Köpeklerde Katarakt ve Belirtileri

Köpeklerde göz ile ilgili sorunlara sıklıkla rastlanılmaktadır. Göz ile ilgili en çok karşılaşılan problemlerden birisi de katarakt’tır. Katarakt özellikle yaşı ilerlemiş köpeklerde görülen bir göz problemidir. Fakat diğer yaşlarda da karşılaşılması mümkündür. Birçok ırkta katarakt problemine rastlanılmıştır. Bazı ırkların katraktta duyarlılığı daha fazladır. Bu ırklar arasında; doberman, chow chow, pekingese, yorshire terrier sayılabilir.

Katarakt gözün bölümlerden birisi olan lensin saydamlığını yitirmesidir. Tam olarak mekanizması henüz belirlenememeiştir. İlk olarak saydam lens saydamlığını yavaş yavaş kaybeder. Her geçen gün ilerleyen sorun, gözme bozukluklarına yol açar. Travmaların ve şeker hastalığının kataraktın oluşumunda etkili olduğu söylenmektedir.

Köpeklerde kataraktın ilk belirtisi; gözün saydamlığını kaybetmesi ve beyazımsı bir renk almasıdır. İlk aşamalarda bu durum kolay farkedilemese de ilerlemiş katarakt olgularında bu belirgindir. Hasta olan hayvan geceleri, gündüze oranla daha iyi görür.

Kataraktın erken teşhis edilmesi ile tedavi şansı vardır. İlaçlar ile tedavi yapılarak kataraktın ilerlemesi durdurulabilir ve gerilemesi sağlanabilir. Operatif sağaltım ile görme kaybı engellenebilir.

Köpeğinizin gözünüzde bulanıklık ve matlaşma fark ederseniz en kısa zamanda bir veteriner hekime başvurmanızda fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu