Köpeklerde Kanlı İdrar ve Nedenleri

Köpeklerde kanlı idrar başta alt üriner sistem problemleri ile alakalı olmak üzere bazı durumlarda görülebilen bir problemdir. Özellikle genç ve yaşlı köpeklerde daha sık görülmektedir. Dişi köpeklerde, erkek köpeklere oranla kanlı idrar görülme sıklığı daha fazladır.

İdrarda kan altında yatan nedene ve bu nedenin şiddetine göre farklı derecelerde görülebilir. Bazen çok ciddi bir şekilde idrar tamamen kırmızıya dönerken, bazen kan belli belirsiz; dikkatle bakıldığında fark edilebilir. Burada köpek sahiplerine de iş düşmektedir. Ara ara yapılan idrarın kontrolü herhangi bir problem varsa bunun erken tespitini sağlamakta ve tedavi süreci daha kolay olmaktadır. Bu nedenle köpeğiniz idrar yaptığında basitçe yaptığı idrara göz gezdirmeniz; idrarda kan olup olmadığına bakmanız köpeğinizin sağlığı açısından önemli bir noktadır.

Köpeklerde Kanlı İdrar Nedenleri

Dediğimiz gibi başta üriner sistem ile alakalı sorunlar olmak üzere köpeklerde kanlı idrarın birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden en sık karşılaşılanlardan kısa kısa bahsedeceğiz.

 • Üriner sistem enfeksiyonlarında idrarda kan görülebilir. Enfeksiyonun türü, şiddeti ve enfeksiyona neden olan etkene göre kanlı idrarın şiddeti değişebilir.
 • Üriner sistem taşları kanlı idrarın en önemli sebeplerinden birisidir. Özellikle idrar kesesi taşlarında kanlı idrar genellikle görülür.
 • Yine üriner sistemde ve idrar kesesinde yer alan tümöral oluşumlar kanlı idrar görülmesine sebep olabilir. Ayrıca TVT dediğimiz tümöral hastalıkta da bu durum görülebilmektedir.
 • Erkek köpeklerde yer alan prostat bezi hastalıklarında yine kanlı idrar görülme ihtimali söz konusudur.
 • Dişi köpeklerde uterus (rahim) hastalıklarında kanlı idrar görülebilir.
 • Çeşitli travmalara bağlı olarak şekillenecek doku hasarları sonucunda kanlı idrar görülebilmektedir.
 • Bazı zehirlenme çeşitlerinde idrarda kan görülebilmektedir.
 • Özellikle trombositler ile alakalı kanama bozuklukları ve kan hastalıklarında idrarda kanda görülebilir.
 • Dişi köpeklerde proöstrus (kanama) döneminde idrar ile beraberde normal olarak kan görülebilir.

Bunlar köpeklerde kanlı idrarın başlıca sebepleridir. Bunlar dışında birçok hastalık ve faktör kanlı idrara neden olabilir.

Köpeklerde Kanlı İdrar Belirtileri

Tabi ki kanlı idrarın en önemli belirtisi idrar ile beraber çeşitli derecelerde kan gelmesidir. Fakat önemli olan nokta idrar ile beraber kan gelmesinin yanında hangi belirtilerin gözlendiğidir. Bu altında yatan nedenin belirlenmesi noktasında oldukça önemlidir.

Köpeklerde Kanlı İdrar Teşhis ve Tedavisi

Kanlı idrar tespit edildikten sonra altında yatan nedeni bulmak için anamnez ve klinik muayene oldukça önemlidir. Yine idrarın mutlaka test edilmesi gerekir. Bununla beraber diğer laboratuvar testleri ve radyoloji tekniklerinden yararlanarak neden belirlenir.

Tedavi olarak ise neden oldukça önemlidir. Neden belirlendikten sonra veteriner hekim ne tür bir tedavi yapılacağına karar verir. Bu tarz durumlarda bazen medikal tedaviler yeterli olmaktadır. Fakat taş, tümör gibi durumlar söz konusu ise operayon gerekebilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Köpeğim 15 önce çiftleşti. Fakat 4 ayrı idrarında birer damla koyu renk kan var. Sebebi nedir? Düşük olma olasılığı olabilir mi?

 2. Köpeğim 12 yaşında cocker, idrarının bitiminde kan damlatıyor. Ne yapmam gerekir? Sevgilerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu