Kedilerde Aşırı ve Sürekli Miyavlama Nedenleri

Kediler dile getirmek istedikleri birçok şeyi miyavlayarak belli ederler. Bazen bu miyavlama aşırı olabilmektedir. Özellikle bazı durumlarda kediler sürekli olarak miyavlar ve dile getirmek istedikleri şeylerin yapılmasını isterler. Özellikle evde kedi bakanların şikayetçi olduğu noktalardan birisi kedilerinin aşırı miyavlamasıdır. Fakat biz bu miyavlamanın nedenini bilirsek ve buna karşı uygulanması gereken şeyleri uygularsak böyle bir sorun ile karşılaşmayız.

Birçok kedi ara ara miyavlar, bu normal bir durumdur. Fakat miyavlamanın sürekli ve aşırı olması ortada birşey olduğunun göstergesidir. Bu durumu anlamak ise kedi sahiplerine düşmektedir. Kedinizi tanıyıp, onun isteklerini bilirseniz bu miyavlamanın neden meydana geldiğinide tespit edebilirsiniz.

Kedilerde aşırı ve sürekli miyavlamanın birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında; kızgınlık, hastalık, ilgi çekme, stres ve yaşlılık ön plana çıkmaktadır. Tüm bu durumlarda aşırı ve sürekli miyavlama ile karşılaşabiliriz. Tabi ki bu durumlar dışında farklı bazı nedenlere bağlı olarakta bu tarz bir durumla kaşılaşabilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere kedilerde aşırı ve sürekli miyavlamanın en önemli sebeplerinden ve bu sebepler hakkında bilgilerden bahsedeceğiz.

Kızgınlık Dönemi

Bu dönem başladığında kedinizde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Sürekli olarak miyavlama ve sesler çıkarma bu değişikliklerden birisidir. Dişi kedilerdeki bu ses çıkarmanın amacı çiftleşme isteği ve erkek kedilerin ilgisini çekme isteğidir. Aynı zamanda çevresinde kızgınlık döneminde dişi kedi bulunan erkek kedilerde yine aynı sebeplerden ötürü bu tarz sesler çıkarabilir. Yani kızgınlık döneminde dişi kediler ve bunlar ile iletişim halinde olan erkek kediler miyavlar ve sesler çıkarır.

İlgi Çekme

Kedilerde miyavlamanın en önemli nedenlerinden birisi ilgi çekmektir. Bazı dönemlerde özelliklede kedinizin ilgiye muhtaç olduğu dönemlerde bu tarz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Ya da bir süredir kediniz ile ilgilenmiyorsanız yine bu tarz bir durum ile karşılaşmanız olasıdır. Kediler diğer birçok canlı gibi ilgi beklerler. Bazen bu istek aşırıda olabilmektedir. Fakat ilgi istediklerinde eğer yeterli ilgi göremiyorlarsa miyavlama ilgi çekme anlamında en çok tercih ettikleri yoldur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus kediniz miyavladığı anda ona ilgi göstermeyin. Miyavlamayı bıraktığı ve sakin olduğu dönemde ilgi gösterin. Aksi takdirde her seferinde miyavlar ve miyavlama ile ilgiyi ilişkili olarak düşünür. Bu durumda problem çözülmez, tam tersi daha karmaşık bir hal alır.

Hastalık

Kedinizde herhangi bir problem, ağrı ve hastalık varsa miyavlamak bunu söylemek ve iletmek için en çok kullandıkları yoldur. Çünkü iletişim şekilleri bu şekildedir. Miyavlamayı kediniz kendisini iyi hissetmediğinde çevreye bildirmek için kullanabilir. Hastalık kaynaklı olarak meydana gelen miyavlamalarda bununla beraber iştahsızlık, halsizlik, bir kenarda sürekli bekleme, keyifsizlik, kusma, ishal gibi farklı belirtilerde genelde görülür.

Açlık ve Mama ile Su Bulamama

Kedinizin mamasını ve suyunu ihmal ettiyseniz bu durumu miyavlayarak size bildirmek isteyebilir. Özellikle mama kabının boşalması durumunda miyavlayarak bunu belli eder. Yine aynı şekilde suyunun olmaması veya suyunun kirli olması durumunda da miyavlayarak bu durumu size aktarmak ister.

Tuvalet Problemleri

Evde bakılan birçok kedinin tuvalet alışkanlığı kum kabıdır. Eğer kum kabı düzenli olarak temizlenmiyorsa, kirliyse kediniz bu durumu size aktarmak için miyavlayabilir. Aynı zamanda özellikle tuvalet kabının bulunduğu yerin kapısının kapalı olması ve o bölgeye ulaşamama gibi bir durum söz konusu ise yine size bu durumu bildirmek için miyavlayabilir.

Stres

Strese neden olabilecek birçok faktör vardır. Sahip değişikliği, ev değişikliği, eve yeni bir bireyin gelmesi veya evden birisinin ayrılması gibi birçok faktör strese neden olabilir. Eğer kediniz strese girmiş ise ve bu durumdan hoşnut değilse bunu size iletmek isteyecektir. Bunun için yapabilecekleri en basit yöntem miyavlamaktır ve bu şekilde sizin onu anlamanızı bekler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu