VetBilgi

Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri


Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri

Karın, göğüs ile pelvis arasında yer alan ve önemli organlara ev sahipliği yapan bir bölümdür. Burada mide, karaciğer, bağırsaklar, dalak, böbrek, idrar kesesi, pankreas gibi birçok organ ve doku bulunur. Bu bölgedeki şişliğin yani karın şişliğinin birçok nedeni de söz konusudur. Çünkü bu bölge birçok doku ve organa ev sahipliği yapar.

Kedilerde yavruluk döneminden itibaren hemen hemen her yaşta birçok nedene bağlı olarak karın şişliği meydana gelebilir. Sizlere bu konumuzda karın şişliğine neden olabilecek önemli faktörleri sıralayacağız. Tabi ki bizim verdiklerimiz dışında çok daha farklı nedenler bu şişliğin sebebi olabilir. Bunu da unutmamak gerekir.

Parazitler: Özellikle bağırsak parazitleri yavru kedilerde karın şişliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Yetişkin kedilerde de bazı bağırsak solucanlarının doğrudan veya dolaylı etkileri sonucunda abdominal şişkinlik görülür.

Beslenme Kaynaklı Bağırsak Gazları: Beslenmeye bağlı olarak şekillenen bağırsak gazları abdomende şişliğe neden olabilir. Önemli nedenlerden birisidir. Her yaştaki kedilerde görülebilir. Farklı bir yiyecek verildikten sonra şekillenen karın şişliği çok büyük ihtimalle bağırsak gazlarından kaynaklıdır.

Asites: Aslında genel bir tabir olan asitesinde çok faklı onlarca nedeni vardır. Asites kısaca karın boşluğunda sıvı birikmesi anlamına gelmektedir. Karın boşluğunda biriken sıvı bu bölgede şişliğe sebep olur. Bunun nedenlerini ayrı bir konu olarak işleyeceğiz.

FIP: FİP, feline infeksiyoz peritonitis’dir. Kedilerin önemli viral hastalıklarından birisidir. En önemli belirtilerinden birisi karın bölgesinde şişliktir.

Cushing Sendromu: Endokrin sistem ile ilgili bir sorundur. Cushing sendromu olan kedilerde karında şişlik görülebilir.

Abdominal Bölgedeki Tümörler: Bu bölgede yer alan organ ve dokuların tümörleri şişliğe neden olabilir. Mide, bağırsaklar, karaciğer, dalak ve diğer organ ile doku tümörlerinin bir belirtisi olarak karında şişlik görmemiz muhtemeldir.

Sindirim Sistemi Tıkanıklıkları: Sindirim sisteminde yer alan mide ve bağırsaklardaki her türlü tıkanıklık karında şişlik olarak karşımıza çıkar. Tıkanıklığın nedeni yabancı cisimler, tümörler, bağırsak düğümlenmesi veya farklı birşey olabilir. Fakat genelde biriken gaz ve içerik nedeni ile bir şişlik görülür.

Kabızlık: Kedilerde kabızlık nedeni olarak birçok faktör sayabiliriz. Kabızlık durumunda dışkı vücutta kaldığından karında bir şişlik ortaya çıkar.

Pyometra: Önemli bir dişi genital sistem hastalığıdır. Rahim iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pyometra şekillenen kedilerde rahim normale göre çok fazla büyüdüğünden karında şişlik görülmesi de muhtemeldir.

Üriner Sitem Hastalıkları: Üriner sistem enfeksiyonlarında genelde idrar atılımında bir sıkıntı olduğundan idrar kesesinde şişme ve dolayısı ile karında şişme meydana gelebilir. Yine idrar kesesi ve üretra taşlarında da aynı nedenden dolayı karın şişliği şekillenebilir.

Obezite: Karında şişliğin nedeni obezite kaynaklı olabilir. Fakat bu durumda obezitenin nedenini araştırmak daha doğru olacaktır.

Gebelik: Belkide karında şişliğin en sevindirici nedeni gebeliktir. Özellikle gebeliğin 2. yarısından itibaren karında şişkinlik kendisini belli etmeye başlar.

Nedeni Ortaya Koyma

Yukarıda saydığımız nedenler ile beraber birçok farklı neden karında şişliğe sebebiyet verebilir. Nedeni ortaya çıkarmak için; anamnez, klinik belirtiler, klinik bulgular ve yardımcı tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Bu anlamda veteriner hekim gerekli kararı verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Dilara dedi ki:

  Kedimin 2 gündür karnında bir şişlik hissediyorum. Bunun sebebi 2-3 gündür onu süt ile beslemem olabilir mi?

  1. Hylle dedi ki:

   Kedi sütle mi beslenir?

   1. Dicle dedi ki:

    Kesinlikle, sakın kediye süt vermeyin, vereceksenizde laktozsuz verin. Bende kedimde aynı şeyi yaşadım.

 2. Zeynep Çoban dedi ki:

  Kedimizin sol alt karın bölgesinde yaklaşık üç haftadır şişlik vardı. Sürekli o bölgeyi yakaladığı için geçen haftadan beri tüy dökülmesi oldu ve küçük delik şeklinde bir iki yara oluştu. Deride incelme olduğu için mi yoksa sokak kedisiyle yaptığı kavga sonrası da olabilir yaklaşık iki santimlik tırnak yırtığına benzer kanama olmayan yara oluştu, son beş gündür, kapanmaya başladı ama endişeliyim sürdüğümüz hiçbir şeyi kabul etmiyor, sürekli yalıyor, iştahı iyi, çocuklar nedeniyle eve alamıyoruz. Balkonda bakıyoruz. Bulaşıcı bir hastalık olma ihtimali var mı?

 3. Erdal Akan dedi ki:

  Kedimin karnı şiş ve kabız. Ne yapmam gerek? Acil bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Yeliz Yelok dedi ki:

  Köpeğim 3 gündür tuvalet yapamıyor. Karnı şişti, iki arka ayağını üstünde yani popo üstünde oturuyor. Canı yanıyor farkındayım. Karnıda şişti, ağrısı var. Şırıngayla zeytinyağı verdim. Ertesi gün su ile karıştırıp süt verdim. Bunlar bir işe yaramadı. Ne yapmam lazım? Lütfen yardımcı olun.

 5. Sinem dedi ki:

  Yeliz hanım köpeğiniz çişini yapamadığı için idrar kesesi dolmuş. Karnı o yüzden şiş, eğer boşaltılmazsa ölür. Acilen veterinere gidin.

 6. Sinem dedi ki:

  Eğer kaka ise lavman yapılması gerekir. Poşet falan yutmuş olabilir. Bağırsaklarda sorun vardır. Acilen veterinere gitmezseniz sonu kötü olur.

 7. Beyza dedi ki:

  Kedim yaklaşık 5-6 aylık, onu 4 ay önce sokakta bulduk. Zayıftı, annesi yoktu ve tek gözü sakattı. Bizde eve aldık. Son zamanlarda gözüme çok çarpan bir şişlik var karnında. Fazla şiş ve yaşıtlarından sanki biraz daha küçük boyutu.

 8. Ebru dedi ki:

  Kedimin karnı şişti ve çok sert. İdrarını çok az yapıyor ve çok az bir kan gibi pembelik var idrarında. Ne olabilir?

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, muhtemelen karındaki şişlik idrar kesesinden kaynaklıdır. İdrarını tam olarak yapamadığından olabilir. Bu üriner sistem enfeksiyonları, taşlar ve tümörlerden kaynaklı olabilir. Çok ama çok acil muayene ve tedavi edilmesi gerekir.

   1. Tuğba dedi ki:

    10 aylık kedim ilk kez doğum yaptı. Bir tane doğurdu, 1 tane doğan yavrudan sonra 9 saat geçti, karnı hala şiş… Acaba tekrar doğum olur mu? Yavrular karnında ölmüş müdür ya da karnındaki şişliğin sebebi başka bir şey olabilir mi? Yardım ederseniz sevinirim.

 9. Yaren dedi ki:

  Kedim dişi, karnı şiş ve çok sert hamile olduğunu düşünüyoruz ama çiftleştirmedik bir kediyle. Balkonda görmüştüm, üç ay oldu neredeyse, doğurması lazımdı hamile olsaydı. Gün içinde sürekli halsiz yatıyor ve bazen heyecanlanır gibi anlamsız hareketler yapıyor. Memeleride şişti. Ne olduğuna anlam veremiyoruz, ne olabilir?

  1. Bulut dedi ki:

   Yaren hanım merhaba, aynı sorun benim kedimde de var. Siz de sonuç nasıl oldu? Doğum mu yaptı yoksa bir rahatsızlık mı çıktı?

   1. Buse dedi ki:

    Bazen doğum yapmayı başaramayıp karnında yavruları ölüyor. Acil bir şekilde veteriner hekiminize danışın.

 10. Alara dedi ki:

  Kedimin karnı şiş daha yeni fark ediyorum. Ne yapmalıyım? Ne problemi olduğunu bilmiyorum. Karnına dokununca miyavlıyor ve bana kızıyor.

 11. Junky dedi ki:

  Kedim çok halsiz sürekli yatıyor. Sadece yemek, su gibi ihtiyaçları için hareket ediyor, beceriksiz adım atıyor, zıplayamıyor, karnında da şişlik var. Problemi nedir bilen var mı? 3 gündür evde, sokaktan buldum 2.5-3 aylık falan, iç parazit aşısını bulduğum gün yaptırdım.

  1. Nazlı dedi ki:

   Paraziti olabilir, bebeklerde genelde solucan falan oluyormuş. Bence veterinere götürüp iç ve dış parazit yaptır.

  2. Rabia Keskin dedi ki:

   Karnı şiş ise kabız olabilir. Tuvaletini yapamıyordur 1-2 çay kaşığı zeytinyağı verirseniz düzelir.

 12. Gökhan dedi ki:

  Kedimizin karın kısmında delik oluştu. Kurşun kalem başı kadar. Ne sebep olabilir?

 13. Pınar dedi ki:

  Merhaba, kedimde daha önceden fıtık teşhisi konulmuştu. Kuyruk altı kısımda mütemadiyen şişen ve iltihap aktıktan sonra düzelen bir şişlik oluyordu. Veteriner idrar yolu fıtığı demişti ancak zaten yaşı büyük ve doğuştan spastik felçli olduğu için ameliyatı kaldıramayabilir dendi. Bir müddet sonra kuyruk altındaki şişlik görülmedi ancak şimdi de karnı şiş… Yattığı zaman yan karın kısmında kitle gibi bir sertlik oluyor. Tuvalete çıkıyor, kakasını yaptıktan sonra biraz daha iniyor ama kakası da bazen jelimsi bir sıvıyla gelebiliyor. İltihap olmuş olabilir mi? 14 yaşında ve ameliyat ettirmek istemiyorum, başka nasıl bir tedavi yapılabilir?

 14. Funda dedi ki:

  Ya kedimde şu an sancı var. Göbeğini yere sürüp duruyor. Bağırıyor sürekli, kuyruk havada, popo havada, göbek yerde gergin bir şekilde durup sürekli bağırıp duruyor. Sabah kabızlıktan şüphelendim ama bir miktar kakasını yaptı. Ne olabilir?

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Anlattıklarınıza göre eğer başka bir sorunu yoksa ve kediniz dişi ise kızgınlıktan kaynaklı bu hareketleri görüyor olabilirsiniz. Mevsim olarak kedilerin kızgınlık gösterdikleri mevsimlere geldik.

   1. Hayrettin Anıl dedi ki:

    Bizimde kedimiz 1,5 ay önce doğum yaptı. Alt karın bölgesinde kare seklinde kitle var. Daha önce oldu ama bu sefer biraz daha büyük, dokundurmuyor neden acaba?

  2. Hayrettin Anıl dedi ki:

   Kediniz dişi mi? Bizimkide aynısını yaptı, çiftleşmek istiyormuş.

 15. Karakaş Kızıl dedi ki:

  Merhaba, kedim bir kaç haftadır çok hareketsiz, iştahsız, mecbur kalmadıkça hareket etmiyor. Bir kaç gündür karnı çok şişti, bir yaşında, erkek veterinere gittik FIP olabilir dedi ve sadece bir kutu Bio Felilysine verdi. Ama sizce yeterli mi, benim yapabileceğim başka bir şey var mı? Gümüş suyu versem yada izotonik serum? Lütfen bana yardımcı olun.

 16. Gökhan dedi ki:

  14 yıllık bir kedimiz var. 1 aydır karnı yavaş yavaş şişti, 1 haftadır da iyice şişti. Gebe gibi ama değil, kısır bir kedi çünkü, 14 yıldır yavrulamadı. Hareketleri yavaşladı arada bir kakasını bahçede yapıyor. Banvit veriyorduk, 1 yemeye bir paket Banvit yiyen kedi 2 dilim yemeye başladı. Hayvan barınağını aradık çıkan olmadı.

 17. Ferhat dedi ki:

  Tekir kedim var. 4-5 yaşında karnında hafif şişlik var. Dokununca çok agresif oluyor. Nedeni nedir, nasıl geçer?

 18. Sedefhan dedi ki:

  Bahçede beslediğim kedimin karnında 1 haftadır şişlik var. Mama yiyor, hemen tuvaletini yapıyor arkadan ama idrar yapıyor, toprağı eşeliyor tuvaletini yapamıyor. Karnındaki şişliğin sebebi nedir?

 19. Zehra dedi ki:

  Merhabalar kedimiz doğum yapalı bir haftayı geçti. Karnı hala şiş ve doğum yapmadan önceki hareketlerini tekrarlıyor. Yorganların içine girmek sürekli sevgi istemek ve sancı çekerken yaptığı gibi etrafı tırmıklamak gibi. Bunun sebebi ne olabilir?

BİR YORUM YAZ