Yavru Kedilerde Cinsiyet Ayrımı

Yetişkin kedilerde cinsiyet rahatlıkla anlaşılıyor olsada yavru kedilerde cinsiyet belirlemek zordur. Çünkü yavru kedilerde genital organlar tam olarak belli değildir. Dişi kedilerin genital organı olan vulva ile erkek kedilerin genital organı olan penis birbirine karışabilmektedir. Özellikle ilk 2 ayda cinsiyeti ayırmak daha zordur. Sonrasında cinsel organlar belirgin olmaya başlar ve cinsiyet ayrımı yapmak daha kolay bir hal alır.

Yavru Kedilerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak yavru kedinin cinsel organlarına bakmanız gerekir. Bunun için kuyruğunu kaldırınız. Kuyruğun hemen altında anüs yer almaktadır. Anüsün biraz altında ise genital organlar yer alır. Erkek yavru kedilerde testisler görülmez, fakat genital organ bölgesi dairesel bir şekilde göze çarpar. Dişi yavru kedilerde ise bu genital organ dairesel şekilde değil, bir çizgi şeklindedir.

Resim: Dişi ve erkek yavru kedilerin genital organları

Yavru Kedi Cinsiyet

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi dişi olan yavru kedide anüsün altında bir çizgi şeklinde vulva görülüyor. Erkek yavru kedide de ise anüsün alt tarafında daire şeklinde penis yer alıyor. Dişi kedilerde anüsten hemen sonra vulva yer alırken, erkek kedilerde anüsten sonra testisler ve sonrasında penis yer alıyor. Bu nedenle anüs ile penis arası mesafe biraz daha uzun oluyor. Fakat yavru kedilerde testisler görülmediğinden bu araya normal bölge gibi görüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu