Kedilerde Tuvalet Yapma Problemi

Kedilerde tuvalet yapma problemi derken; kum kabı dışına bir yere idrarını veya dışkısını yapmasından bahsediyoruz. Kediler aslında tuvalet yapma alışkanlıkları konusunda oldukça titiz canlılardır. Ev ortamında onlar için hazırlanan kum kaplarına tutarlı ve düzenli şekilde idrar ve dışkılarını yaparlar. Fakat bazen değişik sebeplere bağlı olarak bu düzen bozulabilir. Bu konumuzda bu düzenin bozulmasına neden olan etkenler ve çözüm için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kedilerde tuvalet kabı dışına idrar veya dışkı yapma olgusu ani korkularda veya bir yerde kapalı kalması durumunda bir defaya mahsus şekillenebilir. Ya da çeşitli fizyolojik veya psikolojik sorunlar eşliğinde sürekli olarak tekrarlanabilir. Eğer bu davranış sürekli olarak tekrarlanıyorsa mutlaka kediniz hem sağlık açısından hem de davranış problemleri açısından değerlendirilmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır.

İstenmeyen Yere Yapılan Tuvaletin Temizlenmesi

Kediniz yanlışlıkla olsun veya olmasın istemediğiniz bir yere tuvaletini yaptıysa bunu mutlaka iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Kediler koku konusunda oldukça hassastır ve bu kokuyu aldığı sürece o bölgeye tekrar tuvaletini yapma eğilimi her zaman olacaktır. Bu nedenle o bölgenin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak kedinizi mümkün olduğunca o bölgeden uzak tutmaya çalışın. Gerekirse o odaya veya bölgeye uzun bir süre girmesine izin vermeyin. Bununla beraber kokuyu tamamen yok edecek şekilde deterjanlar ile bölgeyi yıkayın ve silin.

Ceza Vermeyin!

Kedinize bu tarz bir davranış sonucu asla ceza vermeyin. Ceza vermeniz kedinizi bu tarz davranışları sergilemeye daha fazla itecektir. Ceza vermeniz durumunda kediniz korkacaktır ve sorun daha büyük bir hal alacaktır. Bazı kişiler su tabancası, limon kabuğu, biber gibi çeşitli şekillerde ceza verme gereği duyuyorlar. Bu oldukça yanlış bir davranış şeklidir. Bu tarz davranışlar sadece problemi başka yerlere çeker. Bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Kedilerde Uygun Olmayan Yerlere Tuvalet Yapma Nedenleri

  • En sık karşılaştığımız nedenlerden birisi üriner sistem ve sindirim sistemi rahatsızlıkları sırasında bu tarz durumların ortaya çıkmasıdır. Kediniz bu tarz durumlarda tuvaletini kontrol edemeyebilir ve istenmeyen yerlere yapabilir. Hem kedinizin sağlığı hem de bu sorundan kurtulmak için mutlaka bir veteriner hekime götürmelisiniz ve gerekli tedaviler yapılmalıdır. Tedavi sonrasında genellikle sorun ortadan kalkmaktadır. Fakat yinede tuvalet yaptığı yer çok iyi bir şekilde temizlenmelidir.
  • Yaşlı kedilerde bu tarz problemler çeşitli nedenler ile daha sık ortaya çıkmaktadır. Yani yaşlılığı da nedenler arasında saymamız mümkündür. Yaşlı kedilerde bu durumun önüne geçebilmek için birden fazla yere tuvalet kabı koymakta ve rahat ulaşabileceği yerlere bu kapları yerleştirmekte yarar vardır.
  • İstenmeyen yere tuvalet yapmanın en büyük nedenlerinden birisi korkudur. Özellikle çevrede başka canlıların varlığı ve gürültü bu tarz durumun ortaya çıkmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Tuvalet kaplarını daha sakin yerlere yerleştirmek ve korkuya neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.
  • Bunlar dışında sahibinin kedi ile fazla ilgilenmemesi, sahip değişikliği, ortam değişikliği, yeni bir bireyin aileye katılması, aileden birisinin ayrılması gibi birçok nedene bağlı olarak bu tarz durumlar ile karşılaşabiliriz. Yapılması gerekenler nedeni ortadan kaldırmak ve olabildiğince uygun yerlere kum kaplarını yerleştirmektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu