Cerenia Enjeksiyonluk Çözelti

Cerenia; başta köpeklerde kullanımı olan ve kedilerde de kullanılabilen antiemetik özelliğe sahip bir ilaçtır. Kusmanın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir. Cerenia maropitant etkan maddesini içermektedir. Ürün, Pfizer firması tarafından üretilmektedir. Köpeklerde ve kedilerde kusmanın tedavisi ve kusmaya neden olabilecek durumlar öncesinde kusmanın önlenmesi amacı kullanabileceğiniz uygun bir ilaçtır. Cerenia’ya ait prospektüs bilgileri aşağıda yer almaktadır.

VetBilgi İlaç Kimliği
İlaç Adı: Cerenia
Farmasötik Şekli: Enjeksiyonluk Çözelti
İlaç Grubu: Antiemetikler
Etken Madde: Maropitant Sitrat Monohidrat
Üretici Firma: Pfizer

Prospektüs Bilgileri

FORMÜLASYONU

Her ml içerisinde 10 mg maropitant sitrat monohidrat halinde maropitant ve koruyucu madde olarak 3,3 mg metakrezol içerir.

ENDİKASYONLARI

Cerenia köpeklerde aşağıdaki durumlarda kullanım için endikedir.

• Diğer destekleyici önlemler ile birlikte kusmanın tedavisi
• Yol tutmasına bağlı oluşan kusma haricindeki kusmanın önlenmesi

Kullanım Şekli ve Dozu

Cerenia enjeksiyonluk çözelti köpeklere günde bir kez, 1 mg/kg vücut ağırlığı (1 ml/10 kg vücut ağırlığı) dozunda deri altı yolla uygulanır. Tedavi birbirini izleyen 5 gün süreyle devam ettirilebilir. Kusmanın önlenebilmesi için, Cerenia enjeksiyonluk çözelti en az 1 saat önceden uygulanmalıdır. Etki süresi yaklaşık 24 saattir ve bu nedenle, tedavi kusmaya neden olabilecek bir ajanın, örneğin kemoterapi uygulanmasından 1 gece önce uygulanabilir.

Cerenia

UYARILAR

Kusma gastro intestinal tıkanma gibi ciddi, hayvanı büyük ölçüde zayıf düşüren durumlarla ilişkili olabilir. Bu nedenle uygun diagnostik değerlendirme yapılmalıdır. Cerenia’nın, kemoterapi nedeniyle meydana gelen kusmanın hem tedavisinde hem de önlenmesinde etkili oldukları gösterilmiş olmakla birlikte, önleme amaçlı kullanım daha etkili sonuçlar vermektedir. Bu nedenle kemoterapotik ajanların uygulanmasından önce antiemetik uygulanması tavsiye edilir.

Geçimlilik çalışmaları yapılmadığı için, diğer ürünlerle aynı enjektör içinde karıştırılmamalıdır. Maropitant Ca kanallarına karşı afinite gösterdiğinden Ca-Kanal antogonistleri ile eş zamanlı kullanılmamalıdır. Karaciğer rahatsızlığı bulunan hayvanlarda ve kalp hastalığı olan ya da kalp hastalığına predispoze hayvanlarda kullanımda dikkatli olunmalıdır.

AMBALAJ ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde 20 ml’lik amber renkli şişelerde sunulmaktadır.

DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ

Üretim tarihinden itibaren 24 aydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu