Kedi ve Köpeklerde Megaözefagus

Kedi ve köpeklerde özefagus ile ilgili görülen hastalıklardan birisi megaözefagus‘dur. Megaözefagus kısaca çeşitli nedenlere bağlı olarak özefagusun dilatasyonu yani genişlemesidir. Kongenital veya edinsel olabilir.

Edinsel olarak şekillenen megaözefagusun nedenleri arasında farklı hastalıklar ve problemler sayılabilir. Bunlar arasında; Myasthenia gravis, Polymyositis, Polimiyopati, Dermatomyositis, Poliradikulitis, Bilateal Vegal Hasar, Botulismus, Distemper, Talyum Zehirlenmesi, Hipotiroidzm ve Timoma sayılabilir.

  • Kongenital megaözefagus çoğunlukla 2 aydan küçük yavrularda şekillenir ve anne sütünü bıraktıktan sonra belli olur.
  • Edinsel olanlar ile çoğunlukla 3 yaşından sonra ve özellikle 8-14 yaş arasında ve büyük ırklarda görülür.

Duyarlı Köpek Irkları

Great Dane, Irish Setter, Shar Pei, Boston Terrier, German Shepherd, Gordon Setter, Greyhound, Labrador Retriever, Miniature Schnauzer

Duyarlı Kedi Irkları

Siyam, İran

Belirtileri Nelerdir?

  • Genellikle hasta sahipleri kusma şikayeti ile getirirler. Fakat aslında bu kusma değil regürgitasyon’dur. Bunun kusma ile ayırt edilmesi gerekmektedir.
  • Sürekli regürgitasyon olması sonucunda aspirasyon pnömonisi ve sepsis gelişebilir. Bu durumda yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi genel belirtiler ortaya çıkar.
  • Öksürük, burun akıntısı ve zayıflama görülebilir.

Tanı ve Tedavi

Anamnez ve klinik belirtilere göre şüphe duyulur. Önemli olan nokta nedenin belirlenmesidir. Bunun için değişik testler uygulanır. ACTH stimülasyon testi, CPK, TSH stimülasyon testi, Distemper testi, ANA titresi ve EMG uygulanabilecek testler arasındadır. Radyografi ile özefagusta yiyecek ve gaz birikimi ile genişleyen alan görülebilir. Kontrast radyografi ile bu daha kolay görülür ama kullanılacak sıvının akciğer kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Tedavide önemli olan nokta nedenin belirlenmesi ve buna yönelik tedavi yapılmasıdır. Bu nedenle tek bir tedaviden söz etmek mümkün değildir. Beslenme ile ilgili düzeltmeler yapılabilir. Örnek olarak sıvı gıdalar verilmesi ve bu gıdaları yüksek bir yerde yemesinin sağlanması, besinini yedikten sonra bir süre yatmasının engellenmesi ve başın yukarıda tutulması gibi.

Eğer aspirasyon pnömonisi şekillenmiş ise buna yönelik tedaviye de zaman geçmeden başlamak gerekir. Ayrıca antiasit ilaçlar kullanılabilir. Bu tamamen veteriner hekiminizin kararına bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu