Balıklarda Solungaçların Parazit Enfeksiyonları

Dış parazitler balıklarda çeşitli bölgelere yerleşebiliyor olsa da özellikle solungaçlar ilk duraklarından birisidir. Bir balığın solungaçlarını enfekte ederek bu organlarda çeşitli hastalıklara ve sorunlara neden olan birçok parazit türü vardır. Balıklarda solungaçlara yerleşerek enfekte eden ve balıklarda çeşitli problemler oluşturan başlıca parazit türleri olarak Dactylogyrus ve Neobenedenia türlerini sayabiliriz. Bu parazitlerin etkisi ile özellikle akvaryumda beslenen balıklar solgunlaşır ve nefes almakta güçlük çeker. İlerleyen süreçlerde ise belirtiler daha da şiddetlenerek ölümlere sebebiyet verebilir.

Bu konumuzda sizlere balıklarda en sık gördüğümüz solungaç parazitlerinden olan Dactylogyrus ve Neobenedenia türleri hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Balıklarda Dactylogyrus Enfeksiyonu

Dactylogyrus türü en çok koi, discus ve japon balıklarında görülmektedir. En çok bu türleri etkileyen parazit, mikroskop altında küçük bir solucan gibi görülür ve solungaçlara yerleşir. Bu parazit türü ile enfekte olan balıklarda görülen belirtiler arasında solunumda zorlanma, solungaç renklerinde solma ve genel olarak solgunlaşma görülür. Aynı zamanda Dactylogyrus ile enfekte olan bir balık, çevresindeki nesnelere sürtünerek paraziti gidermeye çalışacaktır. Bu nedenle balıkları kayalara ve akvaryum içerisindeki nesnelere sürtünürken görebilirsiniz.

Balıklarda Dactylogyrus Enfeksiyonu Belirtileri

  • Solunumda zorlanma
  • Genel olarak renkte solma ve matlaşma
  • Solungaçların renginde solma
  • Solungaçlarda lezyonlar
  • Kaşınma
  • Çevreye sürtünme

Balıklarda Neobenedenia Enfeksiyonu

Neobenedenia, tuzlu su balıklarını etkileyen ve bu balıklarda solungaçlarını yok ederek solunum problemlerine yol açan büyük bir parazittir. Bu enfeksiyon balıklarda oldukça şiddetli seyretmektedir. Ne yazık ki, bir Neobenedenia enfeksiyonu genellikle balıklar için ölümcül hale gelir.

Balıklarda Neobenedenia Enfeksiyonu Belirtileri

  • Solunumda zorlanma
  • Solungaçlarda ciddi problemler ve erime
  • Solungaç ve deride lezyonlar
  • Ani ölümler

Balıklarda Solungaçların Parazitleri Tedavisi

Tedavide ilk olarak etkilenen balıkları karantinaya almanız gerekmektedir. Karantinaya alınan balıkların fiziksel temizliği yapılmalı ve çevresi iyice temizlenmelidir. Sonrasında ise tankın, akvaryumun veya balık havuzunun suyu değiştirilmelidir. İlaç olarak ise çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu parazitler ile enfekte olan balıklar için kullanılan başlıca ilaçlar ise formalin ve prazikuantel ilaçlarıdır. Fakat bu ilaçların kullanımı konusunda veteriner hekimden bilgi almalı ve veteriner hekimin önereceği doz ve şekilde kullanmalısınız. Bu ilaçlar uygun ve doğru bir şekilde kullanıldığında tüm parazitleri, yumurtalarını ve larvalarını öldürecektir.

Bu ve diğer parazit enfeksiyonları balıklarda oldukça sık görülmektedir. Bu tarz enfeksiyonların önüne geçmek ve balıkların sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmeleri için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Balığın ve balığın yaşadığı ortamın çevresini temiz ve bakımlı tutmak parazitli suyun önlenmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu