Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma Faydaları ve Zararları

Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma en çok tartışılan konulardan birisidir. Bu konu üzerinde hayvanseverler ikiye ayrılmış durumdadır. Bir kısım hayvansever bu operasyonun hayvanların doğal haklarına saldırı olduğunu düşünmekte, karakter ile vücudunu olumsuz etkilediğini söylemektedir ve bu operasyona karşı çıkmaktadır. Bunun yanında bilinçli hayvanseverler ve veteriner hekimler ise kısırlaştırmanın sadece üreme kontrolü amacı yapılmadığını belirtmekte, aynı zamanda hayvanların sağlığına yaptığı olumlu katkılardan dolayı önermektedir.

Kısırlaştırma Operasyonu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Kısırlaştırma operasyonu kedi ve köpeklerde en sık yapılan operasyonlardan birisidir. Bu operasyon uygulanacak kedi ve köpeklerin yavruluk döneminden çıkmış olması ve birkaç kez kızgınlık geçirmiş olması önerilmektedir. Genel olarak değerlendirdiğimizde yaklaşık 9-12 ay arasındaki dönem kısırlaştırma için en ideal dönem olmaktadır. Dişi hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kızgınlık döneminde olmamasıdır. Kızgınlık döneminde bu operasyonun yapılması önerilmemektedir. Aksi takdirde ağrı ve kanama miktarı çok daha fazla olmalta ve operasyon riskleri de artmaktadır.

Genel olarak baktığımızda dişi kedi ve köpeklerde kısırlaştırma operasyonu 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan ilki ovariohysterectomi olarak adlandırdığımız hem yumurtalıkların hemde rahmin alınmasıdır. Diğer yöntem ise ovariectomi olarak adlandırdığımız sadece yumurtalıkların alınmasıdır.

Aslında erkek hayvanlarda doğrusu kısırlaştırma değil, kastrasyon olsa da birlikte vermek istediğimizden onları da bu konu başlığı altında detaylandırıyoruz. Erkek kedi ve köpeklerde kastrasyon testislerin alınması ile gerçekleşmektedir. Bunun yanında testisler üzerinde çeşitli şekillerde uygulamak ile kastrasyon da yapılmaktadır. Fakat tüm Dünya’da en çok tercih edilen yöntem budur.
Dişi kedi ve köpeklerde kısırlaştırma operasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi en ufak bir yumurtalık parçasının kalmamasıdır. Bu durumda hayvan yine kızgınlık belirtileri gösterebilir ve bunun yanında birçok yan etkisi söz konusudur.

Yumurtalık Kalıntı Sendromu

Tıp dilinde ovarian remnant sendrom olarak adlandırılan yumurtalık kalıntı sendromu; kısırlaştırma operasyonu sonrasında yumurtalıklarının tamamının veya bir parçasının bilerek veya yanlışlıkla karın boşluğunda bırakılması ile oluşan bir durumdur. Bu durumda karın içerisinde kalan yumurtalık veya parçaları kistik bir hal alır ve bir süre sonra bir kitleye dönüşür. Sonrasında ise komşu olan organlara yapılaşabilir. Özellikle böbrek, üreter ve bağırsaklar risk altında olan organlardır. Eğer bu yapışma şekillenirse ciddi sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle kısırlaştırma operasyonu sonrasında kızgınlık belirtilerini ve kanamayı takip etmek faydalı olacaktır. Tam anlamı ile kısırlaştırılmış olan kedi ve köpeklerde kızgınlık belirtileri ve kanama görülmez.

Kısırlaştırma Operasyonunun Riski Var Mıdır?

Anestezi yapılan her uygulamada risk vardır. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ve kullanılan ilaçlar ile birlikte bu risk minimum düzeydedir. Özellikle uygun yaşlardaki ve herhangi bir problemi olmayan hayvanlarda risk çok çok düşüktür.

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikli olarak kızgınlık belirtileri ortadan kalkacaktır. Kedi ve köpek besleyen kişiler bu belirtileri çok iyi bilmektedir. Bunun yanında kısırlaştırma ile beraber meme kanseri, yumurtalık kanseri, testis kanseri riskleri de büyük oranda veya tamamen ortadan kalkmaktadır. Bunun yanında köpeklerde rahim iltihaplanması ve prostat gibi sorunların riski de çok büyük oranda azalacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Kilo Alma

Hayvan besleyenler tarafından en çok dillendirilen konulardan birisi kısırlaştırma operasyonu sonrası aşırı kilo alınmasıdır. Bunun en önemli nedeni östrojen hormonunun azalması ve sokağa çıkma isteğinin azalması sonucunda hareketsizliktir. Bu konuda veteriner hekiminizden yardım talep edebilirsiniz. Uygun mamalar ile bu sorun büyük ölçüde aşılmaktadır. Aynı zamanda kısırlaştırma operasyonu geçirmiş olan kedi ve köpeklere belirli egzersizleri yaptırmakta faydalı olacaktır.

Genel olarak özetlemek gerekirse hayvan sevgisinden hiçbir şekilde şüphe duymayacağımız tüm veteriner hekimler kısırlaştırma operasyonunu önermektedir. Bu operasyon hem patolojik hem de psikolojik birçok sorunun önlenmesinde faydalı olmaktadır. Özellikle yavru almayı düşünmediğiniz kedi ve köpekler uygun yaşlara geldiğinde mutlaka kısırlaştırılmalıdır.

Kısırlaştırma ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu