Köpeklerde Raşitizm

Raşitizm, yavru ve genç köpeklerde D vitamini eksikliğine bağlı olarak şekillenen kalsiyum ve fosfor metabolizması bozukluğunun sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Hastalık kalsiyum yetmezliğine sonucunda meydana gelir. Kemik dokunun bozukluğu ile karakterizedir.

Köpeklerde Raşitizm Nedenleri

Genel olarak neden kalsiyum eksikliği olarak söylenebilir. Bunun nedeni D vitamini eksikliği, bağırsak hastalıkları, kalsiyumun yetersiz alınması olabilir. Özellikle anne sütünü yetersiz alan veya beslenmesi düzenli ve dengeli olmayan köpeklerde görülür. Aynı zamanda paratiroid bezlerindeki bozukluklarda hastalığın şekillenmesinde önemli bir pay sahibidir. ayrıca hayvanın yeterince güneş ışığı almaması hastalığın oluşma sebepleri arasındadır.

Köpeklerde Raşitizm Belirtileri

Genel olarak hayvanda hareket sistemi bozukluklukları ve kemiklerde bozukluklar meydana gelir. Gelişme geriliği, sürekli yatma isteği, zayıflık, halsizlik öncelikli olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Ama dikkat edilmediğinde direk olarak bunu raşitizm olarak düşünmek pek kolay olmayabilir.

Bunun dışında kemik doku ile ilgili sıkıntılar meydana gelir. Kemiklerde yumuşama ilk olarak dikkat çeken durumdur. Küçük travmalar sonucunda bile kemiklerde kırıklar ve çatlaklar ortaya çıkabilir. Yine özellikle ekstremitelerde yamukluklar, eğilmeler ve bükülmeler ileri aşamalarda göze çarpar.

Köpeklerde Raşitizmde Tedavi ve Koruyucu Önlemler

Tedavi hastalığın şiddetli ve hayvanın genel durumuna göre veteriner hekim tarafından belirlenir. Kalsiyum, fosfor ve D vitamini bu amaçla kullanılır. Bunun yanında özellikle karanlıkta bakılan hayvanların güneş ışığı alması sağlanmalıdır. Beslenme olarak ise diyet gözden geçirilmeli ve gerekli ise değiştirilmelidir.

Koruyucu önlem olarak özellikle ilk günlerde yavruların yeterince anne sütü alması sağlanmalıdır. Bunun yanında D vitamini, kalsiyum ve fosfor alımlarına dikkat edilmelidir. Köpekler uzun süre karanlık yerlerde tutulmamalı, güneş ışığı görmeleri sağlanmalıdır.

Öneriler

  • Köpeklerin mutlaka anne sütü almaları sağlanmalı ve gelişimlerini tamamlayana kadar beslenmelerine özen gösterilmelidir.
  • Köpekler özellikle de yavru köpekler gün içerisinde sürekli karanlık ortamlarda tutulmamalı ve gün ışığı görmeleri sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu