Mandalina Balığı (Mandarin Balığı) Hakkında Bilgi

Bu balık türü ülkemizde “mandalina balığı” veya “mandarin balığı” olarak bilinmektedir. Latince ismi Synchiropus splendidus’dur. Callionymidae familyasında yer alır. Tuzlu su (deniz) akvaryumlarının en renkli canlıları arasında yer alır. Anavatanı Batı Pasifik’tir. Doğal yaşam alanlarının dışına fazla çıkmazlar, yavaş hareket ederler, deniz dibinde beslenirler. Akvaryumlarda ise özellikle beslenme anlamında biraz zorluk çıkardığından profesyonel kişilerin tercih etmesini daha doğru olacaktır. Akvaryumların en uysal balıkları arasında yer almaktadır.

Beslenme

Beslenmesi akvaryumlarda sıkıntılı bir balık türüdür. Çünkü bu konuda seçicidir. Podlar ile beslenirler. Fakat akvaryum içerisinde podları besin olarak tercih eden başka ortakların bulunması bu balığı biraz sıkıntıya sokar. Bu nedenle rakip olarak balık tutmamak gerekir. Aynı zamanda akvaryum içerisinde yer alan podların rahatlıkla çoğalması amacı ile bol canlı kaya varlığı akvaryumlarda iyi olacaktır. Ya da refugium bulundurulmalıdır.

Bakımı

Akvaryumların oturmuş olması ve biyolojik döngüsünün sağlam olması balığın sağlığı ve yaşaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle podlar gibi canlıların döngüsü oturmuş akvaryumlara mandarin balıkları konulmalıdır. Akvaryumlarda tuzluluk oranı 1.023 olmalıdır. İdeal pH değeri 8.2, ideal su sıcaklığı ise 24-26 derece olmalıdır.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Erkeklerde sırt kısmında diken şeklindeki uzantı daha belirgindir. Aynı zamanda erkekler daha büyük ve renklidir. Dişi ve erkek mandarin balığı kurdan sonra yumurtalarını dökerler. Yumurta döküldükten sonra balıklar yumurtalar ile ilgilenmezler. Bu nedenle yumurtalarında ayrılması gerekir. Yaklaşık olarak 18 içerisinde bunlar larva haline gelir. Yaklaşık 15 gün sonra ise kumda gezer hale gelirler.

Fiyat: Ortalama satış fiyatları 100-150 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu