Kedi Kulakları Nasıl Temizlenir?

Kedinizi sağlıklı ve mutlu tutmanın önemli bir kısmı kulaklarını kontrol etmek ve temizlemektir. Kulaklar, kedilerin kendilerine ulaşamayacakları az sayıdaki parçalardan biri olduğu için, sevecen bir sahibinin küçük bir yardımına ihtiyacı vardır. Kedilerinizin kulaklarını temiz tutmak son derece önemlidir, çünkü alınmayan kir veya pislik kulakları tıkayabilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Evde yapılan düzenli kulak temizleme kedilerinizin bakım aşamalarından birisidir.

Kulakları Nasıl Kontrol Ederim?

Kedilerinizi severken, kızarıklık, tatsız koku, şişme ve hatta topaklar açısından rahatça kontrol edebilirsiniz. Kulaklarına sık sık çizgi yaparsa ya da kaşır ise (ve bazen de başını sallarsa) kedinizin davranışını da gözlemleyin, o zaman kulak bölgesinde rahatsızlık hissediyor olabilir.

Kedilerinizin kulaklarının ağrılı ya da iltihaplı hale geldiğini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekimi ziyaret edin. Veteriner hekim, kedinizin kulak kanalına derinlemesine bakma ve doğru teşhis koyma ekipmanına sahiptir. Veteriner; alerji, deri koşulları, kulak akarları, bakteri, maya ve mantarların kulak hastalıklarına neden olup olmadığını belirleyecektir. Erken tedavi isteyin yoksa kedinizin kulak sağlığı için çok geç olabilir.

Kedi Kulakları Nasıl Temizlenir?

Kedi kulaklarınızı temiz tutmak için kullanabileceğiniz yumuşak kulak temizleme ürünleri için veterinerinizden bilgi alın. Bu özel ürünler kedinizin dış kulak kanalından aşırı miktarda pislik, nem ve kir çıkarmada etkilidir. Kediler için özel olarak formüle edilmiş çözeltileri kullandığınızdan emin olun. Veteriner hekimin önerisi dışındaki solüsyonlardan kaçının.

Farklı çözümler farklı şekilde uygulanır ancak bunların çoğu bu adımları izlemenizi gerektirir:

  • Genellikle yalnızca birkaç damla kulak çözeltisine ihtiyacınız vardır. Kulak çözeltisinin kapak ucunu sıkıştırın ve birkaç damlasının kedinizin kulak kanalına düşmesine izin verin.
  • Kedilerin kulağının tabanını yavaşça masaj yapmaya başlayın. Aynı işlemi diğer kulakla tekrarlayın. Her iki kulak da temizlendikten sonra, kedinizin başını sallamasına izin verin, bu kulak içerisinde yer alan kir ve pislikleri döker.

Not: Kediniz acı hissediyorsa hemen masaj yapmayı bırakın ve daha önce yapmadıysanız kedinizi veteriner hekiminize götürün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu