimsel araştırmalarda bu döngü süresinin ortalama 105 dakika olduğu belirlenmiştir. Yani kediler 105 dakikalık bir periyotta uyku ve uyanıklık geçirirler. Bunun 79 dakikası uykunun çeşitli evrelerinde olurken geri kalan 26 dakikası ise uyanıklık dönemidir.

Ayrıca kediler uyumak için yerlerini periyodik olarak değiştirirler. Bir zamanlar en sevdikleri yataklardan bile bir süre vazgeçerek farklı alanları tercih ederler. Bunun altında bazı çeşitli nedenler yattığı düşünülmektedir. Eski yerlerde koku veya kirlerin oluşması bunun nedenlerinden birisi olabilir. Kediler genellikle temiz alanlarda uyumayı tercih ederler.

Kedinizin uyku süresinde belirgin bir değişiklik varsa, özellikle diğer bazı belirtiler ile beraber bu durum ortaya çıkmış ise bunun altında çeşitli sağlık sorunları ve problemler olabilir.

Kedilerde Uyku Süresini Etkileyen Faktörler

Kedilerin ne kadar süre uyuduğunu etkileyen çeşitli faktörler söz konusudur. Bunlar arasında yaş, ırk, cinsiyet, karakter özellikleri, hava durumu, beslenme, stres, hastalıklar ve can sıkıntısı öncelikli olarak sayılabilir.

Yavru ve yaşlı kediler, ergen ve orta yaşlı kedilere göre daha fazla uyuma eğilimindedir. Bunun dışında İran kedisi gibi bazı kedi ırkları daha fazla uyumayı sever. Kış mevsiminde, soğuk ve yağışlı havalarda kediler daha fazla uyumayı tercih edebilir.

Birçok kedi bir hastalığı veya sorunu varsa bunu mümkün olduğunca saklamayı tercih eder. Bu durum kedilerin vahşi atalarından gelen içgüdüsel bir durumdur. Hastalık belirtilerini göstermek onları daha savunmasız göstereceği için mümkün olduğunca bunu saklamaya çalışır. Kediler, uykuyu dinlenmek ve hastalıktan kurtulmak için doğal bir çare olarak kullanırlar ve derin uyku, iyileşmenin gerçekleştiği zamandır.

Kedilerin rüya görüp görmediklerini merak ediyorsanız “Kediler Rüya ve Kabus Görür Mü?” konumuza bakabilirsiniz.

Uyuşukluk Mu? Uyku Mu?

Uyuşukluk bir hastalık belirtisidir ve normal kedi uyku düzenlerinden ayırt edilmesi gerekir. Uyuşukluk olarak tanımlanan belirtide; bir evcil hayvan, normalden daha fazla uyuyor olabilir, çevresine daha az ilgi gösterebilir, uyumadığı zamanlarda bile daha az kalkıp daha az hareket edebilir ve genellikle günlük aktiviteler için daha az enerjiye sahip olabilir.

Bu nedenle, kendi kedinizin normal aktivitelerini ve rutinlerini iyi bilmek ve farklılıkları tespit etmek önemlidir. Kedinizi tanımanın hem onlar hem de sizin için birçok faydası vardır. Bu bilgi, yaşam kalitelerini iyileştirmek için daha fazlasının yapılabileceği bir hastalığın başlangıcında kedi arkadaşınızdan yardım almanıza yardımcı olacaktır. Kedinizin her gün yemek yiyip içmediği veya tuvaletini yapıp yapmadığı gibi basit şeyleri not etmek faydalı ve bazen hayat kurtarıcı bilgilerdir. Rutin dışında gerçekleşen durumlar bir sorun veya hastalığın habercisi olabilir. Birçok sorun ve hastalığın ilk belirtilerinden birisi ise uyuşukluk halidir.

Kedilerde Uyuşukluk Nedenleri

Kedinizde bir uyuşukluk söz konusu ise ve bu durum diğer hastalık belirtileri ile beraber görülüyorsa mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Kedilerde uyuşukluk ile beraber en sık görülen belirtiler şunlardır.

 • İştahsızlık
 • Kusma
 • İshal
 • Kabızlık
 • Ağız kokusu
 • Nefes almada zorlanma
 • Kilo kaybı ve zayıflama
 • Hapşırma ve öksürük
 • İdrar durumunda değişiklik
 • Diş eti ve mukozalarda renk değişikliği

Kedinizin uyuşuk olmasına neden olabilecek bozuklukların, hastalıkların ve yaralanmaların listesi çok geniştir. Oldukça basit nedenler buna neden olabileceği gibi altında çok ciddi sorun ve hastalıklarda yatabilir. Kedilerde uyuşukluğun yaygın nedenleri şunlardır.

 • Viral enfeksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Ağrıya neden olabilen tüm durumlar
 • Yaralanmalar, hareket sistemi sorunlar
 • İç ve dış parazitler
 • Anemi
 • Şeker hastalığı
 • Bilişsel işlev bozukluğu sendromu
 • Çeşitli ilaçlar

Bunun dışında daha az yaygın olsa da birçok neden söz konusudur. Tüm kalp ve damar hastalıkları, böbrek ve karaciğer sorunları, beyin ve sinir sistemi bozuklukları, sindirim sistemi ve solunum sistemi hastalıkları ile tümör ile kanser vakaları uyuşukluğa, dolayısı ile aşırı uyumaya neden olabilir.

Kedinizin uyku düzeni ile ilgili bir endişeniz varsa ve kedinizin aşırı uyuduğunu düşünüyorsanız onu bir süre takip etmeniz ve gerektiğinde veteriner hekime başvurmanız gerekir. Aşırı uyku ile beraber uyuşukluk ve diğer belirtiler varsa en azından bir kontrol randevusu almak avantaj olacaktır. Bu şekilde eğer bu durumun altında bir sorun veya hastalık yatıyorsa bu tespit edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Yaklaşık 3 aylık olan yavru kedimde son birkaç gündür aşırı bir halsizlik hali var ve sürekli uyuyor. Eskiden oyun oynamayı falan çok severdi, şu anda neredeyse hiç oyun oynamıyor. Bunun dışında bir sorun gözlemlemedim. Nedeni ne olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu