Kanarya Çeşitleri ve Özellikleri

Kanaryalar özellikle güzel sesleri ile bilinen kuş türlerinden birisidir. İspinozgiller familyasında yer alırlar ve bilimsel ismi Serinus canaria’dır. Günümüzde kafeslerde en çok beslenen kuş türlerindendir. Doğa da ise sürüler halinde su kenarlarında yaşamayı tercih ederler. Doğal olarak meydana gelen veya melezlemeler ile üretilen birçok kanarya çeşidi vardır. Sizlere genel olarak en çok bilinen kanarya çeşitlerinden kısa kısa bahsedeceğiz.

Yorkshire Kanarya

Kökeni İngiltere olan kanarya çeşitlerinden birisidir. Ortalama yaşam süreleri 10 yıl kadardır. Boyları erişkinlerde 18 cm’ye kadar ulaşabilir. Kısa tüylüdür ve tüyleri vücutlarına yapışıktır. Göğüs kısmı dolgundur ve gaganın hemen dibinden başlar.

Norwich Kanarya

Anavatanı İngiltere’dir ve kökeni 1860’lı yıllara dayanır. Genel şekil itibari ile crest kanaryalarına benzerler. Boyları 15-17 cm aralığındadır. Büyük, geniş ve yuvarlak bir başa sahiptir. Göğüs dolgun ve geniştir. Dayanıklı bir kanarya türüdür.

Parizyen Kanarya

1870’li yıllarda Fransa’da ortaya çıkmış olan bir kanarya çeşididir. Özellikle görsellik anlamında en ilgi çekici türlerdendir. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl kadardır. Tüylerinin şekli ve karışıklığı bu türün en önemli özelliklerindendir. 3 farklı alt türü vardır.

Malinua Kanarya

İlk üretimleri İspanya’da yapılmış olsa da asıl köken Belçika olarak bilinir. Belçika bülbülü olarakta bilinmektedir. Sesleri ve ötüşleri ile ünlü bir kanarya türüdür. Boyları ortalama olarak 15-17 cm kadardır.

Lizard Kanarya

Kökeni 1700’lü yıllara dayanan ve İngiltere kökenli bir kanarya türüdür. Kertenkele kanaryası olarakta bilinmektedir. Bu kanaryanın en önemli özellikleri; tüy desenlerinin kertenkeleyi anımsatması ve başının üstündeki lekedir. Altın renkli ve güöüş renkli lizard şeklinde 2 farklı alt türü vardır.

Border Kanarya

Kökeni İngiltere’dir. Erişkin olanların boyları yaklaşık olarak 15 cm’dir. Başları yuvarlak ve dik, gövdesi yuvarlak ve göğüs kısmı biraz daha geniştir. Sırtı ise hafif kamburdur. Kanatları vücuda yapışıktır ve uzunluğu vücut uzunluğunu geçmez. Sarı, alaca, yeşil ve beyaz olabilirler. Ortalama yaşam süreleri 10 yıldır. Dayanıklıdır ve bakımı kolaydır ama üretimi biraz zor bir kuştur.

Gloster Kanarya

Anavatanı İngiltere’dir. 1920’li yıllarda üretilmiştir. Tepeli veya tepesiz olabilir. Tepeli olanlar corona ve tepesiz olanlar ise consord olarak bilinir. Ortalama olarak 12 cm boydadırlar. Beyaz ve gri tonlamalar sayesinde güzel renkler elde edilmektedir.

Türk Kıvırcığı Kanarya

Bu kanarya türü ülkemize has bir türüdür. 2009 yılında Manisa ilinde yapılan bir toplantı ile yetiştirilmesi onaylanmış ve teşvik edilmiştir. Sarı renkli tüylere sahiptir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl kadardır.

Timbrado Kanaryası

Ülkemizde çok yaygın olmayan kanarya türlerinden birisidir. 12-13 cm boya ulaşırlar. Tüyleri sıkıdır ve vücutlarına yapışıktır. Genel olarak yeşil tonlara sahiptir bununla beraber sarı ve siyah şekilde de görülür.

Roller Kanarya

Güzel ötüşleri ile bilinen kanarya türlerinden birisidir.

Crest Kanarya

Şekil anlamında en çekici kanaryalardandır. Kökeni İngiltere’dir. Oldukça güçlü ve ilginç görünen kafa yapıları bu kanaryaları çekici kılmaktadır. Birçok farklı renk tonunda görmek mümkündür.

Japon Hoso Kanaryaları

Kökeni Japonya’dır, Japon üreticiler tarafından yetiştirilmiştir. Tüneklerdeki hilal şeklindeki duruşu ilk göze çarpan özelliğidir. Zayıf bir görünüme sahiptir. Boyları ortalama 11-12 cm’dir.

Fiorino Kanaryası

İtalya kökenli kanarya türüdür. Kıvırcık ve dik duruşlu bir kanaryadır. Boyları yaklaşık olarak 12-14 cm kadardır. Birçok farklı renkte görmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu