2018 Veteriner Hekim Ücret Tarifesi2018 Veteriner Hekim Ücret Tarifesi

Her yıl o ilde bulunan Veteriner Hekimler Odası tarafından asgari ücret tarifesi yayınlanmaktadır. O il sınırları içerisinde bulunan veteriner muayenehaneleri, klinikleri, poliklinikleri ve hayvan hastaneleri bu ücret tarifesine uymak zorundadır. Veteriner hekimler odasının belirlemiş olduğu tarife; asgari ücret tarifesidir. Yani hayvan sağlığı alanında hizmet veren muayenehane, klinik, poliklinik ve hastaneler en az bu ücretleri almak zorundadır. Bu ücretlerin üst sınırları ile ilgili ise bir kısıtlama bulunmamaktadır.

2018 yılı için Veteriner Hekimler Odaları’ndan asgari ücret tarifeleri gelmeye başladı. Pet alanında en çok kliniğin bulunduğu ve pet hayvanlarının en yoğun olduğu İstanbul’a ait asgari ücret tarifesini sizler ile paylaşacağız. Diğer illerde fiyatlar küçük farklılıklar gösterebilmektedir.

2018 yılı içerisinde pet hayvanlarının muayenesi, aşıları, iç ve dış parazit uygulamaları ve diğer birçok uygulamalarına ait fiyat listesi aşağıda yer almaktadır. Listede yer almayan uygulamalar ile ilgili olarak ise sizler yorum bölümünden bilgi talep edebilirsiniz.

2018 Yılı Veteriner Hekim Ücret Tarifesi

Muayeneler

Kedi Genel Muayene: 100 TL
Köpek Genel Muayene: 100 TL
Kedi Kontrol Muayenesi: 50 TL
Köpek Kontrol Muayenesi: 50 TL
Kedi Acil Durum Muayenesi: 120 TL
Köpek Acil Durum Muayenesi: 120 TL
Kafes Kuşları Muayene: 50 TL
Sürüngen Muayene: 70 TL
Kemirgen Muayene: 50 TL

Aşı ve Antiparaziter Uygulamalar

Kedi Kuduz Aşısı: 65 TL
Kedi Karma Aşı: 75 TL
Kedi Lösemi Aşısı: 75 TL
Kedi FIV Aşısı: 95 TL
Kedi İç Parazit Uygulaması (Oral): 35 TL
Kedi İç Parazit Uygulaması (Enjetabl): 50 TL
Kedi Dış Parazit Uygulaması: 25 TL
Köpek Kuduz Aşısı: 65 TL
Köpek Karma Aşı: 75 TL
Köpek Corona Aşısı: 75 TL
Köpek B.Bronchiseptica Aşısı: 75 TL
Köpek Lyme Aşısı: 95 TL
Köpek İç Parazit Uygulaması (Oral): 35 TL
Köpek İç Parazit Uygulaması (Enjetabl): 50-90 TL
Köpek Dış Parazit Uygulaması: 35 TL

Enjeksiyonlar

Subkutan Enjeksiyon: 35 TL
İntramuskuler Enjeksiyon: 35 TL
İntravenöz Enjeksiyon: 45 TL
Subkonjuktival Enjeksiyon: 50 TL
İntraartiküler Enjeksiyon: 120 TL

Muayene Sonrası Klinik İşlemler

Anal Keselerin Temizlenmesi: 55 TL
Anal Keselerin Temizlenmesi (Lavaj): 120 TL
Korneal Fluoresin Uygulaması: 45 TL
Shirmer Gözyaşı Testi: 45 TL
Karın İçindeki Sıvı Drenajı: 95 TL
Dişi İdrar Yolu Sondası: 85 TL
Erkek İdrar Yolu Sondası: 60 TL
Basit Yara Temizleme: 55 TL
Komplike Yara Temizleme: 145 TL
Pansuman: 50 TL
Kulak Temizleme ve Yıkama: 85 TL
Lavman: 85-130 TL
Hospitalizasyon: 45-60 TL
Gastrik Lavaj: 145 TL
Mide Sondası: 60 TL
Mikroçip Uygulaması: 85 TL
Tırnak Kesme: 40 TL
Ayaktan Yabancı Cisim Çıkarma: 85-255 TL
Burundan Yabancı Cisim Çıkarma: 100-265 TL
Kan Transfüzyonu: 330 TL
Subkutan Sıvı Tedavisi: 35 TL
Anjiokat Uygulama: 35-40 TL

Laboratuvar

Kan Alımı: 45 TL
Kan Glukoz Testi: 35 TL
Kan Serum Biyokimyasal Testi: 40 TL
Kan Sayımı: 85 TL
Eritrosit Sayımı: 50 TL
Lökosit Sayımı: 50 TL
Hematokrit: 45 TL
Total Protein: 40 TL
Trombosit: 40 TL
Formül Lökosit: 50 TL
Dışkı Muayenesi: 60 TL
Dermotofit Testi: 110 TL
Sitolojik Muayene: 50 TL
Deri Kazıntısı Testi: 70 TL
İdrar Muayenesi: 95 TL

Radyografi

Dijital Röntgen: 120 TL
Röntgen: 60-100 TL
MR: 600 TL
Tomografi: 420 TL
Ultrason Muayenesi: 195-350 TL

Cerrahi Uygulamalar

Gaz Anestezi: 120-180 TL
Enjektabl Anestezi: 95-130 TL
Lokal Anestezi: 55 TL
Sedasyon: 95-120 TL
Erkek Kedi Kısırlaştırma: 300 TL
Erkek Köpek Kısırlaştırma: 375-535 TL
Dişi Kedi Kısırlaştırma: 500 TL
Dişi Köpek Kısırlaştırma: 725-1100 TL
Kedi Sezaryan: 660 TL
Köpek Sezaryan: 880-1200 TLZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Sebiha Taş dedi ki:

  Benim terrier köpeğim var. Göz yaşı bezleri dışarı çıktı. Onun için ameliyat olması gerekiyormuş. Bunun fiyatını öğrenebilir miyim?

 2. Caner dedi ki:

  Maşallah, sözde veteriner hayvan dostu, hayvan sever bu fiyatlar ne böyle? Bu memlekette hayvanlar neden ölüyor, neden sahipsiz kalıyor belli oluyor. Biraz insaf hayvan beslemek zengin işi olmamalı…

  1. Cihan dedi ki:

   5 sene tıp fakültesi öğrencisi gibi ders gördükten sonra hak ediyorlar, adamlar da ekmek parasının peşinde. Sanki insan doktorları insanları çok sevdiği için mi doktor oluyor?

   1. Meltem dedi ki:

    Veterinerin hakedişini konuşmuyoruz tabi ki emeğinin karşılığını bulmalı. Öğretmende, hemşirede, mühendiste 4 yıl okuyor; hak ettiğini buluyor mu bilmem. Söz konusu hayvan beslemek zengin işi olmamalı demişler, kesinlikle bu bir lüks değil çünkü; hayvanlarla yetişen çocukların ruh sağlığı bir tık daha güçlü, daha mutlular her eve bir hayvan diyemiyoruz. Bir veterinere maaşımın tümünü bırakmam gerekiyor. Enfeksiyon sebepli 15 günlük tedavi için nasıl baksın herkes… Ya körü körüne veterinersiz bakar bakan yada zengindir dişine dokunmaz.

    İnsanların doktoruna nasıl devlet katkı sağlıyorsa buda öyle olmalı esasında… Büyükbaş, küçükbaş, pet, sokak canlısı düşününce bunlarla iç içe yaşıyoruz. Devlet bunu sağlamalı her ile bir hayvan hastanesi şart! Sağlık ücretsiz olmalı biz dönemin en pahalı sağlık hizmetini kullanıyoruz. En azından hayvanlarımız içinde devletin hastaneleri olmalı. Rahatça, düşünmeden gidip muayenesini, aşısını cüzi miktarlarla karşılayabilmeliyiz.

 3. Hüseyin dedi ki:

  Hayvan doktoru ile insan doktoru bir değil ve 5 sene parası için değil, hayvanları sevdikleri için okuyorlar.

 4. Fatma Şahin dedi ki:

  Biz de yeni bir sokak kedisi sahiplenmiştik, bir veterinerin yanlış bilgilendirmesi ve uygulamaları nedeniyle oğlumuz ağırlaşınca gece çaresiz bir şekilde Arlen Veteriner Kliniği’nin kapısını çaldık. Ollie’mize serum taktılar o gece orada kaldı, zor da olsa kurtarma çabası gösterdiler. Ancak oğlumuz melek oldu. Bu süreçte bizden para almadılar. Buradaki iki genç içleri sevgi dolu gençler, bizi ikinci deneyimimize yüreklendirdi. Şimdi Feliks’imizin tüm rutinlerini gönül rahatlığı ile onların takibinde. İyi ki onlarla tanıştık, tüm veterinerleri genelleme yapmayın. Teşekkürler.

  1. Tuğçe dedi ki:

   Ya evet benim ve diğer insanların hayvanları tedavi ettirmek için dünyaları ödemesinden belli. Dışarıda bir sürü hayvan var tedavi edilmeyi bekleyen al iki hayvan götür bakalım veterinere kaç para ödüyorsun. İki sokaktan bulduğum hasta öksüz yavru için toplamda 600 lira ödedim. Herkesin bütçesi farklı hadi ben yapabildim. Ya diğer insanlar ne olacak. Bir hastane şart daha makul fiyatlarla çalışacak ve daha çok cana ulaşacak. Severek okumuşlardır belki ama çoğunun nihai sonuçta iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. İnanılmaz derecede pahalılar. Bir cana değmez mi değer tabi ama karşılayabilene ki oda bir yere kadar yetişir o kadar can var el bekleyen…

   1. Zahide dedi ki:

    Tuğçe Hanım, düşüncelerinize aynen katılıyorum. Bende yaşadığım bölgede yıllardır sokak canlarını gönüllü olarak beslemekteyim. Üstüne üstlük kış aylarında sahil yollarında aç kalan canlar için hafta sonları yollara düşüyorum onları elimden geldiğince besleyebilmek için. Tek başıma. Hiçbir destek olmaksızın. 3 tane kör kedi var. Sokaklardan alınıp evdeler. En son 6 temmuz gecesi caddede araba çarpmış bir yavru kediyi aldım. Yol ortasından. Almasan bir başka araç gelip ezecekti. Fakat o yavrucak nefes almaktaydı, ölmemiş, aldım. Gecenin bir vakti 7/24 bir veterinere gittim. Kapısından içeri girip çıkmam daha o gece 300 TL’ye mal oldu. Ertesi gün sokak canlarına indirim yapan bir başka veteriner buldum. 10 gün tedaviye gidip-geldim. Yıllık iznimi yollarda geçirdim. Bir cana yardım için. Halen uğraşıyorum ve şuana kadar 750 TL masrafım oldu. Hadi buna ödeyebildim. Başka diğer masrafları kısarak. Fakat nereye kadar? Çok yalnızız ve sokak canları çok zor durumda.

 5. Burak K. dedi ki:

  8 yıllık dişi köpek sahibiyim sırf şu veteriner fiyatları yüzünden bir veteriner kadar bilgiye sahip oldum. Bu kadar acımasız nasıl olunabiliyor. İlkokuldan beri kendi harçlığımla köpek büyütmeye çalışıyorum. Yeri geliyor doktora götürmem gerek artık diyorum ve bütün haftamın yemek harçlığını bir muayene veriyorum kaldı ki çoğunun pek bir şeyden anladığı da yok. Benim gözüm kesiyor anlayabiliyorum ayağına diken batmış üstüne basamıyor ama veteriner 50 TL almak için kas gevşetici vuruyor köpeğe.

 6. Okan dedi ki:

  Yavru terrier cinsi köpek aldım eve geleli 1 hafta anca oldu. Köpek şu an diş çıkarıyor ama çok fazla halsiz, yemek yemiyor ve kusuyor. Dışkısında kana rastlamadım ve dışkısı da zaten tam ishal gibi değil ama cıvık. Ne yapabilirim? Veterinere gidecek param yok, öğrenciyim lütfen bilenler yardım edebilir mi? O yerde hareketsizce yattıkça benim içim acıyor.

  1. Onur dedi ki:

   Her türlü marketten bulabileceğiniz uygun fiyatlı yaş mama ile 20-25 gün arası beslenmesini gerçekleştirin. Eczanelerden yaptırabileceğiniz gliserin iode adı verilen çözeltiden satın alıp günde 2 kez dişlerine damlalıkla sıkın. Geçene kadar devam edin herhangi bir zararı olmaz, her hangi bir ağız kokusu duyduğunuzda diş dökme döneminde ağız içi yaralanma ve iltihaplarda kullanabilirsiniz.

 7. Şeyma dedi ki:

  Kedimiz pencereden düştü ve dışkısında kan vardı. Veterinere götürdük ve iç kanama önlemek için iğne yaptı, röntgen çekilecek ve 1 gün yoğun bakımda duracak, sadece bunlar için 750 lira aldı. İç kanamanın önlenmesi için 3 gün toplamda 6 kez iğne olması gerektiğini söyleyip sorumluluğu bize bıraktı. Daha önce başına bu gelen var mı? 3 gün iğneyi olması gerekiyor mu?

 8. Sena dedi ki:

  Merhabalar! Sokakta bir kedi buldum ve 1 aylık tahminim. Sürekli ishal. İç paraziti olduğunu gördüm fakat 1 aylık olduğu için aşı yaptıramıyorum. Strath şurup alacağım eczaneden, 0.2-0.3 cc vereceğim ama bunu günde kaç kere ve ne kadar süre tekrarlayacağım? Başka önerileriniz var mı? Uygulamam doğru mu?

 9. Dilek Kara dedi ki:

  Veterinerlikte normal hastane gibi hastane kurulup doktorlar gibi devlete bağlı çalışmalı bence. Sokak hayvanları için belediyelerin veterinerlik bölümleri yeterli olmuyor. Bizlerde o kadar parayı karşılayamayacağımız için telef oluyor hayvanlar, hastalıklar yayılıyor.

 10. Ali Şipşirin dedi ki:

  Öyle bir ülkeyiz ki, paran yoksa hayvan bile sevemiyorsun, ne acı bir durum.

 11. Emine dedi ki:

  Veterinerler çoğaltılmalı, hayvan hastanesi açsın devlet… Lütfen birileri duysun artık sesimizi…

 12. Akif dedi ki:

  Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyordum ama artık vazgeçtim. Eğer köpek hastalanırsa bu masrafları normal gelirli bir aile karşılayamayabilir.

 13. Havva Karakaş dedi ki:

  Gerçekten veteriner fiyatları yüksek, en azından bizim veterinerin… Kedimi kısırlaştırmak istiyordum 450 TL fiyat verdi. İnsanların hayvan sahiplenmemesinde en önemli sorun bu bence. Bakımları kolay ama aşı ve diğer sağlık sorunları oldukça pahalı.

BİR YORUM YAZ