Yavru Kedilerde Aşırı Zayıflık ve Kilo Almama

Yavru kedilerde meydana gelen ve doğuştan olan zayıflığın birçok nedeni vardır. Bazı yavru kediler doğuştan yapıları itibari ile zayıfken, bazıları kilo kaybı sonucunda zayıflayabilir. Bazen zayıflık herhangi bir nedenden kaynaklı olmadan tamamen yapı ve fizyoloji gereğidir. Bazı yavru kediler ise beslenmesi yeterli olmasına rağmen kilo almayabiliyor. Bu da genellikle bir sıkıntıdan kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. Kısacası yavru kedilerde zayıflık ve kilo almama genellikle bir sorunun belirtisidir veya habercisidir.

Kedim Gerçekten Zayıf Mı?

Aslında ilk olarak bu soruya cevap vermek gerekir. Eğer kendi gözünüz ile bakıyorsanız, zayıflık bir göreceli kavram olabilir. Bu nedenle kedinizin gerçekten zayıf olup olmadığını belirlemek ve tespit etmek için veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Kedinizin yaşı, ırkı ve cinsiyetine göre bir hedef ağırlık tablosu vardır. Bu tabloda olması gereken canlı ağırlık aralıkları verilmektedir. Eğer kediniz olması gereken ağırlıktan daha düşük bir ağırlığa sahipse zayıftır diyebiliriz.

Kedinizin doğumundan itibaren onu takip etmelisiniz ve büyümesini izlemelisiniz. Büyüme ve gelişmede yaşanacak olan aksilikleri en kolay ve erken şekilde tespit edebilmek için bu gereklidir. Böylece daha hızlı müdahale etme şansı olacak ve daha başarılı sonuçlar alınacaktır.

Yavru Kedilerde Aşırı Zayıflık Nedenleri

Aslında burada birçok neden yazmak mümkündür. Fakat biz sizlere yavru kedilerde zayıflığa neden olan ve yavru kedinin kedinin kilo almasını engelleyen faktörlerden bazılarını sıralayacağız. Buradaki etkenlerden bazıları direk olarak zayıflığa neden olmaktadır. Bazıları kilo alımını yavaşlatmaktadır. Bazıları ise iştahsızlık, kusma, ishal gibi problemlere sebebiyet vererek dolaylı yoldan zayıflığa neden olmaktadır.

Beslenme Hataları

Yavru kedilerde zayıflığın en önemli nedenlerinden birisidir. Kediler doğduğunda ilk 45 gün anne sütü ile beslenmesi gerekir. Özellikle yeterince anne sütü alamayan yavrularda bu durum görülebilir. Anne sütü ile beslenemeyen kedilerde veya 45 günü doldurmuş olan kedilerde büyüme dönemi beslenmesi oldukça önemlidir. Bu dönemde yeterli besin alamayan yavru kedilerde başta zayıflık olmak üzere çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu dönemde mutlaka veteriner hekiminizin önereceği, yavru kedilerin tüm ihtiyacını karşılayan özel mamalar kullanmalısınız. Bu sayede yavru ihtiyacı olan besinleri yeterli seviyede alarak gelişimini normal şekilde sürdürür.

İç Parazitler

Yavru kedilerdeki en önemli sebeplerden birisidir. İç parazit yavru kedilerin büyük çoğunluğunda olmaktadır. Veteriner hekimler genellikle ilk ay içerisinde iç parazitlere karşı bir tedavi protokolü oluştururlar. Fakat iç parazit ile ilgili herhangi bir uygulama yapılmayan kedilerde veya zamanı gelmemiş kedilerde zayıflık görülebilir.

Parazitler yavru kedinin besinden yararlanmasını engeller. Sindirim sistemine ulaşan besinlerin bir kısmını kendileri tüketir. Kaba bir tabir ile bu şekilde ifade edebiliriz. Bu şekilde yavru kedi yeterince beslenemez ve zayıflık oluşur.

İç parazit uygulamalarını kedilere düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Bu hem kedinizin hem de sizin sağlığınız için oldukça önemlidir.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları

Birçok mide ve bağırsak hastalığı vardır. Bunlardan bazıları beslenme kaynaklı, bazıları enfeksiyon kaynaklı, bazıları ise çeşitli şekillerde bozulan metabolizmadan kaynaklıdır. Ana neden her ne olursa olsun sindirim sistemi hastalıkları yavru kedilerde zayıflığa neden olmaktadır. Bu hastalıklar genellikle iştahsızlık, ishal ve kusma belirtilerine neden olurlar. Dolayısı ile hayvanın beslenmesini bir şekilde engellerler. Yani zayıflık ve kilo verme kaçınılmazdır.

Bu tarz bir problemde en kısa sürede veteriner hekime gitmek gerekir. Özellikle ishal ve kusma gördüğünüz anda veteriner hekime başvurmalısınız. Altında yatan ana neden belirlendikten sonra acil şekilde sorun tedavi edilmelidir.

Enfeksiyöz Hastalıklar

Kedilerde çok ciddi olan ve şiddetli belirtiler ile seyreden bazı hastalıklar vardır. Bunlar arasında öncelikli olarak Feline Panleukopenia (Kedi Gençlik Hastalığı) ve FIP (Feline Infectious Peritonitis) gibi hastalıkları sayabiliriz. Bu hastalıklar genel olarak bağışıklık sistemini baskılar, sistemik enfeksiyonlara neden olur. Dolayısı ile halsizlik, ishal gibi belirtilerde gösterir. Bu hastalıklarda kediler genellikle ciddi bir şekilde kilo kaybeder ve zayıflar.

Bu tarz hastalıklar oldukça önemlidir. Çok ama çok acil şekilde müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde tedavi başarısı oldukça düşük olacaktır. Özellikle henüz aşıları yapılmamış yavru kedilerde ciddi bir sorundur. Diğer bazı belirtiler ile beraber; iştahsızlık, zayıflama ve kilo alamama bu hastalıkların önemli belirtileri arasındadır.

Yavru kedilerde iştahsızlık, kusma ve ishal gibi belirtiler gördüğünüzde hemen hekiminize başvurun ve gerekli testler yapılsın. Erken tanı ve tedavi, başarı şansını artıracaktır. Ayrıca kedilerinize aşı yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Düzenli olarak aşılarını yaptırın.

Diğer Nedenler

Bunlar dışında başka birçok neden saymamız mümkündür. Bazı endokrin nedenler, tümörler, çok sıcak veya soğuk ortam, karaciğer yetmezliği, pankreas yetmezliği, akut ve kronik böbrek yetmezlikleri, kalp yetmezliği, şeker hastalığı sayabileceğimiz başlıca nedenler arasındadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhabalar 55 günlük yavru kedilerim anne sütü alıyorlar, yaş mama ve kuru mama yemelerine rağmen kilo kaybediyorlar. Bugün birinde koku başladı ve halsizleşmeye başladılar. Ne yapabilirim acaba?

    1. Merhaba, yavru kediler için oldukça riskli dönemler. Bu dönemlerde birçok bulaşıcı veya paraziter hastalık ortaya çıkma ihtimali söz konusudur. Bunun net olarak tespit edilebilmesi için muayene ve bazı testlere ihtiyaç duyulur. Size tavsiyemiz vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızdır. Bu tür durumlarda erken teşhis ve müdahale çok önemlidir.

  2. Merhaba benim 5 haftalık yavru kedilerim var. Doğduktan üç hafta falan sonra gözleri tekrar kapandı ve akma oldu sonrasında ise kızarma ve kanlanma oldu. Hapşırma ve burun akıntısı da oluyor. Bunun için bir öneriniz var mı ve annelerine bulaşma ihtimali var mı? Teşekkür ederim.

  3. Merhaba, yavru kedi var üst solunum yollarından rahatsızdı yaklaşık bir buçuk aylık solunum yolunu düzelttik; mama yiyor, su içiyor ama 245 gramdan 219 grama düştü. İshali yok sıcak su torbası kullanıyorum. Kan testi alamadık, damarları çok ince… Şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu