Cüce İpek Maymunu (Parmak Maymun) Hakkında Bilgi

Cüce ipek maymunu ülkemizde daha çok parmak maymun ismi ile bilinir. Dünya’nın en küçük maymun türlerinden olması ve evcil olarak beslenmesi ile oldukça popülerdir. Evcil olarak beslenen bir maymun türü olsa da birçok ülkede aslında beslenmesi yasaktır. Bu maymun türü Marmosetgiller familyasında yer almaktadır. Bu familya içerisinde şu anda bilinen 43 maymun türü bulunmaktadır. Bunlar ise 4 alt cinse ayrılır.

Cüce ipek maymunu (parmak maymunu), marmosetgiller familyasında yer aldığından dolayı ilk olarak bu familyanın genel özelliklerini verelim.

Marmosetgiller

Bu maymun familyasının kökeni Güney Amerika’dır. Doğal yaşam alanları Orta ve Güney Amerika’daki tropik yağmur ormanlarınında yer aldığı geniş bir coğrafyadır. Genellikle ormanlarda yaşıyor olsa da bazıları plantajlar ve bahçelerde de yaşamaya uyum sağlamıştır. Omnivor grubunda yer alır, yani hem etçil hemde otçul olarak beslenir. Genellikle meyve, nektarlar ve böcekler ile beslenirler. Bazı türler kuş yumurtası ve küçük omurgalıları da tüketir.

Marmosetgiller 4 alt cinse ayrılmaktadır. Bunlar; tamarinler, arslan tamariniler, atlayan tamarinler ve marmoset olarak isimlendirilir. Küçük maymunlardır. Genel olarak ağırlıkları 100-600 gram arasında, boyları 12-35 cm arasında ve kuyrukları ise 15-44 cm arasındadır.

Bu maymun türleri gündüz aktiftir. Geceleri ise genellikle ormanlık alanlarda sık yapraklı ağaçlarda ve ağaç kovuklarında geçirir. Genelde gruplar halinde yaşarlar. Her grup 10-15 üyeye sahiptir. Gebelikleri 120-150 gün arasında sürmektedir. Genellikle ikiz yavru dünyaya getirirler. Yavrular ile hem anneleri hemde babaları ilgilenir.

Cüce İpek Maymunu (Parmak Maymun)

Marmosetgiller familyasının en küçük üyesidir. Yeni doğan bir cüce ipek maymunu sadece 15 gram ağırlığa sahiptir. Yetişkinler ise yaklaşık olarak 100 gram ağırlığa sahiptir. Yetişkinlerin boyları 13-14 cm kadardır. Kuyrukları ise boylarına göre biraz daha uzundur. Boyları küçük olsa bile bu maymunlar 5 metre kadar zıplayabilir. Başını 180 derece döndürme yeteneği vardır. Aynı zamanda ağaçları rahat kavrayabilmek ve tutunabilmek için kesin pençelere sahiptir.

Rengine baktığımızda baş ve sırt kısmı siyah, koyu kahverengi ve altın rengindedir. Karın kısmı ise genellikle turuncu ve sarı gibi daha açık tonlardadır. Kuyruğunda siyah halkaları, yüzünde ise açık renkli benekler vardır.

Parmak maymunlarının ortalama yaşam süreleri 15-20 yıldır. Evcil hayvan olarak besleyenler; bu canlılara genellikle meyve, böcek ve küçük kertenkeleler verir. Evcil olarak bakılacaksa doğal ortamlarına benzer bir alan oluşturmak doğru olacaktır.

Doğal ortamlarında oldukça sosyal canlılardır. Gruplar halinde yaşarlar ve yalnızlığı sevmezler. Hatta doğal ortamından ayrılan bireyler kısa sürede strese ve depresyona girebilmektedir. Bu nedenle sürekli olarak ilgilenmek ve doğru bir şekilde iletişim kurmak gerekir.

Cüce İpek Maymunu (Parmak Maymun) Bakımı

İlgi gerektiren bir türdür. Doğal ortamına yakın bir yaşam alanı oluşturmak gerekir. Bakım kafesi mümkün olduğunca büyük olmalıdır. Kafes içerisinde hamak, yatak, halatlar, ağaç dalları yer almalıdır. Bunun yanında uygun bir suluk ve besinlerini koymak için bir yem kabı bulundurmak gerekir. Kafesin altında bir havlu veya temiz bir örtü serebilirsiniz.

Sosyal ortamlarında grup halinde yaşadıklarından ve bireyler olarak sürekli olarak birbirleri ile vakit geçirdiklerinden dolayı sizden de ilgi bekleyecektir. Mümkün olduğunda yalnız bırakmamak gerekir. Tuvalet ile ilgili olarak ise uygun bir bez ile altını bezleyebilirsiniz.

Cüce İpek Maymunu (Parmak Maymun) Beslenmesi

Yavru olan maymunlara bebek mamaları verilebilir. Yavrular oldukça küçüktür ve bebek mamasını hazırlayarak şırınga ile vermek doğru olacaktır. Dişlerinin gelişmesi ve sağlıklı kalması için sakız ve reçine oldukça önemlidir. Diyetinde bunu ihmal etmemek gerekir.

Beslenmesinde muz, mango, elma, nektar, armut gibi meyveler kullanılabilir. Kuru meyveler verebilirsiniz. Bunun yanında karnabahar, brokoli, bezelye gibi sebzeler verilebilir. Yumurta, kahvaltılık gevrekler, hindi, tavuk, balık ve et diyetine ekleyebileceğiniz besinler arasında yer alır.

Cüce İpek Maymunu (Parmak Maymun) Fiyatları

Anavatanı olan Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Bolivya gibi ülkelerden çıkışı yasal değildir. Yinede yasa dışı yollar ile yurtdışına çıkış sağlanmaktadır. Genel olarak fiyatlarına baktığımızda 1000-4000 dolar arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu