Küçük Köpek Irkları (Minyatür Köpek Irkları)

Bilindiği gibi köpeklerin ırklara göre boyutları çok farklılık göstermektedir. Bu nedenle köpekleri küçük boy köpek ırkları, orta boy köpek ırkları ve büyük boy köpek ırkları olarak sınıflandırabiliriz. Bu konumuzda sizlere küçük ırk köpeklerin arasında minyatür ırk olarak da bilinen köpek ırkları hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Aşağıda saydığımız ırkların ortalama vücut ağırlıkları 1 ile 6 kg arasında değişmektedir. Özellikle küçük ırk köpek sahibi olmak isteyenler aşağıdaki ırklarından kendilerine uygun olanı seçebilirler.

King Charles Spaniel: Kökeni İngiltere olan bir köpek ırkıdır. Ortalama boyları 30-35 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise yetişkin bir köpek için 5-6 kg’dır. Sosyal, oyuncu ve uyumlu bir köpek ırkıdır. Ortalama yaşam süreleri ise 9-13 yıldır.

Chihuahua: Bu ırkın kökeni hakkında çeşitli görüşler vardır. Genel kanıya göre Meksika’daki Toltek bölgesinde beslenen küçük bir köpek ırkı olan Techichi’den türediği sanılmaktadır. Bazı görüşlere göre ise kökeni Çin’dir. Dünya’nın en küçük köpek ırklarından birisidir. Ortalama boyları 15-22 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 1-3 kg’dır. Yaşam süreleri ise 13-20 yıl arasında değişmektedir.

Japon Chin: Adından anlaşılacağı üzere Japonya kökenli bir köpek ırkıdır. Genel olarak dış görünüşüne baktığımızda burunları kısa, gözleri iri, uzun tüyleri beyaz üstüne siyahtır. Ortalama boyları 16-25 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 25-15 yıl kadardır. Oldukça sadık ve zeki bir ırkdır.

Maltese Terrier: Neredeyse 3000 yıl önce Malta adasında üretilmiştir. Oyuncu, uysal, zeki ve aktif bir köpek ırkıdır. Ortalama boyları 20-24 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 3-4 kg’dır. Yaşam süreleri yaklaşık 12-15 yıldır.

Pomeranian: Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesinden ismini almıştır. Oldukça popüler olan “Boo” köpeği bu ırktandır. Birçok kişiye göre en sevimli köpek ırklarından birisi olarak görülmektedir. Ortalama boyları 18-21 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 2-4 kg’dır. Yaşam süreleri 12 ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Affenpinscher: Bir süs köpeği olan affenpinscher; Almanca’da maymun anlamına gelmektedir. Oyuncu, meraklı ve aynı zamanda inatçı bir köpek ırkıdır. Ortalama boyları 24-30 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 3-6 kg’dır. Yaşam süreleri 12 ile 14 yıl arasında değişmektedir.

Yorkshire Terrier: Minyatür köpek denildiğinde akla ilk gelen ırklardan birisidir. İngiltere kökenli bir köpek ırkıdır ve tüm Dünya’da bilinmektedir. Ortalama boyları 15-18 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 2-3 kg’dır. Yaşam sürelerine baktığımızda 12 ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Bichon Frise: Kökeni hakkında çeşitli teoriler vardır. Kanada, Fransa, İspanya ve Kanarya Adaları ırkın geliştiği ülkeler arasında yer almaktadır. Oldukça sevecen, neşeli, oyuncu ve nazik bir köpek ırkıdır. Ortalama boyları 23-30 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 3-5 kilogramdır. Yaşam süreleri genel olarak 12-15 yıl arasında değişmektedir.

Brüksel Griffonu: Kökeni Belçika olan bir köpek ırkıdır. Pug, griffon, affenpincher, schnauzer ve yorkshire ırklarının melezlenmesi ile elde edilmiştir. Yüzünde yer alan uzun tüyler köpeğe ayrı bir hava vermektedir. Ortalama boyları 20-25 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 3-5 kilogramdır. Yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir.

Çin Creste Köpeği: Kökeni çok eski dönemlerde Çin’e dayanmaktadır. En büyük özelliklerinden birisi vücudunun tüysüz olmasıdır. Vücudu tüysüz, ayakları ve kuyruğu tüylüdür. Ortalama boyları 23-32 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 2-5 kg’dır. İyi huylu ve sevecen bir köpek ırkıdır. Ortalama yaşam süreleri 13-15 yıldır.

Minyatür Pinscher: Kökeni Almanya’dır. Cesur ve sahibine bağlı bir ırktır. Ortalama boyları 23-30 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 3-5 kg’dır. En çok bilinen minyatür köpek ırkları arasında yer almaktadır. Ortalama yaşam süreleri 12-14 yıl kadardır.

Norfolk Terrier: Kökeni İngiltere olan bir köpek ırkıdır. Neşeli, canlı, zeki ve oyuncu bir ırktır. Ortalama boyları 23-25 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 4-6 kilogramdır. Yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Pappilon: Fransa kökenli bir ırktır. Enerjik, zeki ve dost canlısı bir köpek ırkıdır. Ortalama boyları 20-28 cm, ortalama canlı ağırlıkları 3-4 kilogramdır. Yaşam süreleri 13-15 yıl kadardır.

Pekingese: Minyatür köpek ırkları arasında en çok bilinenler arasında yer almaktadır. Çin kökenli olan bu ırk; kısa boylu, uzun tüylü, basık yüzlüdür. Ortalama boyları 15 ile 23 cm arasında değişmektedir. Erişkin köpeklerin canlı ağırlıkları 3-6 kg kadardır. Ortalama yaşam süreleri ise 12-15 yıl civarındadır.

Silky Terrier: Kökeni Avustralya olan bir köpek ırkıdır. 1800’lü yıllarda skye, cairn, yorkshire ve avustralya terrier ırklarından üretilmiştir. Ortalama boyları 22-26 cm, ortalama canlı ağırlıkları 5-4 kg’dır. Yaşam süreleri 11-14 yıl arasında değişmektedir.

Avustralya Terrier: Adından anlaşılacağı üzere kökeni Avustralya’dır. Oldukça sevimli ve zeki bir ırktır. Ortalama boyları 22-28 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 5-6 kilogramdır. Yaşam süreleri 14 yıl kadardır.

İtalyan Tazısı: Kökeni İtalya’dır. Dış görünüş bakımından İngiltere tazısının minyatür versiyonu diyebiliriz. Ortalama boyları 33-38 cm, ortalama canlı ağırlıkları 3-6 kilogramdır. Yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişmektedir.

Norwich Terrier: İngiltere kökenli bir köpek ırkıdır. Eğitimi oldukça kolay fakat süreklilik istemektedir. Ortalama boyları 24-26 cm, ortalama canlı ağırlıkları 5-6 kg’dır. Yaşam süreleri 12-14 yıl civarındadır.

Minyatür Schnauzer: Almanya kökenli, çocuklarla, köpeklerle ve diğer ev hayvanları ile iyi anlaşan bir ırktır. Boyları 29-35 cm, canlı ağırlıkları ise 5-6 kg’dır. Biraz daha iri olanlar olabilmektedir. Ortalama 12-15 yıl yaşarlar.

Bichon Havanese: Kökeni Küba olan bir köpek ırkıdır. Kibar, sadık,ailesine çok bağlı ve çocuklarla arası çok iyi olan bir ırktır. Ortalama boyları 23-27 cm, ortalama ağırlıkları 4-6 kilogramdır. Yaşam süreleri yaklaşık 15 yıldır.

Border Terrier: Kökeni 1700’lü yıllara dayanmaktadır ve İngiltere’nin İskoçya sınırlarıdır.Ortalama boyları 28-40 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 5-6 kg’dır. İtaatkar,zeki, cesur ve sakin bir ırktır. Yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır.

Cairn Terrier: Kökeni İskoçya olan bir köpek ırkıdır. 1930’lu yılların başında popüler olmaya başlayan bu ırk, ilk kez 1500’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Ortalama boyları 23-30 cm, ortalama canlı ağırlıkları ise 6 kilogramdır. Yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişmektedir.

Lhasa Apso: Tibet kökenli bir köpek ırkıdır. Bu ırk yerlere uzanan düz, sık ve gösterişli bir kürke sahiptir. Genellikler altın sarısı, krem ve bal rengindedir. Ortalama boyları 23-28 cm, ağırlıkları ise 5-6 kilogramdır. Yaşam süreleri 12-14 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu