Çikolata Cichlid Balığı Hakkında Bilgi

Çikolata cichlid Güney Amerika cichlidleri arasında yer alan bir türdür. Latince adı; Hypselecara temporalis’tir. Çok fazla bilinen ve beslenen türlerden birisi değildir. Çok fazla hareket etmeyen, uysal, barışçıl bir türdür. Yavaş bir gelişimleri vardır.

Genel Özellikleri

İlk bakıldığında göze çarpan kafa kısmıdır. Yuvarlak bir kafası vardır ve alnı oval bir şekilde geniştir. Genel olarak hantal bir görünüme sahiptir. Renk olarak genellikle kırmızı, kahverengi ve siyah tonlarında olur. Bu renkleri itibariyle adına çikolata cichlid denilmiştir. Boyları 30 cm’ye kadar ulaşabilir. Etçil olarak beslenirler.

Akvaryum Özellikleri

En az 300 litrelik akvaryumlar uygun oalcaktır. Akvaryumda filtrasyon sisteminin iyi olması gerekir. Çünkü kirletici bir balıktır ve iyi bir filtrasyon ile bunlar uzaklaştırılabilir. İdeal akvaryum sıcaklıkları 25-30 derece arasıdır. Suyun pH değeri ise 5.0-7.5 arasında olmalıdır. Akvaryumlarda canlı bitkiler bulundurulması hem doğal ortamlarına yakın olması hemde yavru alınacaksa yavruların daha güvenli ve sağlıklı olması için iyi olacaktır. Yine kayalardan küçük mağaralar hazırlanabilir.

Beslenme

Doğal ortamlarında etçil bir türdür. Genellikle suyun yüzeyine yakın yerlerde beklerler ve su üzerine gelen böcekler ile beslenirler. Akvaryumlarda da etçil cichlid yemleri ve canlı yemler kullanılabilir. Aynı zamanda solucan gibi canlı yemlere bayılırlar.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Tek eşli cichlidlerdir. Yumurta dizimi yaparlar. Yavrularına uzun süre bakarlar. Üreme dönemlerinde biraz agresiflik gözlenebilir. Diğer birçok cichlid türünde olduğu gibi bunda da dişi sayısının biraz fazla tutulması iyi olacaktır.

Cinsiyet ayrımına geçecek olursak erkek olanlar dişilere göre daha büyük olur ve büyük boylarda kafa yaparlar.

Fiyat: Ortalama olarak 20-50 TL arasındadır. (2016)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu