Guinea Piglerde Saldırganlık ve Isırma

Tüm canlılarda olduğu gibi guinea piglerdede farklı davranış problemleri görülebilmektedir. Bu canlılar kemirgenler sınıfında yer alan ve uzun süredir evcil olarak insanlar ile beraber yaşayan canlılardır. Genellikle sakin olsalar bile bazen saldırganlık ve ısırma gibi farklı davranış problemleri değişik nedenler ile ortaya çıkabilir.

Guinea Piglerde Saldırganlık

Guinea pigler aslında oldukça sakin ve genel olarak insanlar ile iyi anlaşan canlılardır. Fakat her canlının psikolojisi farklı nedenlerden dolayı anlık değişkenlik gösterebilir. Her ne kadar genelde sakin olsalarda guinea piglerde bazen saldırganlaşabilir. Guinea pig sinirli ve saldırgan olduğunu anlamak kolaydır. Bu hayvanlar eğer dişlerini gıcırdatıyor ise sinirli ve her an saldırabilir demektir. Bu nadir görülen bir durumdur. Fakat eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız olabildiğince uzak durmak ve guinea pigin bir süre sakinleşmesini beklemek en doğrusudur. Saldırgan olduklarında aynı zamanda boyun bölgesindeki tüylerde kabarır.

Aslında guinea pigler bu tarz davranışları genellikle korktuklarında sergiler. Her canlı farklı yöntemler ile kendisini savunmak ister. Guinea pigler korktuklarında bu şekilde bir saldırganlık eğilimi göstererek kendisini koruma içgüdüsü ile davranır. Bununla beraber farklı nedenler ile üzüntü yaşayan ve bunalımda olan guinea piglerde saldırgan davranış gösterebilir. Yer değişikliği, yanından birisinin ayrılması veya yeni birisinin gelmesi, kafes değişikliği gibi nedenler bu davranışa sebebiyet verebilir.

Guinea Piglerde Isırma

Bu durumda nadir görülen bir durumdur. Genellikle genç guinea piglerde bu tarz davranışlar görülür. Bu davranışın farklı sebepleri olabilir. İletişim amacı ile, kendini korumak için veya bir acı hissettiğinde guinea pigler ısırma ile karşılık verebilir.

Guinea pigler genellikle elle tutulduğu esnada ısırırlar. Bunun en büyük nedeni yanlış tutma şekli sonucunda verilen acıdır. Elle doğru tutulmayan ve acı hisseden guinea pig ısırabilir. Yine kendisini güvende hissetmediği anda veya korktuğundada ısırma davranışı görülebilir. Diğer bir neden ise iletişim isteğidir. Özellikle az ilgi gösterdiğinizde dikkat çekmek amacı ile ısırabilir.

Guinea pigler sıkıntıya çok fazla gelemez. Bu nedenle uzun süre elde tutulması doğru değildir. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalan guinea pig bir süre sonra sıkılacak ve ısırma gibi davranışlar sergileyebilecektir. Sıkılan guinea pig aynı zamanda inleme tarzında seslerde çıkarır. Bu şekilde sıkıldığını anlayabilirsiniz.

Isırmasının diğer sebeplerinden bazıları; el ile beslerken böyle bir durum söz konusu olabilir. Eğer bir hastalığı veya rahatsızlığı varsa ve acı çekiyorsa bu şekilde bir davranış sergileyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu