Malinua Kanaryası (Waterslager) Özellikleri ve Bakımı

Malinua kanaryası yani diğer bir ismi ile waterslager, sesi ve ötüşü ile diğer tüm kanarya türlerinden ayrılır. Çünkü pek az kanarya türü Malinua kanaryası gibi bir ötüş ve sese sahiptir. Bu nedenle tarih boyunca her zaman popüler olmuştur ve günümüzde de en çok aranan kanarya türlerinin başında gelmektedir. Bu küçük melodik kuş, eğer kuş ötüşünü dinlemekten hoşlanıyorsanız çok ideal bir arkadaş olabilir. Bu konumuzda sizlere ötüşü ve sesi ile ünlü olan Malinua kanaryası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Malinua Kanaryası Kökeni

Malinois kanaryası, bazı yerlerde “Waterslager Kanarya” olarak bilindiği Avrupa’da oldukça popülerdir. Kökeni 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır ve Belçika’dır. Aslında birçok kanarya araştırmacısı bu türün kökeninin Bossu’nun soyundan gelebileceğini söylüyor. Belçika gibi bazı Avrupa ülkerinde kullanılan “waterslager” terimi, “suyun sesi” anlamına geliyor. Bu yüzden bize ötüşünün ne kadar karakteristik olduğuna dair birçok ipucu veriyor. Birçok ülkede ses yarışmaları da düzenlenmektedir. Malinois aynı zamanda, bu cinsin kökeni olan Belçika’da bulunan ve Fransız ismine sahip bir bölgeyi de ifade eder.

Malinua Kanaryası Özellikleri

Malinua, Malinois veya Waterslager kanarya, yaklaşık olarak 15-16 santimetre boyutlara ulaşabilen küçük bir kuştur. Koni şeklinde büyük bir gagaya sahiptir ve vücuduna oranla gagası diğer birçok kanarya türüne göre daha büyüktür. Gözleri parlak siyah renkte ve başı küçüktür. Tüyleri değiştiğinde veya heyecanlandığında üst kısımları hafif kabarır. Tüyleri oldukça yumuşaktır. Renk olarak ise sarı ve açık sarıdan beyaza yaklaşan tonlardadır.

Malinua kanaryasının harika melodisi, kendi tarzındaki kuşlarda yaygın olarak duyabileceğinizden oldukça farklıdır. Aynı zamanda gagası kapalıyken şarkı söylüyor ama daha belirgin sesler çıkarmak istediğinde gagasını açıyor. Çoğu zaman onun ötüşü bülbülünkiyle karşılaştırılabilir. Çıkardığı ünlü “su sesleri” nehirlerden akan suyun bir taklididir ve güzel öten tüm kanaryalar gibi bas ve tiz melodiler de çıkarabilir.

Malinois kanaryası, doğumundan sonra 4. haftadan itibaren ötmeye ve şarkı söylemeye başlayabilir. Erkekler daha erken şarkı söylemeye başlarken, dişilerin güçlü ve kalıcı bir melodiye sahip olması altı ay kadar sürebilmektedir.

Malinua Kanaryasında Bakım ve Beslenme

Tüm kanarya türleri geniş ve açık alanları severler. Bu nedenle evde bu kuşa bakacaksanız yeterli genişlikte ve uygun bir kafes seçimi yapmalısınız. Aynı zamanda genel olarak kanaryalar yüksek kısımlarda durmayı severler. Bu nedenle onları evlerde nispeten yüksek alanlara koymalısınız. Kafesinde yeterli yemlik ve suluk olmalıdır. Aksesuar olarak ise standart kanarya aksesuarları yeterli olacaktır.

Beslenme olarak ise bu kanarya türlerini klasik kanarya yemleri ile beslemeniz mümkündür. Kuşunuzun daha sağlıklı olması için kaliteli ve vitamin içerikli yemler kullanmanız faydalı olacaktır. Bunun dışında haftada birkaç kez sebze ve meyve verebilirsiniz.

Kanaryalar banyo yapmaktan hoşlanan kuşlardır. Bu nedenden dolayı uygun bir banyo kabı onlar için ideal olacaktır ve bunu çok seveceklerdir. Fakat havanın soğuk olduğu dönemlerde ve kış mevsiminde çok dikkatli olmak ve banyoyu biraz askıya almak gerekebilir.

Malinua Kanaryası Davranışı

Kanaryalar genel anlamda kafeslere ve ev ortamına uyum sağlamış, iyi huylu, uysal ve ılımlı kuşlardır. Fakat Malinua türü kanaryalarda durum biraz farklıdır. Bu kuşlar genel olarak çok sosyal değildirler. Çok fazla rahatsız edilmekten hoşlanmazlar ve aynı ortamda başka kanarya olmasını çok istemezler. Ayrıca utangaç olan kuşlardır. Sallanmayı seven bir kuş türü olduğundan dolayı kafeslerinde sallanmasını sağlayacak bir oyuncak bulundurmak mantıklı olacaktır. Kafes dışarısına da çıkarabilirsiniz. İyi bir eğitim ile sizinle iyi iletişimler kurabilir ve yanınıza gelebilir.

Eğer üreme ve çoğaltma düşünmüyorsanız erkek Malinua kanaryasını kafeste tek başına tutabilirsiniz. Bu sayede ötüşü ve sesi çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında hem erkek hem de dişi olan kuşlar iyi bir şekilde ötebilir. Ötüş eğitimi verilirken 5-10 dakikayı geçmeyecek şekilde sesler dinletmelisiniz.

Kanarya üretimi konusunda tecrübeli olan kişiler rahatlıkla üremelerini sağlayabilir. Üretilmeleri ve çoğaltılmaları nispeten kolaydır. Sadece erkek ve dişi olan kuşu aynı kafese koymanız, uygun bir kafes dizaynı yapmanız ve beslenmelerine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kısa sürede yavrular verebilir.

Malinua Kanaryası Fiyatları 2022

Kuşun türünün özelliklerini ne kadar taşıdığı, yaşı, cinsiyeti ve ötüşü gibi durumlara bağlı olarak fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Türünün özelliklerini tam anlamı ile taşıyan yavru Malinua kanaryası 400-750 TL arasında satılmaktadır. Dişi Malinua kanaryası 500-800 TL, erkekler ise ötüşüne bağlı olarak 300-800 TL arasında satılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu